Meteorolozi najavljuju dramatičan pad temperature u narednim danima, posebno u Rusiji, gde se očekuje jedan od najhladnijih talasa u poslednjih nekoliko decenija. Moskva bi mogla doživeti temperature koje će se spustiti čak do -33°C, dok se tokom noći očekuje pad do -25°C, što je daleko ispod proseka za ovaj period. Januar obično donosi jutarnje temperature od -8°C, dok dnevne retko padaju ispod -4°C, ali narednih dana temperature će biti i do 25 stepeni niže od uobičajenih.
Posebno će biti pogođena područja severno od Moskve, gde bi temperature mogle da se spuste i do -40°C. Dnevne temperature u ovim regionima jedva će prelaziti -30°C. Evropski deo Rusije nalazi se pred jednim od najsnažnijih polarnih udara u zabeleženoj istoriji, dok azijska regija, uključujući Sibir, već tradicionalno beleži ekstremno niske temperature koje variraju između -40°C i -30°C. U Jakutsku, temperature mogu pasti između -50°C i -60°C. Stanovništvu ovih krajeva savetuje se da preduzmu sve potrebne mere opreza kako bi se zaštitili od opasnih uslova.
Predstojeća zima predstavlja ozbiljan rizik po ljudske živote, pa je od vitalnog značaja da stanovnici budu informisani i da se pripreme na vreme. Pored Rusije, i ostali delovi istočne Evrope, poput Ukrajine, suočiće se sa ozbiljnim padom temperature. Sever i zapad Rusije će beležiti temperature ispod -35°C, dok će južni delovi Rusije i Ukrajina imati nešto blaže uslove, sa temperaturama iznad nule.
Dok se Rusija suočava sa opakim hladnim talasom, polarni regioni severno od Islanda i Skandinavije uživaju relativno blažu klimu, sa temperaturama oko 0°C, uz moguće povećanje za nekoliko stepeni. Ovaj neobični fenomen povezuje se sa uticajem Golfske struje.
Za razliku od hladnoće koja zahvata Rusiju, vremenski uslovi u Srbiji i većem delu Evrope biće znatno blaži. Očekuju se umerene vazdušne mase sa Atlantika i Mediterana, koje će doneti temperature i do 16°C, što je za 10 do 15 stepeni više od sezonskog proseka. Međutim, meteorolozi upozoravaju na mogućnost obilnih padavina usled ciklona koji dolaze iz ovih regiona.
Iako će Srbija ove zime uživati u relativno toplijem vremenu, hladni talas koji dolazi iz Rusije najpre će pogoditi Ukrajinu i baltičke zemlje, pre nego što stigne do Poljske u znatno ublaženom obliku.