Njemačka će od 16. septembra uvesti privremene granične kontrole na svim svojim kopnenim granicama, kako bi se obuzdale ilegalne migracije. Ovu mjeru je najavila ministrica unutrašnjih poslova, Nancy Faeser, ističući da je odluka donesena uz konsultacije s opozicionom strankom Kršćansko-demokratskom unijom (CDU), nakon što je sirijski migrant počinio smrtonosni napad u gradu Solingenu.
“Naredila sam pooštravanje kopnenih kontrola i već obavijestila Evropsku uniju o ovim mjerama. Cilj je daljnje ograničavanje neregularnih migracija i zaštita od prijetnji koje dolaze od islamističkog terorizma i ozbiljnog kriminala. Naš zadatak je da zaštitimo naše građane”, izjavila je Faeser.
Oštri Zahtjevi Opozicije
Lider CDU-a, Friedrich Merz, bio je jasan u svom stavu da opozicija neće sudjelovati u planiranim razgovorima s vladom o migracijama dok ne dobiju čvrsto pismeno jamstvo o odbijanju ilegalnih migranata na granicama Njemačke. “Svima koji nemaju dozvolu boravka više neće biti dopušten ulazak u Njemačku. To posebno važi za one koji podnose zahtjev za azil, jer prema Dublinskom sistemu, zahtjev za azil mora biti podnesen u zemlji prvog ulaska”, naglasio je Merz.
Austrijska Reakcija i EU Zakonodavstvo
Iako je Njemačka obavijestila Evropsku komisiju o ovom planu, Austrija se odmah usprotivila, najavljujući da neće prihvatati odbijene migrante s njemačke granice. Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner izjavio je da o ovom pitanju nema pregovora, i da Austrija neće preuzimati pojedince kojima Njemačka uskrati ulazak.
Privremene granične kontrole u Njemačkoj će trajati šest mjeseci, s mogućnošću produženja. Ova mjera nije nova, jer su kontrole na granicama s Austrijom, Švicarskom, Češkom i Poljskom uvedene još u oktobru 2023. godine, a Njemačka ih je nekoliko puta produžila.
Politički Pristupi i Azilantska Kriza
Napadi poput onog u Solingenu, gdje je napadač sirijskog porijekla usmrtio tri osobe, dodatno su pojačali političke tenzije oko pitanja migracija. Sirijski državljanin je izbjegao deportaciju iz Njemačke, što je izazvalo brojne kontroverze i pritiske na vladu kancelara Olafa Scholza. Opozicija zahtijeva rigoroznije mjere i oštrije granične kontrole kako bi se spriječili slični incidenti.
Unutar vladajuće koalicije, Zeleni su izrazili oprez prema ovim mjerama, smatrajući da bi stroža granična politika mogla narušiti delikatni kompromis unutar EU po pitanju azila. Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock upozorila je na moguće posljedice koje bi odbijanje migranata moglo imati na evropski konsenzus o migracijama.
Zaključak
Njemačka vlada je suočena s izazovima balansiranja između sigurnosti građana i međunarodnih obaveza prema izbjeglicama i migrantima. Pooštravanje graničnih kontrola odražava pritiske koje osjećaju i političke elite i obični građani, dok se EU suočava s potrebom za reformom azilantske politike.
Ovaj razvoj događaja ukazuje na to da će se debate o migracijama u Njemačkoj i šire unutar EU nastaviti intenzivirati, dok države traže održiva rješenja koja balansiraju humanitarne i sigurnosne aspekte.