Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, u svom posljednjem obraćanju na društvenoj mreži X.com pokazao je određenu fleksibilnost u retorici nakon što su iz Sjedinjenih Američkih Država stigla oštra upozorenja. No, ostaje pitanje da li se radi o suštinskoj promjeni stava ili samo o privremenom taktičkom manevru kako bi izbjegao ozbiljnije sankcije.
Njegova politička praksa odavno podrazumijeva oscilacije između radikalne retorike i povremenih pomirljivih tonova. Dok u jednom trenutku zaoštrava sukobe s međunarodnom zajednicom, u drugom se povlači, naglašavajući spremnost na dijalog. Njegovo najnovije isticanje opredijeljenosti za mir dolazi u trenutku kada su međunarodne poruke prema njemu postale direktnije nego ikada. Ipak, mnogi analitičari smatraju da se iza ovog prividnog spuštanja tenzija i dalje krije poznata strategija balansiranja, s ciljem mobilizacije biračkog tijela unutar Republike Srpske i minimiziranja političkih rizika.
U svom obraćanju Dodik je naglasio da kriza u BiH nije nastala po njegovom izboru te je ponovo kritikovao međunarodne predstavnike, posebno visokog predstavnika Christiana Schmidta.
- “Ako prihvatimo da njemački birokrata i šačica ambasadora imaju moć da mijenjaju međunarodno pravo, naš ustav i zakone, onda prihvatamo kraj Dejtonskog sporazuma i kraj Republike Srpske. Nastavit ćemo da se borimo za oboje”, poručio je Dodik.
Uprkos blažem tonu, Dodik ne odustaje od tvrdnji da su međunarodni predstavnici preuzeli kontrolu nad pravnim sistemom BiH. Posebno je indikativna njegova izjava o „naoružavanju pravosuđa“, što može sugerirati da se boji pravnih posljedica svojih političkih poteza, naročito u svjetlu mogućih međunarodnih i domaćih postupaka protiv njega.
U objavi na engleskom jeziku, Dodik se osvrnuo na izjave američkog senatora Marca Rubia, prozivajući američku administraciju zbog, kako tvrdi, nastavka politike „izgradnje nacija“:
“We take note and take seriously the statement by Secretary Rubio. It would seem that the State Department is still in the nation-building business. It is difficult to understand how this is part of the new anti-globalist and America First policies advocated by…”
Dodik očigledno računa na promjene u američkoj administraciji nakon predsjedničkih izbora 2024. godine, nadajući se da bi povratak Donalda Trumpa mogao donijeti manje pritiska na Republiku Srpsku. Njegovo povezivanje situacije u BiH s globalnim geopolitičkim trendovima – od rasta ruskog utjecaja do unutrašnjih slabosti EU – sugerira da igra na duge staze, oslanjajući se na moguće povoljne promjene u međunarodnim odnosima.
We take note and take seriously the statement by Secretary Rubio @SecRubio . It would seem that the State Department is still in the nation-building business. It is difficult to understand how this is part of the new anti-globalist and America First policies advocated by…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) March 9, 2025