Novi Pazar se intenzivno priprema za, kako organizatori najavljuju, jedan od najvećih studentskih protesta u historiji Sandžaka. Pokret “ZBOR Novi Pazar” oglasio se danas nizom objava na društvenim mrežama, u kojima su istaknute ključne informacije i apelovane mjere podrške za sve koji dolaze na protest zakazan za petak i subotu, 11. i 12. april.
-
Slobodan parking za sve goste
Zbor NP je obavijestio javnost da će tokom protesta svi posjetioci imati na raspolaganju besplatan parking na više lokacija, uključujući:
Parking u naselju “Čerkez mahala”
Dvorište OŠ “Bratstvo”
Dvorište Gimnazije “Novi Pazar”
Baštu Kulturnog centra “Novi Pazar”
Parking preko puta stočne pijace
Ovim činom Novi Pazar pokazuje spremnost da dočeka studente i građane iz cijele Srbije koji dolaze da podrže borbu za akademsku čestitost i slobodu.
-
Apel ugostiteljima: Otvorite Wi-Fi mreže za studente
Pored organizacije prostora za parkiranje, upućen je i apel svim ugostiteljima u gradu da u petak i subotu otvore svoje Wi-Fi mreže kako bi studenti mogli besplatno koristiti internet i javiti se porodicama. Ova inicijativa je pozdravljena na društvenim mrežama kao primjer gostoprimstva i solidarnosti.
Kako ističu iz pokreta ZBOR, Novi Pazar će u narednim danima postati “centar svijeta”, jer se očekuje dolazak hiljada studenata, srednjoškolaca i građana koji će prisustvovati skupu podrške za studente DUNP-a i borbi protiv neregularnosti i korupcije na visokoškolskim ustanovama. Među učesnicima su najavljeni i aktivisti koji će pješačiti kilometrima, uključujući i rutu od Jagodine do Novog Pazara, čime žele simbolično pokazati odlučnost i predanost.
Poruka zajedništva
“Dok se dinsta hrana, energija i srce za sutrašnji skup, mislili smo i na one koji dolaze kolima”, navodi se u jednoj od objava, što govori o toploj i solidarnoj atmosferi koja vlada među građanima uoči velikog okupljanja. Takođe, organizatori pozivaju sve građane da daju korisne prijedloge i aktivno se uključe u pružanje pomoći i logistike.