Ponedjeljak, 2 Februara, 2026

Dječak Ahmed Bandić pobijedio leukemiju: Najveća želja mu je da se bolest nikada ne vrati

Share

Postoje životne priče koje bude nadu, vjeru u snagu ljudskog duha i podsjećaju nas na to koliko su dječiji osmijesi dragocjeni. Jedna takva priča dolazi iz Lukavca, gdje je osmogodišnji Ahmed Bandić nakon četiri godine borbe pobijedio leukemiju. Njegova pobjeda nije samo njegova, već i pobjeda porodice, ljekara, prijatelja i svih onih koji su vjerovali da će dočekati dan kada će čuti najljepše riječi – Ahmed je zdrav.

Ahmedu je 24. jula 2020. godine dijagnosticirana leukemija. Tada je imao samo četiri godine i pred njim je bila najteža borba u njegovom životu. Liječenje, hemoterapije, beskrajna čekanja u bolničkim hodnicima, ubodi igala, iscrpljujuće terapije – sve je to postalo dio njegove svakodnevice. Njegova majka, Elvisa Bandić, prisjeća se trenutka kada je saznala za dijagnozu: “Kada su nam rekli da naš sin ima karcinom, svijet nam se srušio. Međutim, nismo gubili nadu. Svim majkama koje prolaze kroz sličnu situaciju želim poručiti – budite jake, borite se i nikada ne odustajte. Djeca su nevjerovatna bića, njihova snaga i volja su nešto što nas tjera da idemo naprijed, bez obzira na sve izazove.”

Tokom četiri godine, Ahmed je prošao desetine bolnih medicinskih procedura – nebrojena vađenja krvi, aplikacije braunila, lumbalne punkcije i punkcije koštane srži. No, kroz sve to, njegovo djetinje srce ostalo je ispunjeno nadom, a osmijeh nije silazio s lica. A onda je, u februaru 2025. godine, došao trenutak za slavlje – Ahmed je proglašen zdravim! Njegova pobjeda nad bolešću postala je simbol nade i inspiracije za sve roditelje i djecu koji se bore sa sličnim izazovima.

Među prvima koji su podijelili ovu radosnu vijest bio je hafiz Nedim Botić, poznat po svojim motivirajućim porukama i nesebičnoj podršci ljudima koji prolaze kroz teške trenutke. Na društvenim mrežama objavio je emotivne riječi posvećene Ahmedu: “Ahmed je pobijedio leukemiju! A najveća želja njegove porodice i svih nas je da se bolest nikada ne vrati i da od nje ostanu samo uspomene. Ahmede, živ nam i zdrav bio, i uvijek osmijeh nosio. Bravo, junače!”

Danas, osmogodišnji Ahmed uživa u djetinjstvu koje mu je godinama bilo uskraćeno. Ponovo se igra sa svojim prijateljima, smije se bez briga i mašta o budućnosti. Njegova majka kaže da sada žive dan po dan, zahvalni za svaki novi trenutak. “Naučili smo cijeniti male stvari, svaki osmijeh, svaki zagrljaj. Život nam je pokazao koliko je sve prolazno, ali i koliko ljubav i vjera mogu donijeti pobjedu,” kaže Elvisa. Ahmedova priča je podsjetnik na to da u najtežim trenucima ne smijemo gubiti vjeru. Njegova borba i pobjeda inspiracija su za sve nas – jer, koliko god život ponekad bio težak, uvijek postoji nada, uvijek postoji svjetlo na kraju tunela. Ahmede, neka tvoje djetinjstvo sada bude ispunjeno samo srećom, igrom i radošću. I neka tvoj osmijeh nikada ne prestane sijati!

Slični članci

Local News