Novi Pazar dobio „Bedem“ – novo planinarsko-sportsko udruženje okuplja mlade ljubitelje prirode koji će kroz planinarske ture, kampovanja i stručne obuke promovisati zdrav način života i osvajati planinske vrhove Srbije, a u budućnosti i Evrope.
Sve veće interesovanje mladih za planinarenje, kampovanje i boravak u prirodi podstaklo je grupu entuzijasta iz Novog Pazara da osnuju Planinarsko-sportsko udruženje „Bedem“, koje će građanima ponuditi organizovane aktivnosti u prirodi, edukaciju i priliku za sticanje novih iskustava.
Predsjednik udruženja Remzo Gusinac istakao je da je ideja nastala nakon što je primijetio koliko ljudi putem društvenih mreža pokazuje interesovanje za planine i aktivan način života.
– Sve više gledamo kako ljudi planinare, kampuju i istražuju prirodu. Okupili smo grupu entuzijasta i odlučili da osnujemo klub koji će svim zainteresovanima omogućiti organizovano i bezbjedno planinarenje – rekao je Gusinac.
On je naglasio da članove očekuje bogat program aktivnosti.
– Organizovaćemo planinarske ture, kampovanja, biciklističke vožnje, rekreativne trke i brojne aktivnosti u prirodi. Želimo da promovišemo zdrav način života, ali i da ljude naučimo kako da bezbjedno borave u planinama – poručio je.
Poseban fokus biće stavljen na edukaciju budućih planinara. Cilj udruženja je da postane član Planinarskog saveza Srbije, kako bi članovi mogli proći stručne obuke o sigurnom kretanju u prirodi, korišćenju planinarske opreme i pravilima ponašanja na planini.Gusinac ističe da iza novog udruženja stoji stručan tim sastavljen od iskusnih planinara, profesora, studenata i pripadnika Gorske službe spasavanja.
– Imamo ljude sa velikim iskustvom koji će prenositi znanje novim članovima. Već početkom narednog mjeseca planiramo prve organizovane akcije – dodao je.
Veliko zadovoljstvo osnivanjem udruženja izrazili su i novi članovi. Članica udruženja Berina Beširović kaže da joj je posebno drago što je Novi Pazar konačno dobio organizaciju koja okuplja mlade ljubitelje prirode.
– Smatram da naša zemlja ima mnogo prirodnih ljepota koje treba upoznati. Ovo je odlična prilika da zajedno putujemo, planinarimo i provodimo vrijeme u prirodi – rekla je Beširović.
Njena koleginica Zejna Rastoder istakla je da se udruženju pridružila zbog druženja, ali i zbog pozitivnog uticaja planinarenja na fizičko i mentalno zdravlje.
– Aktivnosti u prirodi su korisne za cijeli organizam. Planinarenjem postajemo aktivniji, upoznajemo nove ljude i razvijamo zdravije životne navike – kazala je Rastoder.
Podršku novoosnovanom udruženju pružili su i planinari iz regiona. Predstavnik Planinarskog društva „Beleg“ iz Tutina Boško Mihailović poručio je da ga raduje što se planinarska zajednica u Sandžaku širi.
– Već sedam godina sam u planinarenju i posebno me raduje kada vidim da nastaju nova društva i da raste interesovanje mladih. Želim puno uspjeha članovima „Bedema“ i vjerujem da ćemo zajedno organizovati brojne akcije – rekao je Mihailović.
Prve aktivnosti biće namijenjene početnicima koji nemaju prethodno iskustvo u planinarenju. Za početak će članovi obilaziti planinske predjele jugozapadne Srbije – Goliju, Hajlu, Rogoznu, Mokru Goru i Kopaonik, kako bi stekli neophodno iskustvo prije zahtjevnijih uspona. Iz udruženja poručuju da im je dugoročni cilj mnogo ambiciozniji.
– Kada članovi prođu obuke i steknu dovoljno iskustva, vjerujem da ćemo među njima imati učesnike međunarodnih ekspedicija i ljude koji će osvajati najviše evropske vrhove. To je san mnogih naših članova, a mi želimo da im pomognemo da ga ostvare – zaključio je Gusinac.
