Potvrđene KRIVIČNE PRIJAVE ZBOG DEPONIJE GOVEĐAK: Tužilaštvo pokrenulo postupak zbog sumnje na zagađenje životne sredine
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Pazaru, Odeljenje u Sjenici, potvrdilo je da su podnesene krivične prijave protiv predsjednice opštine Sjenica i direktora JKP „Vrelo“ zbog sumnje da su izvršili krivično djelo zagađenja životne sredine. Kako je saopšteno iz tužilaštva, predmet se vodi zbog osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz člana 260 Krivičnog zakonika Republike Srbije, koje se odnosi na zagađenje životne sredine. Postupak je u toku, a nadležni organi nastavljaju prikupljanje dokaza i sprovođenje zakonom predviđenih radnji.
Prema informacijama koje je potvrdilo tužilaštvo, predsjednica opštine i direktor javnog komunalnog preduzeća pozvani su na saslušanje u svojstvu okrivljenih. Njihovo saslušanje predstavlja dio istražnog postupka u kojem će imati priliku da iznesu svoju odbranu i odgovore na navode iz krivičnih prijava. Slučaj deponije Goveđak već sedmicama izaziva veliku pažnju javnosti zbog višemjesečnih problema sa odlaganjem otpada, protesta mještana i ozbiljnih upozorenja o mogućim posljedicama po životnu sredinu i zdravlje stanovništva.
Istovremeno, iz nadležnih institucija najavljeno je da će protiv svih osoba koje su učestvovale u blokadi magistralnog puta biti pokrenuti prekršajni postupci. Time su jasno razdvojena dva pravna procesa – krivični postupak koji se odnosi na sumnju na zagađenje životne sredine i prekršajni postupci zbog blokade saobraćajnice. Istraga u vezi sa deponijom Goveđak se nastavlja, a očekuje se da će nakon saslušanja osumnjičenih tužilaštvo donijeti odluke o daljim koracima u ovom predmetu, u skladu sa prikupljenim dokazima i važećim zakonskim propisima.
