Korona virus: Nekoliko srpskih funkcionera zaraženo, u svijetu blizu 10 miliona inficiranih

562

U svijetu je registrovano 9,8 miliona slučajeva korona virusa, a preminulo je 494,000 ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.

Broj zaraženih u Srbiji nastavlja da raste, a među novozabilježenim slučajevima su i visoki državni zvaničnici, poput predsjednice Narodne skupštine Maje Gojković.

Zaraženi su i ministar odbrane Aleksandar Vulin, direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i predsjednik privredne komore Srbije Marko Čadež, javljaju mediji.

Iz Svjetske zdravstvene organizacije zabrinuti zbog naglog porasta broja zaraženih Kovidom-19 u Evropi poslije popuštanja mjera zaštite.

Posljednjih dana u Srbiji je došlo do značajnog porasta broja zaraženih – 1. juna registrovano je samo 18 novih slučajeva, dok je u posljednja 24 sata zabilježeno 193 inficiranih.

U Sjedinjenim Američkim Državama situacija se opet pogoršava – u posljednja 24 sata zabilježeno je više od 40.000 novih slučajeva zaraze, što je novi rekord.

U Indiji je zabilježeno više od 500.000 slučajeva korona virusa

U svijetu je registrovano 9,8 miliona slučajeva korona virusa, a preminulo je 494.000 ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.

Šta se dešava u Srbiji?

Prema posljednjim podacima u Srbiji su zabilježena 193 nova slučaja zaraze, od 8.495 testiranih, dok se na respiratorima nalazi 26 ljudi.

Od početka epidemije korona virusa u Srbiji testirani su uzorci 374.875 ljudi, od kojih je virus potvrđen kod 13.565 ljudi.

Epidemiolog Predrag Kon je tokom gostovanja na televiziji Pink rekao da 57 odsto novooboljelih ne zna gdje se zarazilo, što je, kako kaže, alarmantan podatak.

To pokazuje da je virus u cirkulaciji, a posebna opasnost od inficiranja je u javnom saobraćaju, kao i u drugim zatvorenim prostorima, smatra Kon.

Ukupan broj žrtava porastao je na 265. Aktivno je 1.068 slučajeva, a 26 osoba je na respiratorima.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da će strože mjere biti uvedene u pojedinim gradovima ukoliko se stanovnici ne budu pridržavali preporuka.

Pritom, kako navodi, predstoje prijemni ispiti, maturske večeri, svadbe i druga slavlja, a sve to su rizični skupovi.

U Kragujevcu je zbog povećanog broja zaraženih uvedena vanredna situacija.

Prema najnovijem izvještaju Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu, u čitavom Šumadijskom okrugu registrovano je 60 novih slučajeva korona virusa, od kojih je 50 iz Kragujevaca.

U ovom gradu trenutno ima najviše pozitivnih pacijenata – 197, zbog čega se u ovom gradu razmatra uvođenje vanredne situacije.

I Vranje bilježi porast broja zaraženih, a oboljeli su u srednjem i teškom zdravstvenom stanju.

Kada je riječ o zahtjevu Vranja da se proglasi vanredna situacija, ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je tokom noći otvorena i bolnica u Surdulici za prijem kovid pacijenata kako bi se rasteretili Vranje i Niš.

„Mi smo dali šansu da svako svojom odgovornošću odlučuje kako će biti. Ako se neko ne pridržava onoga što je preporučeno, mi nemamo drugog izbora osim da uvodimo mjere koje će poboljšati stanje, sačuvati ljudske živote i zdravlje.

„Mislim da to svima mora da bude jasno”, izjavio je Lončar gostujući na RTS-u.

Zbog porasta broja novozaraženih, u Novom Pazaru je u četvrtak proglašena vanredna situacija, odlučeno je na onlajn sjednici gradskog Štaba za vanredne situacije.

U ovom gradu je zabranjeno okupljanje na javnim mjestima za više od pet osoba, zabranjena su i porodična veselja, dok će ugostiteljski objekti raditi od sedam do 19 časova i pridržavajući se mjera socijalne distance, prenosi RTS.

U Novom Pazaru je do kraja maja zabilježeno 100 slučajeva korona virusa, ali je od tada broj porastao na 339.

Kako je u svijetu?

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je upozorila da je došlo do povećanja broja slučajeva u Evropi prvi put u nekoliko mjeseci.

U 11 zemalja „ubrzani prenos” je doveo do „novog porasta koji, ukoliko se ne kontroliše, ponovo može da dovede zdravstveni sistem u Evropi do ivice pucanja”, izjavio je direktor SZO za Evropu dr Hans Kluge.

Porast broja novozaraženih u Americi naterao je pojedine države da ponovo uvedu restriktivne mjere i odlože otvaranje granica.

Države Teksas, Florida i Arizona su obustavile planove za otvaranje.

Teksas je naredio zatvaranje svih barova, dok je guverner Floride izjavio da ne planira da pokrene novu fazu otvaranja.

Nekoliko drugih zemalja, poput Kalifornije, Nevade i Oklahome zabilježile su dnevne rekorde u broju novih slučajeva.

Britanska vlada dogovara se sa zvaničnicima evropskih zemalja koje imaju nisku stopu broja zaraženih da turisti iz Britanije dobiju dozvolu za ulazak bez boravka u karantinu prije toga.

U ovom trenutku u Veliku Britaniju stižu Britanci koji se vraćaju kući. Oni prije toga moraju biti dvije nedjelje u karantinu.

Za to vrijeme, gradonačelnik Liverpula Džo Anderson kritikovao je „manjinu” fudbalskih navijač koji su „grad i fudbalski klub Liverpul stavili na loš glas”, nakon proslavljanja titule Lige šampiona.

Policija i političari pozvali su ljude da ostanu kod kuće nakon što je Liverpul osvojio Ligu šampiona – prvi put u 30 godina.

Gradonačelnik je rekao da je „ljut i uznemiren” prizorima navijača koji su se okupili i nisu poštovali mjere socijalnog distanciranja.

Socijalno distanciranje u Sjevernoj Irskoj će sa dva biti smanjeno na jedan metar.

Grčki ministar turizma Haris Teoharis kaže da će u narednih nekoliko dana omogućiti turistima iz Velike Britanije da od 1. jula uđu u zemlju bez restrikcija.

„Grčka je bezbjedna zemlja. Dokazali smo to tokom krize i vjerujemo da je rizik da se neko razboli u našoj zemlji niži nego u drugim dijelovima Evrope”, rekao je ministar.

Češka je prijavila 168 novih slučajeva za jedan dan – što je najviša cifra još od 15. aprila.

Tokom ove nedjelje je prvi put u nekoliko mjeseci zabilježeno više od 100 novozaraženih.

Vlasti još uvijek nisu komentarisale brojke, ali su ranije izjavili da je riječ o lokalnim žarištima.

Nije poznato da li će ove cifre uticati na ukidanje mjere obaveznog nošenja maski u zatvorenim objektima. Vlasti su planirale da od prvog jula ukinu ovu mjeru na svim mjestima osim onih koja se ocijene kao lokalna žarišta.

Austrija je posljednja evropska zemlja koje će otvariti bordele – otvaranje je zakazano za 1. jul.

Broj registrovanih slučajeva korona virusa u Indiji premašio je 500.000, kako je za manje od nedjelju dana registrovano 100.000 novozaraženih.

Zdravstveni zvaničnici kažu da se stopa zaraženosti ubrzava, a u petak je oboren dnevni rekord sa više od 18.000 novih slučajeva.

Neki stručnjaci smatraju da bi vlada sada trebalo da se usredsredi na smanjivanje broja umrlih, a ne na sprečavanje širenja virusa.

BBC News na srpskom




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *