Sa dolaskom hladnijih dana, temperatura u Srbiji se drastično spustila, što je mnoge građane potaknulo da u posljednji čas osiguraju ogrev za predstojeću sezonu grijanja. Na stovarištima širom zemlje zabilježen je nagli porast potražnje za drvetom, peletom i ugljem, dok se zalihe, prema tvrdnjama dobavljača, i dalje održavaju stabilnim.
Prema Agenciji za energetiku Republike Srbije (AERS), najpovoljnije opcije za grijanje ove zime bit će drvo i pelet, uz uvjet korištenja peći visokih performansi. Prosječni troškovi grijanja na drva procjenjuju se na 53.000 dinara, dok su oni za pelet nešto viši i iznose 65.000 dinara. U poređenju sa prošlom sezonom, grijanje na pelet je sada jeftinije za čak 23%, što predstavlja olakšanje za mnoge porodice.
Cijene drveta i peleta: Šta sve utječe na cijenu?
Cijene ogrevnog drveta variraju zavisno od regije i kvaliteta drveta, a u prosjeku se kreću od 6.000 do 8.000 dinara po kubnom metru. U Beogradu cijena drveta dostiže 7.000 dinara, dok posebno isječeno i paletirano drvo može koštati i do 20.000 dinara. Najtraženije vrste uključuju bukvu, grab, hrast i bagrem, zbog svoje visoke kalorijske vrijednosti.
Cijena peleta, koja je prošle godine bila tema brojnih polemika zbog zabrane uvoza i ograničenja cijena, ove sezone se stabilizirala i iznosi oko 25.000 dinara po toni. Prosječnom domaćinstvu potrebno je između 2 i 3 tone peleta za sezonu, dok se za veće domove potrošnja penje i do 6 tona. Bukov pelet, koji se smatra najkvalitetnijim, košta oko 26.000 dinara po toni, a za paletiranu verziju cijena je nešto viša.
Troškovi uglja i grijanja na električnu energiju
Cijena uglja, zavisno od vrste i regije, kreće se između 16.000 i 25.000 dinara po toni. Lignit je među jeftinijim opcijama, dok mrki ugalj i uvozne varijante poput „Banovići kocke“ dostižu cijenu od 25.000 dinara.
Cijena grijanja na električnu energiju ostaje na nivou prošlogodišnje. Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći mogu očekivati troškove od 81.700 dinara za sezonu, što može biti isplativo ukoliko se koristi noćna tarifa struje.
Dostupnost i izazovi na tržištu ogreva
Na sajtu JP „Srbijašume“ navode da je cijena ogrevnog drveta sa PDV-om na šumskom putu 5.269 dinara po kubnom metru, dok je na glavnom stovarištu 7.053 dinara. Cijena prostornog metra drveta, sa PDV-om, kreće se od 3.635 dinara na šumskom putu do 5.419 dinara na glavnim stovarištima.
Situacija na tržištu ogreva za sada je stabilna, ali analitičari upozoravaju na potencijalne poremećaje ukoliko dođe do neočekivanih klimatskih promjena ili novih ograničenja uvoza, kao što je bio slučaj prošle godine kada su mnoge globalne kompanije, uključujući i lidera u proizvodnji peleta, „Enviva,“ imale ozbiljne poteškoće.
Ekonomisti savjetuju: Efikasne peći za niže troškove
Ekonomista i stručnjak za strateški menadžment, prof. dr Mihajlo Rabrenović, istakao je da je drvo i dalje najpovoljnije za ruralna domaćinstva zbog dostupnosti i niskih troškova transporta. Također, domaćinstva koja koriste prirodni gas mogu ostvariti uštedu, dok su termoakumulacione peći isplative opcije za korisnike noćne tarife.
S obzirom na sve veći fokus na efikasnost i uštedu, stručnjaci savjetuju domaćinstvima da što prije osiguraju ogrev po trenutnim cijenama, jer postoji mogućnost poskupljenja kako sezona bude odmicala i potražnja nastavila rasti.