U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će biti klanjana dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka još sedam žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine. Tri decenije nakon što je međunarodno presuđen zločin potresao svijet, bol porodica žrtava i dalje traje – jer tijela mnogih ubijenih još uvijek nisu pronađena ili nisu kompletna.
Ovog 11. jula, na 30. godišnjicu genocida, u mezarju Potočari smiraj će naći:
-
Senajid (Husein) Avdić (1976),
-
Hariz (Ramiz) Mujić (1976),
-
Fata (Huso) Bektić (1928),
-
Hasib (Adem) Omerović (1961),
-
Sejdalija (Alija) Alić (1961),
-
Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964),
-
Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).

Najmlađe žrtve među ovogodišnjim ukopima su Avdić i Mujić – obojica su imali samo 19 godina kada su ubijeni. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su na različitim lokalitetima (Suljići i Baljkovica), izloženi atmosferi decenijama, bez dostojnog pokopa, sve do danas.
Najstarija žrtva je Fata Bektić, jedina žena koja će ove godine biti ukopana. Ubijena je u 67. godini, a njeni posmrtni ostaci pronađeni su tek 2021. godine, u blizini samih Potočara. U smrt je otišla bez pravde, ali će konačno biti sahranjena među svojima.

Neke porodice će u zemlju spustiti tek po jednu ili dvije kosti. Tako je slučaj i sa Hasibom Omerovićem, čiji su ostaci ekshumirani još 1998. godine, ali porodica sve dosad nije imala snage pristati na ukop, s obzirom na mali broj pronađenih fragmenata.
Žrtve koje će danas biti ukopane ekshumirane su tokom posljednjih godina na lokalitetima Liplje, Suljići, Kameničko brdo i Baljkovica, što ukazuje na još uvijek nerasvijetljen obim masovnih grobnica i potrebu za kontinuiranom potragom za nestalim.
Povodom 30. godišnjice genocida, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine proglasila je 11. juli 2025. godine Danom žalosti. Tog dana na institucijama se obavezno ističe zastava BiH na pola koplja, a zabranjeni su javni kulturno-zabavni programi.

Mediji u Federaciji BiH dužni su prilagoditi programski sadržaj danu sjećanja i pijeteta. Odluka je objavljena u Službenim novinama FBiH i stupa na snagu odmah.
U obrazloženju ove odluke navedeno je da je njeno donošenje motivisano dubokim suosjećanjem s porodicama žrtava i trajnim podsjećanjem na genocid – zločin koji ne smije biti zaboravljen, niti umanjen.
Trideset godina kasnije, Potočari ne miruju. I dalje se kopa, otkriva i plače. Svaka kost pronađena u šumi, jami ili masovnoj grobnici – svjedok je istine koju nijedan pokušaj negiranja ne može utišati.