U poslednjim nedeljama, Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) se našlo u epicentru akademske polemike u vezi sa Državnim univerzitetom u Novom Pazaru (DUNP), zahtevajući hitno uvođenje prinudne uprave. Ovaj poziv dolazi kao odgovor na, kako navode, seriju poteza univerziteta koji su, prema njihovom mišljenju, u direktnoj suprotnosti sa interesima bošnjačke zajednice u Sandžaku.
Naime, BNV posebno kritikuje nejasne sporazume sa Univerzitetom u Tuzli, koji su, prema njihovom viđenju, degradirali značaj studijskog programa “bosanski jezik i bošnjačka književnost”. Na sastanku u resornom ministarstvu u Beogradu, rukovodstvo DUNP-a je, navodno, pokazalo nedostatak podrške za ovaj program, što je BNV protumačilo kao korak unazad u očuvanju kulturnog i jezičkog identiteta Bošnjaka u Srbiji.
Dodatnu zabrinutost izazvala je najava naučne konferencije pod nazivom “Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas”, planirana za početak novembra. Program konferencije, ocenjuje BNV, potpuno zanemaruje potrebe lokalne zajednice i, umesto da bude inkluzivan, postavljen je kroz jednonacionalni okvir. Pominjanje bošnjačkih pisaca smatraju samo “paravanom”, jer su izabrani autori oni koje srpska književna istorija interpretira kao “svoje”.
U ovom kontekstu, BNV ukazuje na upadljivo odsustvo istraživača iz značajnih univerziteta iz Bosne i Hercegovine, uključujući Sarajevo, Tuzlu i Zenicu, dok organizatori ističu simbolično prisustvo predstavnika iz Bosne. Za BNV, to je dodatni signal isključivanja bošnjačke perspektive i kulturnih interesa iz akademskih tokova koje bi Državni univerzitet trebalo da podržava i razvija.
Pored toga, BNV navodi i niz unutrašnjih problema unutar univerziteta, uključujući nezdrave međuljudske odnose, odlazak domaćeg kadra i ograničavanje profesionalnog napredovanja nastavnog osoblja. Sve ovo, kažu, doprinosi urušavanju institucije koja bi trebala biti ključna u obrazovanju i kulturnom očuvanju lokalne zajednice.
Do zaključenja teksta, rukovodstvo Državnog univerziteta u Novom Pazaru nije odgovorilo na optužbe, dok BNV ostaje odlučno u svom stavu da je prinudna uprava jedini način da se obezbedi stabilnost i inkluzivnost ove ustanove u budućnosti.