Subota, 17 Januara, 2026

Dačić: Protesti u Srbiji prerastaju u brutalne napade na policiju i institucije

Share

Ministar policije Ivica Dačić izjavio je večeras da je tokom posljednjih protesta u Srbiji uhapšeno 18 osoba, uz napomenu da taj broj neće ostati konačan.

Prema njegovim riječima, najviše incidenata zabilježeno je u Valjevu, Beogradu i Novom Sadu. U Valjevu su, kako navodi, demolirane i zapaljene prostorije Srpske napredne stranke, dok je vatra zahvatila stambeno-poslovni objekat, što je moglo ugroziti živote ljudi. Meta napada bile su i zgrade gradske uprave, suda i tužilaštva, kao i prostorije drugih političkih partija – od SNS i SRS, do SPS-a i Pokreta socijalista.

– Očigledno je da neki ne žele da postoji politički život u Srbiji, već da samo oni budu na političkoj sceni – poručio je Dačić.

Kako tvrdi, u Valjevu se okupilo oko 4.000 građana, uz prisustvo brojnih opozicionih predstavnika, među kojima su bili Savo Manojlović, Srđan Milivojević i glumac Dragan Bjelogrlić. U Beogradu je, prema njegovim riječima, bilo prisutno oko 1.300 ljudi, dok je u Novom Sadu broj demonstranata iznosio oko 500.

– Skupovi nisu prijavljeni, nisu zakoniti, a policija isključivo održava javni red i mir. U Beogradu su demonstranti policiju gađali flašama sa zapaljivom tečnošću i puškama za pejntbol, dok je u Valjevu jedan žandarm povrijeđen prilikom napada na Žandarmeriju – naglasio je ministar.

Dačić je saopštio da je u protekla četiri dana povrijeđeno oko 130 policajaca, te upozorio da će svi nasilni učesnici protesta biti identifikovani i procesuirani. Dodao je da je napadnuta i ekipa TV Informer u Valjevu.

Posebno se osvrnuo na, kako je rekao, “manipulacije i lažne vijesti” u vezi sa navodnom smrću mladića u Valjevu. – Ta informacija je bila lažna. Oni koji šire dezinformacije biće predati tužilaštvu – rekao je Dačić.

Ministar policije je još jednom apelovao na građane da poštuju zakone i javni red. – Napadi na policiju, državne objekte i političke partije neće biti tolerisani. Svi odgovorni biće privedeni pravdi – zaključio je Dačić.

Slični članci

Local News