Ponedjeljak, 7 Jula, 2025

“Majka dala kćer za ovcu, za litar rakije…” – Jezivi primjeri maloljetničkih brakova

Share

Problem maloljetničkih brakova u Bosni i Hercegovini i dalje predstavlja ozbiljan društveni izazov, posebno u zajednicama gdje se ovakve prakse opravdavaju običajnim pravom. Iako se najčešće povezuju sa romskom populacijom, ovakvi slučajevi su prisutni i u drugim zajednicama, a posljedice su dalekosežne, uključujući prekid obrazovanja, siromaštvo i psihološke traume.

Ombudsmeni za ljudska prava upozoravaju da prisilni maloljetnički brakovi često predstavljaju paravan za trgovinu djecom i druge oblike eksploatacije. Indira Bajramović, predsjednica Udruženja žena Romkinja “Bolja budućnost”, iznijela je uznemirujuće primjere: “Znam za slučajeve gdje je dijete prodato za tri hiljade maraka ili gdje je majka dala kćerku za ovcu, a otac za litar rakije. Katastrofa je šta se dešava! Problem je što se mnogi slučajevi ne procesuiraju jer sudije i tužioci to svrstavaju pod običajno pravo Roma. Ali šta je s onima koji nisu Romi?”

U Tuzlanskom kantonu provode se edukativne kampanje unutar romskih zajednica kako bi se povećala svijest o štetnosti ovih praksi. Mehmed Mujić, saradnik za romska pitanja u Ministarstvu obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, naglašava važnost rada sa školama i djecom:

“Edukacija u saradnji sa romskom populacijom ključna je za promjenu percepcije i zaštitu djece.”

Međutim, maloljetnički brakovi često prolaze ispod radara, naročito u siromašnim i marginaliziranim zajednicama. Socijalne i pravne službe nerijetko nemaju kapacitete ili saznanja da reagiraju, što potvrđuje Samir Arnaut iz Misije OSCE-a u BiH:

“U ovim zajednicama maloljetnički brakovi se ne smatraju problemom, već normalnom pojavom. Socijalne i pravne službe često nisu svjesne da se to dešava ili nemaju mogućnosti da intervenišu.”

Prema Specijalnom izvještaju ombudsmana za ljudska prava BiH, od 2019. do 2021. godine najviše prijava maloljetničkih brakova zabilježeno je u Tuzlanskom kantonu, čak 37 slučajeva. Ipak, samo mali broj završava sudskim procesima. Amira Hodžić, direktorica Centra za socijalni rad u Lukavcu, istakla je da se uglavnom djeluje preventivno:

“Imali smo jednu osuđujuću presudu protiv roditelja zbog sklapanja maloljetničkog braka. Većinom, međutim, reagujemo na dojave i pokušavamo spriječiti brakove prije nego što se dogode.”

Maloljetnički brakovi predstavljaju ozbiljno kršenje prava djece i ostavljaju dugoročne posljedice na njihove živote. Potrebne su jače zakonske mjere, bolja koordinacija između institucija i kontinuirana edukacija unutar zajednica kako bi se ovaj problem u potpunosti iskorijenio.

 

Slični članci

Local News