Subota, 5 Jula, 2025

Državni univerzitet ili poligon za progon Bošnjaka i islama?

Share

Javnost je već duže vrijeme upoznata s alarmantnim stanjem na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP), gdje se kontinuirano provodi politika progona nastavnog osoblja, gušenja kritičkog mišljenja i uskraćivanja prava na obrazovanje kroz gašenje studijskih programa. Atmosfera straha, kontrole i represije postala je svakodnevica u radu ove ustanove, a članovima nastavnog osoblja se sistematski krše osnovna ljudska i manjinska prava.

Prema navodima akademske zajednice, studenti i civilnog društva, uprava Univerziteta predvođena rektorkom Zanom Dolićanin, kao i prethodni rukovodioci, provode postupke usmjerene na marginalizaciju i odstranjivanje nepodobnih nastavnika, naročito onih iz Novog Pazara. Jedan od najočitijih primjera je docentica dr Nadija Rebronja, koja je od osnivanja Univerziteta 2007. godine predano radila na njegovom razvoju. Uprkos izvanrednim akademskim postignućima, njezin izbor u zvanje vanrednog profesora je odbijen, iako je Komisija za izbor ocijenila da ispunjava sve kriterije i daleko ih nadmašuje. Ovakvi potezi jasno ukazuju na kršenje Zakona o visokom obrazovanju i unutrašnjih propisa Univerziteta, te na praksu diskriminacije i obespravljivanja zaposlenih koji se smatraju nepoželjnima.

Posebno je zabrinjavajuće što se, prema navodima iz saopštenja, zapošljavanje novih kadrova odvija prema etničkom ključu, gdje su prednost dobili penzionirani i nekompetentni pojedinci, dok su dugogodišnji profesori koji su gradili ovu instituciju marginalizirani. Ova praksa potkopava multietnički karakter Univerziteta, koji bi trebao biti simbol međukulturnog dijaloga i zajedništva.

Organizacije potpisnice saopštenja – „Forum 10“, „Urban In“, „Impuls“, „Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji“, Aida Ćorović, „Žene u crnom“ i „Građanske Inicijative“ – pozivaju nadležne institucije, političke aktere i širu javnost na hitnu reakciju kako bi se zaustavilo dalje urušavanje ove važne ustanove. Državni univerzitet u Novom Pazaru, osnovan kao izraz dobre volje tadašnjih vlasti, postao je ključna visokoškolska institucija koja omogućava obrazovanje hiljadama mladih iz Novog Pazara i regije. Njegovo osnivanje bilo je prekretnica u omogućavanju pristupačnog obrazovanja za Bošnjake i druge narode u ovom dijelu Srbije.

“Apelujemo na upravu Univerziteta da prekine sa praksama koje podstiču osporavanje i ismevanje kulturnog, jezičkog i religijskog identiteta studenata i njihovih profesora, kao i sveprisutne islamofobije na ovoj ustanovi i to od ljudi koji, između ostalog, dolaze da rade u Novi Pazar bez kapaciteta da prihvate različitost i interkulturalnost, već svojim delovanjem manfesuju mržnju i nacionalizam. Ove tvrdnje utemeljne su u nizu razgovora koje su organizacije civilnog društva imale sa studentima, posebno studenkinjama Državnog univerziteta.”-piše u saopštenju.

Međutim, sve što se događa posljednjih godina, a posebno posljednjih dana, budi sumnju u to da je riječ o nastavku dugoročne politike diskriminacije koja bi mogla imati nesagledive posljedice po budućnost ove ustanove. Potpisnici naglašavaju da Univerzitet nije privatno vlasništvo pojedinaca ili porodica, već da pripada svim građanima i predstavlja kulturno dobro od ključnog značaja za intelektualni i društveni razvoj Novog Pazara.

Saopštenje je zaključeno pozivom svim akterima da svojim djelovanjem doprinesu očuvanju misije Univerziteta kao prostora obrazovanja, razvoja kritičkog mišljenja i promoviranja multietničnosti.

U Novom Pazaru, 23.12.2024.
Akademska inicijativa „Forum 10“, Urban In, Impuls, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Aida Ćorović, Žene u crnom, Građanske Inicijative.

Slični članci

Local News