Ponedjeljak, 12 Maja, 2025

/VIDEO/ Novi sistem ulaska i izlaska u EU: Šta je EES? DAJETE FOTOGRAFIJU, OTISAK…

Share

Evropska komisija najavila je ponovno odlaganje uvođenja sistema ulaska i izlaska (EES) na spoljnim granicama Evropske unije, koji je prvobitno bio planiran za 10. novembar 2024. godine. Komesarka za unutrašnje poslove, Ilva Johanson, potvrdila je da će se ovaj proces sprovoditi postepeno, dok se očekuje da će fazna implementacija sistema početi tek nakon dodatnih priprema.

  • Šta je EES i kako funkcioniše?

EES je automatizovani sistem koji ima za cilj modernizaciju graničnih kontrola u zemljama članicama Evropske unije. Kada sistem bude u potpunosti operativan, svi putnici koji ulaze u EU na kraći boravak do 90 dana moraće da se registruju. Ova registracija uključuje prikupljanje biometrijskih podataka, poput otisaka prstiju i fotografije lica, koji će biti sačuvani u bazi podataka.

Ovi podaci će se koristiti za praćenje ulazaka i izlazaka, identifikaciju osoba koje su prekoračile dozvoljeni boravak, kao i za sprečavanje ilegalnih migracija i otkrivanje lažnih identiteta.

  • Odlaganja i postepena implementacija

Iako je inicijalni plan bio da sistem stupi na snagu u novembru, Johansonova je izjavila da tri ključne zemlje – Nemačka, Francuska i Holandija – nisu spremne za implementaciju EES-a u predviđenom roku. Zbog toga je Evropska komisija odlučila da odloži uvođenje sistema i uvede ga fazno.

“Postoji zabrinutost u vezi sa otpornošću IT sistema,” izjavila je Johanson, naglašavajući da tehnički problemi i nedostatak spremnosti nekih zemalja članica otežavaju sprovođenje plana u celosti. Iako tačan datum početka nije poznat, očekuje se da će novi rok za implementaciju biti saopšten uskoro.

  • Putovanje bez registracije do daljnjeg

Do daljeg, putnici će moći da nastave sa putovanjima u EU kao i do sada, bez potrebe za dodatnom registracijom ili ostavljanjem biometrijskih podataka. Međutim, važno je napomenuti da će uvođenje EES-a promeniti način na koji putnici ulaze i izlaze iz EU u budućnosti, i da će biti neophodno poštovati nove procedure kada sistem bude operativan.

  • Šta donosi fazna realizacija?

Postepeno uvođenje sistema znači da će se EES najpre implementirati na pojedinim graničnim prelazima, dok će ostali prelazi biti uključeni u narednim fazama. “Nadam se da možemo početi što je pre moguće,” izjavila je Johanson, dodajući da Evropska unija trenutno radi na pravnim procenama i tehničkim rešenjima koja će omogućiti stabilan početak primene ovog sistema.

Za sve one koji planiraju putovanje u EU, važno je biti u toku sa najnovijim informacijama o uvođenju sistema, kako bi se izbegle nepredviđene komplikacije na granicama.

Sistem EES predstavlja korak napred u sigurnosti i upravljanju granicama, ali i izazov koji će zahtevati prilagođavanje i spremnost svih putnika u godinama koje dolaze. Pogledajte video prilog ispod teksta.

Slični članci

Local News