Bruka i sramota SDA i SPP: Na obilježavanju 100. godišnjice genocida u Šahovićima prisutni samo predstavnici SDP-a

Bruka i sramota SDA i SPP: Na obilježavanju 100. godišnjice genocida u Šahovićima prisutni samo predstavnici SDP-a

U Bijelom Polju je održana kolektivna dženaza povodom obilježavanja 100. godišnjice genocida u Šahovićima, 28. septembra 2024. godine, ispred Gradske gasulhane. Ovaj emotivni događaj okupio je brojne predstavnike vjerskih, akademskih i kulturnih zajednica, kao i porodice žrtava ovog tragičnog događaja, dok su se prisutni prisjetili jednog od najmračnijih trenutaka u historiji Sandžaka.

Program je započeo pozdravnim govorom Enisa ef. Burdžovića, glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Bijelo Polje, nakon čega je uslijedilo učenje Jasina i Šerifa. Govor o značaju sjećanja na ovaj genocid održao je Ervin Spahić, član Odbora za obilježavanje 100. godišnjice genocida u Šahovićima, istakavši važnost pravde i očuvanja istine o stradanju nevinih žrtava. Akademik Šerbo Rastoder i publicista Darko Šuković, koji je porijeklom iz Šahovića, održali su svoje govore o povijesnom kontekstu i naslijeđu ovog događaja, podsjećajući na stravične zločine i potrebu da se spriječi ponavljanje sličnih tragedija.

Muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović, kao izaslanik reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, te reis Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifat ef. Fejzić, također su se obratili prisutnima, nakon čega je klanjana dženaza-namaz za žrtve genocida u Šahovićima.

Akademik Šerbo Rastoder, predsjednik Instituta za historiju, demografiju i antropologiju Sandžaka, u ime organizatora podsjetio je da se navršilo 100 godina od ovog krvavog pira i da je glavni cilj ovog obilježavanja poslati jasnu poruku – da žrtve neće biti prepuštene zaboravu. Ovaj događaj nosi poseban značaj jer podsjeća na bolnu prošlost koja se mora pamtiti kako bi se izbjegle slične tragedije.

Muftija tuzlanski dr. Vahid ef. Fazlović, kao izaslanik reisu-l-uleme Islamske zajednice dr. Husein ef. Kavazovića, u svom govoru naglasio je da je danas pravo vrijeme da Bošnjaci, ali i njihove komšije, uzmu lekcije iz prošlosti. Posebno je istakao važnost pravde i istine, poručivši da se tragedije poput Šahovića i Srebrenice ne smiju nikada više ponoviti. Kao direktni potomak Bošnjaka stradalih u Šahovićima, muftija Fazlović je upozorio da se greške iz prošlosti ne smiju ponavljati i da se lekcije ne mogu savladati šutnjom i skrivanjem istine.

Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifat ef. Fejzić, govorio je o značaju inicijative i prijedloga Rezolucije o genocidu u Šahovićima, naglasivši da ova dženaza nije čin inata, već ispunjenje vjerske i moralne obaveze prema nevino stradalim žrtvama. Nakon što je predvodio dženaza-namaz, dovu je proučio muftija Mevlud ef. Dudić, koji je u svom obraćanju uputio snažne molitve za šehide Šahovića, moleći Gospodara da zločini, masakri i poniženja više nikada ne pogode nevine ljude.

Jedan od najznačajnijih i najporaznijih momenata ovog događaja bila je činjenica da nijedna politička partija iz srbijanskog dijela Sandžaka, osim predstavnika stranke SDP predvođene Kasimom Zoranićem, nije prisustvovala ovom važnom obilježavanju. Ovaj izostanak političkih predstavnika, posebno iz SDA i SPP, naišao je na oštre osude prisutnih, smatrajući to velikom brukom i sramotom za stranke koje se inače zalažu za prava Bošnjaka. Njihovo odsustvo na događaju koji komemorira jedan od najtežih trenutaka u historiji Bošnjaka Sandžaka mnogi su doživjeli kao nepoštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama.

Kasim Zoranić koji je vodio delegaciju SDP-a

Kasim Zoranić koji je vodio delegaciju SDP-a

Tokom programa, pročitana je i dirljiva pjesma Božidara Proročića, književnika i publiciste sa Cetinja, koja je duboko odjeknula među prisutnima:

ŠAHOVIĆI 1924

Na poljima đe je Bošnjak stajao
tuga poput vjetra suze nosi
u tišini zemlje bol ječi
ispod svakog kamena zločin kosi.

Crni novembar gavranovi kleti
grakću nad jamom prkosa
krvave ruke istorije se prepletoše
nemoćni da se brane padali su tiho
dok crni kosači slave.

Šahovići krvavih tragova
prokletstvo utkano u goru crnu
duše nevinih uzdižu se
traže nedostižnu pravdu.

Krv tiha nikad oproštena
u korijenu svakog ljiljana što cvjeta
sjenke prošlosti šire krila
nebo pamti slavu šehida.

Jedan mezar jedan život ubijeni
pokopana istina bolna prećutana
dova je tvoja
ruke se pružaju ka vječnosti.

Šahovići zemljo bola
dok duša plamti i pamti krvavi trag
neka vjetrovi nose tvoje ime u daljine
da više nikada ne padne takav mrak.

Težak je Bošnjače prkos i prezir
zato svoje stihove uveži
teško je Bošnjače al’ prkosi i dalje
svaka tvoja rana neka bude zastava pravde.

Ova pjesma, kao i cijeli događaj, bila je posveta nevinim žrtvama Šahovića, čije duše traže pravdu, dok se njihova patnja prenosi kroz generacije. Obilježavanje genocida u Šahovićima služi kao podsjetnik na historijske nepravde i težnju da se one nikada ne zaborave.

Na ovom skupu prisustvovao je veliki broj vjerskih lidera i članova Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, među kojima su bili zamjenik predsjednika Mešihata muftija dr. Rešad ef. Plojović, muftija sandžački hfz. Abdurrahman ef. Kujević, muftija novosadski hfz. Nedžad ef. Hasanović, te glavni imami sandžačkih medžlisa. Ostale fotografije pogledajte ispod teksta.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *