Podgorica, 8. juli 2025. – U danu kada su Ujedinjene nacije i Evropski parlament odali počast žrtvama genocida u Srebrenici, u Crnoj Gori je uslijedila žestoka polemika zbog dodjele Trinaestojulske nagrade, najvišeg državnog priznanja, osobama koje se, prema ocjeni javnosti i pojedinih vjerskih autoriteta, dovode u vezu sa negiranjem genocida.
Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori, Rifat ef. Fejzić, oglasio se putem društvene mreže X i izrazio duboko razočaranje zbog izbora laureata.
“Danas su u sjedištima UN-a i Evropskog parlamenta održane komemorativne sjednice posvećene žrtvama genocida u Srebrenici, dok su negatorima genocida u Crnoj Gori uručena najviša državna priznanja – od strane negatora genocida”, napisao je Fejzić.
Na svečanosti u Vili „Gorica“ dodijeljene su Trinaestojulske nagrade za 2025. godinu Bećiru Vukoviću, za knjigu „Kuće beskućnika“, i Velju Stanišiću, za izložbu „Evolucija“. Nagrade je uručio predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, uz poruku da „djela i posvećenost laureata simbolizuju ono što 13. jul treba da bude u 21. vijeku“.
Međutim, izbor nagrađenih izazvao je oštru osudu dijela javnosti i civilnog sektora, koji su izrazili zabrinutost zbog, kako navode, „institucionalizacije revizionizma i negiranja utvrđenih historijskih činjenica“.
Građanska inicijativa STEGA pozvala je na protest zbog, kako su naveli, “moralno kompromitirajuće odluke vlasti”. Više desetina građana okupilo se ispred rezidencije, blokiravši pristupne ulice.
Na terenu su bile raspoređene jake policijske snage koje su spriječile demonstrante da priđu Vili „Gorica“. Tokom pokušaja proboja došlo je do sukoba – demonstranti su bacali jaja i kamenice, dok je policija odgovorila biber-sprejom.
„Država se prema nama ponijela kao prema najgorim kriminalcima“, izjavio je reditelj Danilo Marunović, jedan od učesnika protesta.
Dodjela nagrada u ovako simboličnom trenutku – neposredno pred 11. juli, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici – dodatno je uzburkala odnose u crnogorskom društvu. Mnogi smatraju da se ovakvim postupcima urušava međunarodni ugled Crne Gore i šalje pogrešna poruka o odnosu prema ratnim zločinima i pravdi.