Izbori u Sjenici ove godine donijeli su presedan u političkom životu ovog grada, gdje Srbi, koji čine svega 15% stanovništva, sada drže čak 60% vlasti. Kako je to moguće u gradu u kojem Bošnjaci predstavljaju 85% populacije? Odgovor leži u međusobnim sukobima bošnjačkih stranaka, koji su doveli do toga da cijena srpskih glasova neprestano raste.
Na junskim izborima, bošnjačke partije (SPP, SDA, SPP, GG Bez diskriminacije, BOSS i GG SBR) osvojile su ukupno 32 odbornika, dok je srpska lista, koju čine SNS, SPS, SRS, Zavjetnici i Nova Srbija, osvojila samo 7 odbornika. Iako se činilo da će Bošnjaci formirati stabilnu većinu, politički rat na krv i nož među bošnjačkim liderima rezultirao je time da su svi radije tražili koaliciju sa srpskim strankama, nego međusobno.
Kako se rok za formiranje vlasti približavao kraju, srpske stranke su počele da traže sve veći dio kolača, zahtijevajući funkcionerska, direktorska i ostala ključna mjesta u opštinskoj upravi. SPP, predvođen ambicijom da po svaku cijenu zadrži mjesto predsjednika opštine, na kraju je pristao na dogovor koji će ostati zapamćen u historiji Sjenice – Srbi su dobili 60% vlasti.
- Nova podjela moći: Ko drži ključeve Sjenice?
Dogovor između SPP-a i srpskih stranaka omogućio je da Srbi, sa svojih sedam odbornika, preuzmu ključne funkcije u lokalnoj vlasti. Predsjednik Skupštine, zamjenik predsjednika opštine, direktor Centra za socijalni rad, direktor Sporta i rekreacije, kao i vrtića – sve ove pozicije sada pripadaju predstavnicima srpskog naroda.
Sa druge strane, Bošnjaci, iako su osvojili petostruko više odbornika, dobili su manje značajne pozicije, poput direktora komunalnog preduzeća, biblioteke i Direkcije za urbanizam. Ova podjela vlasti je još jedan udarac za bošnjačku populaciju u Sjenici, koja je već diskriminisana po pitanju zapošljavanja u policiji, vatrogasnoj službi, zdravstvu i drugim državnim ustanovama.
- Posljedice za Bošnjake: Otkazi, diskriminacija i podjele
Pitanje zapošljavanja u lokalnim institucijama, u kojima će sada dominirati Srbi, postaje posebno zabrinjavajuće. Mjesta će se dijeliti prvenstveno među srpskim stanovništvom, što će dodatno oslabiti poziciju Bošnjaka u Sjenici. Još jedan paradoks ove situacije je taj što se, nakon smjene vlasti, otkazi najčešće daju Bošnjacima od strane drugih Bošnjaka, dok Srbi ostaju netaknuti.
Ova situacija, u kojoj bošnjački političari ne mogu da postignu dogovor zbog ličnih sukoba i ambicija, rezultirala je time da su Srbi, sa samo sedam odbornika, uspjeli da preuzmu vlast i osiguraju kontrolu nad ključnim resursima.
- Zaključak: SPP-ova pirova pobjeda
Dok SPP slavi svoju “pobjedu” u kojoj su dobili mjesto predsjednika opštine, jasno je da je ovo Pirova pobjeda koja će dugoročno najviše koštati bošnjački narod u Sjenici. Srbi, iako manjina, sada drže većinu vlasti, dok su Bošnjaci, zbog svojih unutrašnjih podjela, postali žrtve sopstvenih političkih lidera.
Pa, bošnjački političari, sretna vam svađa, na krv i nož!