Beč – Predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, u intervjuu za austrijski nedjeljnik Profil iznio je niz kontroverznih i zapaljivih tvrdnji, uključujući i izjavu da se Bosna i Hercegovina „mora raspasti“ jer, kako kaže, „narodi koji u njoj žive ne žele živjeti zajedno“.
Iako mu je zabranjen ulazak u Austriju i iako je protiv njega raspisana međunarodna potjernica, intervju je obavljen u trenutku kada su političke tenzije u BiH posebno osjetljive, a Dodik se nalazi pod istragom zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Govoreći o političkoj situaciji u BiH, Dodik je ponovio teze o tome da je visoki predstavnik Christian Schmidt nelegitiman, te iznio oštre optužbe na račun Bošnjaka i međunarodne zajednice.
- “Takozvani visoki predstavnik Christian Schmidt i muslimani u BiH su protiv mene i nekih drugih političara. Najradije bi strpali cijeli srpski narod u koncentracione logore, kao u Drugom svjetskom ratu”, rekao je Dodik, aludirajući na navodnu političku i pravnu represiju.
U intervjuu je ustvrdio da muslimani u BiH navodno žele rat, da planiraju uvesti šerijatski zakon, te da im, kako tvrdi, Zapad u tome „neprimjetno pomaže“ jer želi, kako se izrazio, “da se riješi vlastitog ološa i dovede ga ovdje”.
Upitan o opstanku BiH, Dodik je iznio stav da ta država nema budućnost: “BiH se mora raspasti. Ova država nije održiva. Međutim, za razliku od mnogih drugih, ja sam mišljenja da mir ne treba žrtvovati zbog ovoga. Ali morate znati – u BiH žive zajedno narodi koji ne žele živjeti zajedno.”
Na pitanje šta ga najviše tišti u vezi s državom BiH, Dodik je odgovorio:
- “BiH je nezasitna nakaza koja se hrani iluzijama iz Brisela. Ovdje, u Republici Srpskoj, živimo slobodno. Kao što vidite, ovdje nigdje nema zastava BiH.”
Komentirajući odnose sa Rusijom, Dodik je rekao kako više puta od predsjednika Rusije Vladimira Putina čuje da “nikada ne ostavlja svoje prijatelje”, te izrazio uvjerenje da bi mu, u slučaju potrebe, ruski lider pružio zaštitu. Takođe je dodao da Republika Srpska ima stabilan sistem sa vlastitim institucijama i policijom, uključujući odjel za zaštitu pojedinaca.
Na kraju razgovora dotakao se i političkih veza s austrijskom Slobodarskom partijom (FPÖ), ističući da su “svi ljudi u toj stranci njegovi”, te naveo da u Austriji živi oko 300.000 Srba, koje opisuje kao „političke anarhiste“ koji se ponekad međusobno homogeniziraju.