Moto Maraton Srebrenica obilježava 30. godišnjicu genocida – od Bihaća do Potočara u tišini gasa i uz cvijeće u rukama
Srebrenica –
Gotovo 2.000 motorista iz čitave Evrope i ove godine vozi za Srebrenicu. U kožnim prslucima, s oznakama klubova iz Njemačke, Italije, Švedske, Turske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Slovenije i drugih zemalja, kreću na desetine kilometara dug Moto Maraton koji već trinaestu godinu nosi snažnu poruku – da žrtve genocida neće biti zaboravljene.
Kolona čelika i emocija, koju prate rika motora i tišina poštovanja, iz godine u godinu raste. Maraton koji je 2012. godine okupio 170 učesnika, danas prerasta u međunarodni pokret kulture sjećanja.
“Ove godine po prvi put imamo organizovane grupe bajkera iz Sjeverne Makedonije i veću grupu iz Srbije,” kazao je Enver Sulić, jedan od osnivača maratona. “Ranije su dolazili pojedinci, a sada dolaze u organizaciji, sa srcem.”
Žestoki momci sa suzama pod kacigom
Iako ih filmovi i stereotipi često prikazuju kao “žestoke momke” s tetovažama, lancima i bradama, bajkeri Moto Maratona pokazali su da emocija i čast nemaju uniformu.
“Naši učesnici dolaze iz svih slojeva društva – među nama su ljekari, nastavnici, radnici, studenti. Imamo slučaj da je hirurg nakon operacije sjeo na motor i krenuo ka Srebrenici,” kaže Sulić.
Tokom rute, kolona se zaustavlja na ključnim tačkama bola i sjećanja: u Ključu, Travniku, Vlasenici, Bratuncu, Sarajevu. Na svakom mjestu polažu cvijeće i prisjećaju se, a za strane bajkere i mlade organizuju se časovi historije.
Od Bihaća do Potočara – kilometri dostojanstva
Moto Maraton kreće 9. jula iz Bihaća, sa zaustavljanjem u Ključu, Travniku i noćenjem u Sarajevu. Dan kasnije, 10. jula, bajkeri nastavljaju ka istoku, prolazeći kroz Vlasenicu i Bratunac, da bi popodne stigli u Memorijalni centar u Potočarima, gdje se polaže cvijeće na mezarju sa 8.372 imena.
U Novoj Kasabi, kao i svake godine, povratnici ih dočekuju suzama i cvijećem.
“To su trenuci koji ostanu urezani. Latice cvijeća na kacigama, na motorima… Bajkeri se zateknu, niko ne ostane ravnodušan. Poneko pusti i suzu. To je snaga ove vožnje,” kaže Sulić.
Humanost na točkovima
Moto Maraton nije samo vožnja sjećanja, već i vožnja solidarnosti. Tradicionalno se prikuplja humanitarna pomoć. Ove godine, donacije će biti upućene organizaciji Pomozi.ba, koja pomaže socijalno ugroženima širom BiH.
“Ranije smo pomagali djeci oboljeloj od raka, a sada želimo da širimo tu misiju. Bajkeri se rado odazivaju,” dodaje Sulić.
Trideset godina kasnije – poruka ostaje ista
Ovogodišnji maraton ima poseban značaj – navršava se tačno 30 godina od genocida u Srebrenici. Organizatori, bajkeri i svi učesnici poručuju da je sjećanje živo, da ne pripada samo Bošnjacima, već svakom čovjeku sa savješću.
“Prenosimo istinu i sjećanje na nove generacije. Djeca koja su nekada sjedila na našim motorima sada voze pored nas. Sjećanje živi – na to smo najponosniji.”