Novi Pazar, jedan od većih gradova na jugozapadu Srbije, suočio se sa značajnim finansijskim deficitom u protekloj godini. Gradski budžet je ostvaren u iznosu od 4,4 milijarde dinara, što je za 429 miliona dinara manje nego što je planirano, prema podacima iz završnog računa budžeta koje prenosi agencija Beta.
Glavni uzrok ovog manjka leži u slaboj naplati poreza, posebno na imovinu, koja je ostvarena u iznosu od 402 miliona dinara, dok je planirano da se prikupi 551 milion dinara. Slična situacija je i sa porezom na dobra i usluge, gdje je naplaćeno 161 milion dinara od očekivanih 221 milion dinara. Također, prihodi od prodaje zemljišta su značajno podbacili – prikupljeno je svega 38,3 miliona dinara u poređenju sa planiranih 105 miliona.
Smanjeni prihodi u ključnim sektorima
Sve u svemu, samo po ove tri stavke, budžet Novog Pazara je izgubio preko 275 miliona dinara, što predstavlja najveći izazov za finansijsku stabilnost grada. Iako su sredstva sa republičkog nivoa premašila očekivanja i iznosila 1,26 milijardi dinara, što je za 16 miliona dinara više od planiranog, to nije bilo dovoljno da se nadoknade gubici u lokalnim prihodima.
Troškovi gradskih institucija i javnih preduzeća
Što se tiče rashoda, gradska uprava je ostvarila 91 odsto planiranih tekućih rashoda. Od planiranih 3,6 milijardi dinara, potrošeno je 3,3 milijarde, a značajan dio tog novca – čak 1,1 milijarda – otišao je na plate i druge obaveze prema zaposlenima u lokalnoj samoupravi. Javna preduzeća i ustanove uglavnom su dobile približno onoliko koliko je bilo planirano, osim preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ i „Gradska čistoća“, kojima je prebačeno nešto više sredstava, dok je Muzej „Ras“ dobio samo polovinu predviđenih sredstava.
Obrazovanje i sport: Djelomično realizovani budžeti
Realizacija budžeta za osnovne škole bila je 99 posto, sa 297,4 miliona dinara prebačenih školama od planiranih 298,5 miliona. Najviše sredstava dobila je Osnovna škola „Bratstvo“, dok su škole „Meša Selimović“ i „Dositej Obradović“ dobile više od planiranog iznosa. Nasuprot tome, škole poput „Jovan Jovanović Zmaj“ i Muzička škola „Stevan Mokranjac“ dobile su znatno manje sredstava nego što je bilo predviđeno budžetom.
Srednje škole su ostvarile realizaciju budžeta od oko 90 posto, osim Ugostiteljsko-turističke škole koja je dobila svega 60 posto planiranog iznosa.
Sportskim klubovima i organizacijama prebačeno je 264,8 miliona dinara, što je oko 77 posto od planiranog iznosa.
Nenamjensko trošenje i neispunjeni projekti
Još jedan problematičan segment budžeta bila su nenamjenska plaćanja. Grad je tokom prošle godine platio 35 miliona dinara na ime kazni, prinudnih naplata i vansudskih poravnanja, što je tri puta više od planiranog iznosa. Također, za naknadu štete uzrokovane elementarnim nepogodama potrošeno je 58,9 miliona dinara, što je znatno više od planiranih 42 miliona dinara.
Što se tiče kapitalnih investicija, budžetom su bila planirana sredstva za projekte poput rekonstrukcije Altun-alem džamije (67,5 miliona dinara), izgradnje Omladinskog centra (40 miliona), plutajućih brana na Raški (37,5 miliona) i energetsku sanaciju škola, ali nijedan dinar nije utrošen za ove namjene prošle godine. Sredstva su obezbijedila različita ministarstva i najvjerovatnije će biti utrošena tokom tekuće godine.
Ovaj finansijski izvještaj otvara pitanje upravljanja gradskim budžetom i efikasnosti u realizaciji planiranih projekata, te će biti zanimljivo vidjeti kako će gradska vlast odgovoriti na ove izazove u narednom periodu.