U američkom gradu Utica, država New York, gdje živi između sedam i osam hiljada Bošnjaka porijeklom iz Bosne i Hercegovine, proteklog vikenda svečano je otvorena nova džamija džemata West Bosnian Islamic Center. Ovaj džemat, najmlađi u Islamskoj Zajednici Bošnjaka Sjeverne Amerike (IZBSA), u izuzetno kratkom roku uspio je izgraditi prelijepu bogomolju, koja svojim izgledom podsjeća na tradicionalne džamije bosanskih sela.
Džamija, sa skladnim proporcijama, četvorovodnim krovom i minaretom karakterističnim za Bosnu, unosi duh domovine među Bošnjake u Americi. Njena neobična arhitektura, koju je rijetkost vidjeti na ovim prostorima, privlači pažnju i simbolizira povezanost Bošnjaka sa njihovim kulturnim i vjerskim naslijeđem.
Posebna zanimljivost vezana za ovu džamiju je brzina njene gradnje. Vrijedni članovi džemata, porijeklom iz Krajine, uspjeli su završiti gradnju od temelja do krova u rekordnom roku – od početka ramazana do Kurban-bajrama iste godine. Lokaciju za džamiju donirao je hadžija Bajro Smajić, predsjednik Džematskog odbora i najveći donator. Smajić, poznat kao veliki vakif, u saradnji sa imamom džemata Sulejmanom Čauševićem i ostalim članovima odbora, uspješno je završio finalne radove i pripremio džamiju za svečano otvorenje.
Na ceremoniji otvorenja prisustvovali su brojni vjernici, izaslanik reisul-uleme, bihaćki muftija hafiz Mehmed-ef. Kudić, gradonačelnik Utice Mike Galime, senator Joe Griffo, kao i predstavnici lokalne policije i gradske uprave. Domaćini izaslaniku reisul-uleme bili su muftija IZBSA dr. Sabahudin-ef. Ćeman, glavni imam Medžlisa 3 Muris-ef. Neimarlija i imam Sulejman-ef. Čaušević. Prisutni su bili i imami iz drugih medžlisa.
Gradonačelnik Galime izrazio je zahvalnost Bošnjacima Utice, ne samo na izgradnji ove džamije, već i na njihovom doprinosu zajednici. Glavni imam Neimarlija upoznao je prisutne s historijom dolaska Bošnjaka u ovaj dio Amerike, ističući njihove uspjehe, od kojih je džamija samo jedan od simbola.
Ceremonija je kulminirala učenjem ezana i zvaničnim presijecanjem vrpce, čime je džamija svečano otvorena. Hadžija Bajro Smajić imao je čast da simbolično otvori vrata ove nove bogomolje, čime je priznat kao njen najveći donator. Džamija posjeduje i modernu kuhinju sa restoranom u podrumskom prostoru, izgrađena je uz poštivanje visokih energetskih standarda, čime predstavlja moderan i funkcionalan objekat, ali i čuvara tradicije Bošnjaka u Americi.