Mladi iz Srbije zbog ovog vikendom masovno hrle u Novi Pazar: Profesor Redžep otkrio razlog pomame

Mladi iz Srbije zbog ovog vikendom masovno hrle u Novi Pazar: Profesor Redžep otkrio razlog pomame

Mladi iz Srbije zbog nižih cijena i kvaliteta vikendom hrle u Novi Pazar! Profesor Škrijelj otkriva zašto je tradicija zlatarstva u opasnosti! Novi Pazar, stara čaršija, Zlatni sokak – srce zlatarskog zanata!

Novi Pazar vikendom postaje prava atrakcija za mlade iz cijele Srbije, koji dolaze privučeni jedinstvenim spojem tradicije i kvaliteta u najpoznatijoj zlatarskoj ulici – Zlatnom sokaku. Međutim, iza sjaja izloga i raskoši nakita stoji duboko ukorijenjena priča o zanatima, njihovoj vrijednosti i izazovima s kojima se suočavaju.

Univerzitetski profesor i istaknuti zlatar Redžep Škrijelj svakodnevno se trudi da održi duh tradicije, ne samo kao zanatlija već i kao kulturni čuvar svog grada.

RINA

RINA

„Naša tradicija se polako gasi. Tehnologija preuzima primat, a zanati nestaju. Mi moramo zaštititi zanat ne samo kao tradiciju, već i kao dio naše kulture“, ističe Škrijelj s dozom zabrinutosti.

Zlato u Novom Pazaru: Pristupačnost i kvalitet kao magnet za posjetitelje

Cijene zlata u Novom Pazaru, nešto povoljnije u poređenju s drugim gradovima, privlače brojne posjetitelje.

„Zbog nižih cijena i specifičnih modnih detalja, mladenci i parovi iz različitih krajeva Srbije dolaze ovdje u potrazi za vjenčanim burmama,“ objašnjava Škrijelj, dok s pažnjom popravlja oštećeni prsten. Pored kupovine, veliki broj mušterija dolazi i zbog popravke porodičnog nakita, a Škrijelj je poznat po tome da uspješno popravlja i najsitnija oštećenja.

Tradicionalni zanat u opasnosti: Niko neće u šegrte

Iako ovaj zanat nosi historijsku vrijednost, sve je manje mladih koji su voljni da ga nauče i nastave tradiciju.

„Mladi izbjegavaju zanate jer u njima vide napor, a ne priliku. Naša djeca žele fakultete, često pod pritiskom roditelja, umjesto da otkriju svoje talente u praktičnim vještinama,“ kaže Škrijelj. Smatra da je važno poštovati želje djece i dopustiti im da slijede svoje talente, umjesto da ih obuzimaju ambicije roditelja.

RINA

RINA

Cijena zlata diktirana svjetskim prilikama

Škrijelj dalje objašnjava ekonomske faktore koji utiču na cijene zlata.

„Berze diktiraju cijenu zlata, a ona je podložna uticaju svjetskih dešavanja. Ogroman skok cijena zlata od preko 20 hiljada eura po kilogramu izazvan je viškom novca bez pokrića i geopolitičkim tenzijama,“ dodaje on. Danas kilogram zlata na zapadnim berzama košta oko 83.000 eura, dok u Novom Pazaru gram četrnaestokaratnog zlata možete nabaviti za oko 70-80 eura.

„Zlatarska umjetnost“: Zanat kao dio kulturne baštine

Za Škrijelja, zlatarstvo nije samo posao, već umjetnost i strast.

„Ovaj posao se isplati samo ako ga volite. U njemu leži umjetnost – ukrašavanje, restauracija i kreativno izražavanje,“ ističe on. Smatra da Srbija može postati ozbiljna turistička destinacija zahvaljujući zanatima, koji su dio kulturne baštine.

RINA

RINA

Zlato kao simbol i ponos Bošnjaka Sandžaka

Zlato ima posebno mjesto u tradiciji Bošnjaka Sandžaka, posebno tokom vjenčanja, kada mlade na Pešteru budu okićene zlatom u vrijednosti od dva stana u Beogradu. Taj običaj predstavlja simbol bogatstva i stabilnosti porodice u koju ulazi mlada.

Redžep Škrijelj: Čuvar zanatske tradicije

Zlatar Redžep Škrijelj nije samo zanatlija, već čuvar tradicije i umjetnosti u Novom Pazaru. Njegova radnja nije samo prodavnica, već kreativni centar i mjesto očuvanja kulturnih vrijednosti. U vremenu kada zanati polako nestaju, Škrijelj poziva društvo i mlade da se uključe i doprinesu očuvanju onoga što zlatni sokak i zlatarska umjetnost znače za Novi Pazar i Srbiju.

RINA

RINA

Ovaj medijski sadržaj dio je projekta „Kad pogledam sa bedema“ u produkciji UG „Journalistic plan“, pripremljen za novinsku agenciju RINA.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *