Utorak, 13 Maja, 2025

Medžid Fakić i Hasan Čakar otvaraju izložbu u Galeriji Preporod: Sandžački i sarajevski umjetnički dijalog

Share

 

Sarajevo, april 2025. – Sarajevska Umjetnička galerija Preporod biće domaćin izložbe koja već sada budi veliko interesovanje kulturne javnosti. Dvojica umjetnika, različitih generacija, ali istih umjetničkih strasti – sandžački slikar mr. Medžid Fakić i profesor Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu Hasan Čakar – predstaviće svoja djela na zajedničkoj postavci koja se otvara 8. aprila 2025. godine.

Izložbu će svečano otvoriti dr. Danis Fejzić i akademik Faruk Dizdarević, čime se dodatno potvrđuje važnost ovog kulturnog događaja. Posjetioci će imati priliku da uživaju u umjetničkim djelima sve do 18. aprila, u prostoru jedne od najuglednijih galerija glavnog grada BiH.

Medžid Fakić, rođen u Tutinu, poznat je po svom predanom radu na promociji rodnog Sandžaka i Srbije kroz likovnu umjetnost. Njegova slika „Trebinjska Sehara“ trenutno je izložena u Galeriji Collegium Artisticum u Sarajevu, u okviru aprilske izložbe koju tradicionalno organizuje ULUBIH. Osim toga, još jedan njegov rad izložen je u okviru izložbe Malog formata, koja je nakon Sarajeva i Visokog sada stigla u Nevesinje.

Trebinjska Sehara
Trebinjska Sehara

Hasan Čakar, rođen 1952. u Sarajevu, umjetnik je s impresivnom karijerom koja obuhvata slikarstvo, crtež, grafiku, serigrafiju, dizajn i skulpturu. Kao profesor na sarajevskoj Akademiji likovnih umjetnosti, njegovo pedagoško i umjetničko djelovanje ostavilo je dubok trag u kulturnom životu regiona. Čakar je učestvovao na više stotina kolektivnih i samostalnih izložbi širom svijeta, a njegova djela čuvaju se u brojnim muzejima, galerijama i privatnim zbirkama. Godine 2015. nagrađen je prestižnom nagradom Roman Petrović.

Vizuelna simfonija boja i forme

Hasan Čakar predstaviće djela koja očaravaju preciznošću geometrijske forme i bogatstvom teksture. Njegova serija grafičkih radova u tehnici serigrafije odiše kontrolisanom strukturom, gdje se kvadratne forme prepliću u slojevitim transparentnim bojama – od dubokih plavih i crvenih do suptilnih tonova zelene i sive. Slike poput „Prostorna struktura I i II“ na crvenoj pozadini pozivaju posmatrača na meditaciju o prostoru, granicama i ritmu.

U kontrastu, djela Medžida Fakića govore u narativima i simbolima. Njegova „Trebinjska Sehara“, izložena i u Galeriji Collegium Artisticum, nosi duh hercegovačkog grada kroz prikaz orijentalne uličice, starinskog sata, nara i bočice boje – vješto ukomponovanih elemenata koji simbolizuju prolaznost, sjećanje i umjetničku inspiraciju.

U radovima kao što su „Vrijeme u kamenu“ i „Stara avlija“, Fakić koristi kombinaciju realističkog slikarstva i simbolike, donoseći elemente kulturnog naslijeđa poput sahat-kule, cijevi, granitnih ukrasa i motiva iz islamske arhitekture. Poseban dojam ostavljaju figure žena – u djelima „Djevojka sa flautom“ i „Plavi snovi“ – koje nose notu klasičnog slikarstva, ali s modernim koloritom i dekorativnim detaljima.

Kao šlag na tortu, tu je i slika „Sandžačka nevjesta“, gdje mlada žena u tradicionalnoj nošnji stoji ponosno na pozadini pejzaža iz Pešteri. Zlato u ornamentima podsjeća na Klimtovu estetiku, dok pogled i držanje modela svjedoče o samopouzdanju, ženstvenosti i identitetu.

Medžid Fakić, rođen u Tutinu, neumorno promoviše svoj kraj i državu kroz umjetnost. Osim ove izložbe u Preporodu, njegovi radovi nalaze se i na aprilskoj postavci ULUBIH-a, te na izložbi Malog formata koja trenutno gostuje u Nevesinju. Svaka njegova slika nosi pečat Sandžaka – bilo kroz motiv, arhitekturu, ili tihi nostalgični ton.

Hasan Čakar, rođen 1952. godine, iza sebe ima stotine izložbi i međunarodnih priznanja, uključujući prestižnu nagradu „Roman Petrović“. Njegov rad oslikava savršen sklad između dizajna i likovne poetike, čime ostavlja snažan trag u savremenoj bosanskohercegovačkoj grafici.

Ova postavka predstavlja susret emocije i tehničke perfekcije – Fakićev introspektivni pristup susreće se s Čakarevom majstorskom preciznošću, stvarajući jedinstven dijalog slike, boje i poruke. U vremenu kada je kultura često zapostavljena, ovo je snažan podsjetnik na moć umjetnosti da povezuje, inspiriše i odražava identitet.

Više detalja biće dostupno nakon otvaranja. Jedno je sigurno – od 8. aprila, Sarajevo će biti epicentar umjetničke scene regiona. Ne propustite priliku da budete dio tog trenutka!

Slični članci

Local News