Osnovni sud u Prištini izdao je nalog za hapšenje Milana Radoičića, kontroverznog biznismena sa sjevera Kosova i bivšeg potpredsjednika Srpske liste, zbog sumnje da je učestvovao u ratnim zločinima nad civilnim stanovništvom tokom rata na Kosovu 1999. godine. Nalog se odnosi i na još 19 osoba srpske nacionalnosti, a odluka je donesena na osnovu istrage koju je kosovsko tužilaštvo pokrenulo u martu ove godine.
Prema navodima odluke suda koju je objavio prištinski portal Reporteri, osumnjičeni su kao pripadnici tadašnjih srpskih vojnih i policijskih snaga ulazili u kuće u Đakovici, nasilno izvodili civile, odvajali muškarce od žena i djece, i ubili ukupno 106 Albanaca. Tijela žrtava su, prema tužilaštvu, nakon rata pronađena u masovnoj grobnici u Batajnici, kod Beograda.
Radoičićev advokat negira njegovu umiješanost u zločine, tvrdeći da je tada služio redovni vojni rok na drugom dijelu teritorije i da nije mogao biti prisutan u Đakovici. Dodaje da nije imao nikakav kontakt s civilima i da su optužbe izmišljene.
Ovo nije jedina istraga koja se vodi protiv Milana Radoičića. On je i glavni osumnjičeni za oružani sukob u selu Banjska, na sjeveru Kosova, u septembru 2023. godine, u kojem su poginuli jedan kosovski policajac i trojica napadača. Nakon što je preuzeo odgovornost za napad, navodeći da je “branio srpski narod”, Radoičić je saslušan u Beogradu, ali je ubrzo pušten na slobodu. Od tada istraga u Srbiji praktično stoji u mjestu.
Kosovsko tužilaštvo ga je, zajedno s još 44 osobe, optužilo za terorizam, rušenje ustavnog poretka i finansiranje terorizma. Zaplijenjena mu je imovina na sjeveru Kosova, uključujući luksuznu vilu, restoran i stan u Severnoj Mitrovici, čija je vrijednost procijenjena na 3,5 miliona eura. Suđenje je u toku.
Ime Milana Radoičića u više navrata se pominjalo i u vezi sa ubistvom kosovskog političara Olivera Ivanovića, ali nikada nije optužen, jer prema kosovskim zakonima postupci se ne mogu voditi bez prisustva okrivljenih. U optužnici su on i njegov kum Zvonko Veselinović označeni kao vođe grupe koja je stajala iza atentata.
Njih dvojica su godinama važili za moćne figure sa sjevera Kosova, blisko povezane s vlastima u Beogradu. Tokom 2021. godine američke vlasti uvele su im sankcije zbog korupcije, organizovanog kriminala i pokušaja kontrole teritorija radi izvođenja ilegalnih aktivnosti. Sankcije su obuhvatile i članove njihovih porodica i kompanije koje su bile pod njihovom kontrolom.
Iako se njegovo ime vezuje i za brojne afere, uključujući šverc oružja i droge, kao i zloupotrebe u privredi, Radoičić nikada nije osuđen ni u Srbiji ni na Kosovu. Danas se protiv njega vodi nekoliko međunarodnih istraga, ali u Srbiji, gdje se slobodno kreće, tužilaštvo još nije odlučilo da podigne optužnicu.