100 godina od genocida u miru: Tragično sjećanje na zločin u Šahovićima

100 godina od genocida u miru: Tragično sjećanje na zločin u Šahovićima

Sarajevo, 8. novembar 2024. — Danas, u svim džamijama širom Bosne i Hercegovine, održana je dženaza u odsutnosti za šehide koji su stradali u masakru nad Bošnjacima Šahovića kod Bijelog Polja, tačno prije jednog stoljeća, 9. i 10. novembra 1924. godine. U Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu hutbu je održao reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Husein-ef. Kavazović, koji je prisutne podsjetio na univerzalne moralne principe iz Kur'ana i ukazao na tragičnost ovog zločina.

Reisul-ulema Kavazović je u hutbi naglasio moralnu težinu ajeta iz sure El-Maide, u kojem se ističe da je ubistvo jednog nevinog čovjeka ravno ubistvu cijelog čovječanstva.

„Ovaj ajet stoji kao stalna smjernica, podsjećajući nas na granice koje ne smiju biti pređene,“ kazao je reisul-ulema, ističući da je ovo moralno načelo postavljeno kao odgovor na najteže grijehe, one motivisane mržnjom, pohlepom i zavišću.

Osvrćući se na stradanje Bošnjaka u Šahovićima, reisul-ulema je rekao:

„Svi su nevini i bez krivnje ubijeni u tom masovnom zločinu, izvedenom u mirnodopskim uslovima Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Ovo je jedan od najviše skrivanih zločina u prošlom stoljeću, što je dodatno naglasilo težinu tragedije.“

Podsećanje na mučna svedočanstva

U nastavku hutbe, reisul-ulema je podsetio na užase koje su Bošnjaci preživeli u ovom napadu:

„Ubijani su muškarci, žene, djeca, staro i mlado. Paljene su kuće, a oni koji su preživjeli bili su prisiljeni da zauvijek napuste svoj zavičaj.“

Mnogi preživjeli Bošnjaci su se raselili u različite delove Sandžaka, Bosne i Hercegovine, i Turske, dok im je imovina bila oduzeta ili rasprodata. Nikada nisu imali priliku da se vrate na rodnu zemlju.

Genocidne namjere tadašnjeg režima

Ističući razmjere stradanja, reisul-ulema Kavazović je naglasio:

„Pokolj u Šahovićima je zločin s elementima genocida. Ova tragedija nije se dogodila u vihoru rata, već u mirnodopskom vremenu, kada je očita namjera bila da se Bošnjaci trajno uklone s teritorija na kojima su živjeli.“

Pouke iz prošlosti za bolje sutra

Kavazović je zaključio pozivom na osnaživanje kolektivnog sjećanja:

„Rane našeg naroda su duboke, ali one u nama ne bude mržnju, već odlučnost da pamtimo i da se zločini poput onih u Šahovićima i Srebrenici više nikada ne ponove. Ova bol nas poziva da se založimo za pravedniji svijet i da preuzmemo odgovornost u očuvanju naše zajednice i sjećanja na šehide.“

Ilustrator Šukrija Meholjić pridružio se obilježavanju stogodišnjice masakra sa ilustracijom pod nazivom

“Šahovići – nekažnjeni genocid”, rekavši: “Ilustracijom sam pokušao baciti svjetlo istine u mraku stoljetne laži i prikrivanja genocidnog stradanja Bošnjaka Šahovića.”

Uz podsjećanje na tragičnu prošlost, reisul-ulema je pozvao na mir i odlučnost, naglašavajući da su ove bolne lekcije opomena i obaveza prema budućim generacijama.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *