Subota, 21 Juna, 2025

Centralna potjernica za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem je raspisana: Ko ih vidi, mora ih uhapsiti

Share

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine donio odluku o pritvoru za Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Radovana Viškovića, premijera entiteta, i Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS-a, pokrenuta je centralna potjernica. Ova odluka je rezultat njihovog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH, čime su postali zvanično tražene osobe u državi.

Šta znači centralna potjernica?

Granična policija BiH, po nalogu Suda BiH, raspisala je potjernicu, što znači da su sve policijske agencije u državi obavezne postupiti po zakonu i privesti pomenute funkcionere ukoliko ih zateknu. Ipak, s obzirom na njihove visoke političke pozicije, postavlja se pitanje kako će izgledati sprovođenje ovog naloga u praksi.

Pravni okvir i političke implikacije

U teoriji, svaki policajac koji uoči Dodika, Viškovića ili Stevandića trebalo bi da ih odmah privede. No, u političkom kontekstu, situacija nije toliko jednostavna. Politički lideri RS-a su u više navrata isticali da ne priznaju nadležnost pravosudnih institucija BiH, a potencijalno hapšenje moglo bi izazvati dodatne tenzije između Sarajeva i Banje Luke.

Takođe, iako centralna potjernica primarno djeluje unutar države, njen sljedeći korak može biti raspisivanje međunarodne potjernice. U tom slučaju, svaka strana policijska agencija pod Interpolovom jurisdikcijom imala bi obavezu privođenja osumnjičenih ukoliko se pojave u inostranstvu.

Gdje se trenutno nalaze?

Prema dostupnim informacijama, Milorad Dodik se još uvijek nalazi na području Republike Srpske, ali je ranije najavio planirano putovanje u Moskvu 18. marta. Da li će se usuditi napustiti entitet i kakve će biti posljedice tog poteza, ostaje da se vidi.

Nenad Stevandić je, prema izvorima, još prošlog vikenda otputovao u Beograd i navodno se i dalje nalazi u Srbiji, dok se Radovan Višković i dalje kreće na području RS-a. Njihova trenutna strategija očigledno uključuje izbjegavanje pravosudnih institucija u Sarajevu, a pitanje je da li će pravosudni organi uspjeti da sprovedu nalog.

Šta slijedi?

Ako bude priveden, svaki od njih će prema sudskoj odluci provesti najmanje mjesec dana u pritvoru. Međutim, veće pitanje je – da li će do hapšenja uopšte doći? Mnogi pravni eksperti i politički analitičari smatraju da se ovdje ne radi samo o pravnom pitanju, već i o presedanu koji bi mogao oblikovati buduće odnose unutar Bosne i Hercegovine.

Ostaje da se vidi kako će institucije i političke strukture odgovoriti na ovu situaciju koja bi mogla prerasti u jedno od najozbiljnijih pravno-političkih nadmudrivanja u novijoj historiji zemlje.

Slični članci

Local News