Ukoliko smatrate da vam je postupanje izvršitelja nanelo štetu, oduzelo prava ili izazvalo finansijski gubitak, imate mogućnost da pokrenete disciplinski postupak. Disciplinska odgovornost izvršitelja regulisana je Pravilnikom o disciplinskom postupku protiv izvršitelja (“Sl. glasnik RS”, br. 46/2012), kojim su detaljno definisani uslovi i procedure za pokretanje ovog postupka. U nastavku ćemo navesti ključne odredbe ovog pravilnika, kako biste se upoznali sa vašim pravima i procedurama.
Pokretanje postupka (Član 4)
Disciplinski postupak se pokreće predlogom za pokretanje disciplinskog postupka, koji može podneti:
- Ministarstvo pravde,
- Predsednik suda u čijem području je imenovan izvršitelj,
- Predsednik Komore izvršitelja.
Građani takođe mogu podneti inicijative ili pritužbe na rad izvršitelja, koje će potom nadležna tela razmotriti. Predlog mora sadržati sve relevantne informacije, uključujući ime izvršitelja, disciplinsku povredu koja mu se stavlja na teret, kao i predlog disciplinske mere.
Sadržaj pritužbe (Član 6)
Pritužba ili inicijativa koju podnosite treba da sadrži:
- Označenje organa kojem se pritužba podnosi,
- Ime i prezime izvršitelja,
- Oznaku predmeta u kome postupanje izvršitelja nije bilo zakonito,
- Razlog podnošenja pritužbe,
- Ime i prezime podnosioca pritužbe.
Pritužba može biti podneta i usmeno na zapisnik, što omogućava lakše ostvarivanje prava građana koji nisu u mogućnosti da podnesu pisanu žalbu.
Razmatranje predloga (Član 9)
Nakon prijema predloga, disciplinska komisija može zaključkom odbaciti predlog kao:
- Nepotpun, ako ne sadrži sve potrebne podatke,
- Nedozvoljen, ako nije podnet od strane ovlašćenih lica.
Ukoliko predlog zadovoljava sve zakonske uslove, komisija će ga proslediti izvršitelju, koji ima pravo da se izjasni o pritužbi u roku od osam dana.
Usmena rasprava (Članovi 14 i 16)
Jedan od najvažnijih delova postupka je usmena rasprava, na kojoj izvršitelj ima pravo da izloži svoju odbranu. Usmena rasprava je javna, osim u slučajevima kada se može otkriti poslovna tajna ili poverljivi podaci. Disciplinska komisija može pozvati svedoke, priložiti pismene dokaze i izvršiti sve radnje potrebne za utvrđivanje odgovornosti izvršitelja.
Odluke disciplinske komisije (Član 17)
Nakon sprovedenog postupka, disciplinska komisija može doneti:
- Rešenje kojim se izvršitelj oglašava disciplinski odgovornim i izriče disciplinska mera,
- Rešenje kojim se izvršitelj oslobađa odgovornosti.
Ove odluke su ključne za utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanje postupaka izvršitelja koji su naneli štetu strankama.
Zaključak
Građani koji veruju da su oštećeni postupanjem izvršitelja imaju pravo da iniciraju disciplinski postupak. Ovaj postupak je jasan, definisan i omogućava zaštitu prava stranaka u postupku izvršenja. Poznavanje Pravilnika o disciplinskom postupku protiv izvršitelja daje vam mogućnost da reagujete na nepravdu i tražite odgovornost za postupke koji nisu u skladu sa zakonom.
Disciplinski postupak ne samo da štiti pojedinca već i čini rad izvršitelja transparentnijim i odgovornijim prema društvu.
Redakcija Sandžak Danas