Srijeda, 14 Maja, 2025

Edin Đerlek odbrusio Vulinu: “Možda mi nismo veziri i begovi, ali ti sigurno nisi despot ili knez”

Share

Edin Đerlek oštro je reagovao na izjave Aleksandra Vulina povodom obilježavanja 9. januara, neustavnog Dana Republike Srpske. Đerlek je u svom odgovoru ukazao na kontradiktorne stavove i političku retoriku Vulina, direktno poručivši:

“Vuline, ne možeš se pozivati na čuvanje Dejtonskog sporazuma, a istovremeno Republiku Srpsku nazivati državom. I možda mi nismo veziri i begovi, ali ti sigurno nisi despot ili knez.”

Ova izjava dolazi nakon što je Vulin tokom ceremonije u Banjaluci održao kontroverzan govor u kojem je spominjao “age, begove i hatišerife,” kritikujući Sarajevo i državne institucije Bosne i Hercegovine.

Vulin je u svom obraćanju poseban fokus stavio na istorijske reference, optužujući Bosnu i Hercegovinu da “tumači volju padišaha” i implicirajući da su postupci protiv Milorada Dodika politički motivirani.

“Nije Republika Srpska dobijena hatišerifom od sultana, pa da nam tumačite šta je volja padišahova. Ovo je skup slobodnih ljudi, a ne raje,” rekao je Vulin, dodajući da “Srbija čuva Dejtonski sporazum.”

Međutim, Đerlek je jasno ukazao na apsurdnost Vulinovih tvrdnji. Njegova reakcija odražava stav mnogih Bošnjaka koji smatraju da je retorika poput Vulinove opasna i podstiče podjele u regionu.

Političari poput Vulina pokušavaju da grade mitove i lažne narative, ali mi u Sandžaku smo naučili da se borimo argumentima i činjenicama. Mi nismo veziri i begovi, niti imamo ambicije da budemo, ali znamo prepoznati demagoge koji žele da se predstavljaju kao knezovi i despoti.

Dok je Vulin u svom govoru Dodika uporedio s osuđenim ratnim zločincima poput Karadžića i Mladića, Đerlek je ukazao na manipulacije u političkom diskursu koje dolaze iz Republike Srpske i Srbije.

Pozivanje na istorijske simbole poput hatišerifa samo je pokušaj opravdanja nelegalnih i neustavnih postupaka. Mi u Sandžaku znamo šta znači boriti se za prava i slobodu, i neće nas zastrašiti ovakva retorika.

Vulinove izjave izazvale su reakcije ne samo u Bosni i Hercegovini već i u međunarodnoj zajednici, gdje se 9. januar sve češće vidi kao simbol podjela i nepriznavanja suvereniteta Bosne i Hercegovine. Đerlekova oštra reakcija naglašava sve prisutniju potrebu za glasovima koji će se suprotstaviti političkom populizmu i radikalnim narativima.

Dok se Dodik još nije oglasio, mnogi u regiji poručuju Vulinu:

“Ne brani nas više, Aleksandre, svega ti.”

Slični članci

Local News