GRAZ – Austrija je i dalje u stanju šoka nakon što je 21-godišnji Artur A., bivši učenik srednje škole Dreierschützengasse u Grazu, izvršio najteži školski masakr u historiji zemlje. Napadač je u utorak ujutro ušao u školu naoružan pištoljem i sačmaricom, usmrtivši devet učenika i jednu nastavnicu, nakon čega je počinio samoubistvo u školskom toaletu. Još 11 mladih osoba je ranjeno, ali se nalaze van životne opasnosti.
Otkriveni jezivi detalji: Oproštajno pismo i snimak napada
Prilikom pretresa porodične kuće počinioca, austrijska policija je otkrila zabrinjavajuće dokaze koji ukazuju na to da je napad dugo planiran:
-
rukom crtani planovi za bombaški napad
-
nefunkcionalna cijevna bomba spremna za sklapanje
-
oproštajno pismo u kojem najavljuje masakr
-
video snimak u kojem detaljno objašnjava svoj motiv i planove
Prema informacijama koje su prenijeli austrijski mediji, Artur A. nije imao dosije u policiji, a vatreno oružje je posjedovao legalno.
Brza reakcija spasila desetine života
Prema izvještaju Štajerske policije, prva patrola stigla je svega šest minuta nakon dojave o pucnjavi, dok su pripadnici elitne jedinice COBRA bili na terenu za 17 minuta. Zahvaljujući brzoj i odlučnoj intervenciji, spriječeno je još veće krvoproliće.
Žrtve ovog tragičnog čina bile su učenici uzrasta od 14 do 17 godina, dok su ranjeni u dobi od 15 do 26 godina. Među povrijeđenima su i učenici i školsko osoblje.
Austrija u jedinstvenoj boli: Dan žalosti i minute šutnje
Vlasti su odmah nakon masakra proglasile trodnevnu nacionalnu žalost. Zastave su spuštene na pola koplja, a širom zemlje organizovana je minuta šutnje u čast stradalih. Krizni centri za psihološku pomoć otvoreni su u Grazu i drugim većim gradovima, dok su sigurnosne mjere u školama pojačane.
Na glavnom gradskom trgu u Grazu, stotine građana okupile su se paleći svijeće i polažući cvijeće u znak sjećanja na ubijene.
Tragedija koja mijenja Austriju
Ovaj tragični napad nadmašio je sve dosadašnje slične događaje u Austriji. Za poređenje, teroristički napad u Beču 2020. godine u kojem su ubijene četiri osobe, do sada je smatran najgorim incidentom tog tipa. Takođe, masovna pucnjava u Nenzingu 2016. odnijela je dva života.
Nakon masakra u Grazu, javna debata u Austriji se usmjerava na tri ključne tačke:
-
sigurnost u obrazovnim ustanovama
-
dostupnost i kontrolu nad vatrenim oružjem
-
mentalno zdravlje mladih ljudi
Austrijska javnost traži odgovore – kako je ovakav napad mogao biti planiran bez ikakvih ranijih upozorenja i šta se može učiniti kako bi se spriječile buduće tragedije.