Nedjelja, 6 Jula, 2025

Dr. Amer Halilović: Heroj humanosti i čuvar bošnjačkog identiteta

Share

Kada profesija postane više od poziva, kada se spasi život i ublaži ljudska patnja, tada ta profesija prelazi granice čisto profesionalnog djelovanja i postaje izraz najdublje ljudske humanosti. Dr. Amer Halilović je primjer upravo takve posvećenosti, kombinacije stručnosti i čovječkosti, a njegova priča inspiracija za sve koji vjeruju u snagu znanja, predanosti i zajedništva. Rođen 31. jula 1958. godine u Rožajama, kao peto dijete od ukupno desetoro djece, u porodici Asima i Amire Halilović, od malih nogu uči vrijednosti rada, skromnosti i obrazovanja. Takvo okruženje oblikovalo je njegovu ličnost i odredilo njegov životni put.

Dr. Halilović diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Prištini 1983. godine, a specijalizaciju iz oblasti plućnih bolesti i tuberkuloze završio je u Sarajevu 1990. godine. Njegov profesionalni put započinje u Domu zdravlja Rožaje, gdje brzo postaje sinonim za stručnost i empatiju. Tokom svoje karijere, dr. Halilović je obavljao funkciju načelnika Centra za plućne bolesti i tuberkulozu u Rožajama, čime je dao ogroman doprinos javnom zdravlju u ovom kraju. Njegov rad nije bio ograničen samo na medicinsku praksu. Kao član Nacionalne komisije za prevenciju i liječenje tuberkuloze, aktivno je učestvovao u oblikovanju zdravstvenih politika na nacionalnom nivou. Njegova predanost struci osigurala mu je poštovanje kako pacijenata, tako i kolega.

Devedesetih godina, kada su Bošnjaci u Sandžaku i Šire bili izloženi brojnim izazovima, dr. Halilović nije ostao nijem posmatrač. Kao jedan od osnivača Stranke demokratske akcije (SDA) 1990. godine, posvetio se političkoj borbi za prava svog naroda. Tokom četiri mandata kao odbornik u Skupštini opštine Rožaje (1992–2006), neumorno je radio na unapređenju prava Bošnjaka i promociji njihove kulturne i vjerske autonomije. Kao potpredsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Srbije i Crne Gore, bio je jedan od glavnih inicijatora osnivanja Kancelarije Vijeća u Rožajama 2004. godine. Osnivanje Centra za bošnjačke studije iste godine svjedoči o njegovom razumijevanju važnosti intelektualnog rada u čuvanju identiteta. Godine 2006. pokrenuo je „Bošnjačke novine“, platformu koja je postala simbol kulturne afirmacije Bošnjaka u regionu i dijaspori.

Osim političkog i medicinskog angažovanja, dr. Halilović je poznat po svojoj humanosti i viziji zajedničkog prosperiteta. Njegova podrška obrazovanju, kulturi i humanitarnim projektima ostavila je dubok trag u zajednici. Kao otac petoro djece, on je primjer kako se porodični život i profesionalna odgovornost mogu uspješno kombinovati. Priča dr. Amera Halilovića nije samo priča o ljekaru ili političaru. To je priča o čovjeku koji je svojim životom dokazao da se uz predan rad, ljubav prema profesiji i zajednici, te nepokolebljivu vjeru u pravdu, mogu ostvariti promjene. Njegov doprinos medicini, politici i kulturi ostaje trajno svjedočanstvo jednog vremena i inspiracija za generacije koje dolaze.

Izvor tekst Božidara Proročića

Slični članci

Local News