NOVOPAZARKA HENA KURTAGIĆ NAJBOLJI BLOKER U EVROPI … (foto)

1177

Peto srebro za Srbiju – Vanja Savić najbolji korektor, Hena Kurtagić najbolji bloker

Ženska juniorska reprezentacija Srbije osvojila je peti put u istoriji srebrnu medalju na prvenstvu Evrope.

Turska je večeras u finalu XXVII EP 2020. u Zenici pobjedila Srbiju sa 3:2, po setovima 25:17, 16:25, 23:25, 25:16 i 15:8, posle 105 minuta igre.

Vanja Savić, korektor i kapiten Srbije, proglašena je za najboljeg korektora EP, a Hena Kurtagić za najboljg blokera EP. Zoran Gajić, predsednik OSS, predao je srebrne medalje juniorkama Srbije.

Čestitke izabranicama Milana Gršića za odlične partije pružene na EP u Zenici, ali čestitke i Turskoj koja je bila bolja u finalu. Vodila je Srbija sa 2:1 u setovima, ali nije imala dovoljno snage za konačan trijumf. Nema se šta zameriti juniorkama Srbije, koje su najviše želele da trijumfuju u poslednjoj utakmici na prvenstvu, ali nedostajalo je večeras i koncentracije, smirenosti i energije. Srebrna medalja je veliki uspeh ove generacije, kao i činjenica da će juniorke Srbije igrati na SP 2021.

Početak meča pripao je Turkinjama, koje su povele sa 3:0, ali je Srbija uzvratila na isti način i izjednačila rezultat. Povela je Srbija sa 5:4, a Turska preokrenula na 10:6, pa je Milan Gršić zatražio prvi tajm – aut u prvom setu. Nastavila je Turska seriju poena (ukupno 7), povela sa 13:6, pa je Gršić iskoristio i drugi tajm – aut. U nastavku Turska je vodila sa 16:7, pa 19:10, a set je dobila sa 25:17.

U drugom setu Srbija je u tri navrata imala po dva poena prednosti, da bi potom povela sa 12:7, pa su Turkinje zatražile tajm – aut. Vodila je Srbija sa 14:10, da bi Turska zatim smanjila na 15:14, a Srbija serijom 4:0 stigla do 19:14. Srbija je do kraja seta Turskoj prepustila još samo dva poena i drugi set je dobila sa 25:16 za izjednačenje na 1:1.

Srbija je u trećem setu povela sa 4:1, ali je Turska uspela da smanji. Posle perioda ravnopravne igre Srbja je povela sa 11:5, pa 12:7, a Turska smanjila na 12:10, pa izjednačila na 14:14 i povela sa 15:14. Sjajni servisi Hene Kurtagić doneli su Srbiji vođstvo 17:15, ali je Turska preokrenula na 19:18. As Aleksandre Uzelac i smeč Isidore Kockarević, pa još jedan as Uzelac, doneli su Srbiji vođstvo od 22:19. Vodila je Srbija sa 23:20, a Turska smanjila na 23:22. Kockarević je povisila na 24:22, a Vanja Savić postavila konačnih 25:23 za vođstvo Srbije od 2:1.

Na početku četvrtog seta se vodila ravnopravna borba, da bi Srbija povela sa 7:4, pa 8:5, a Turska izjednačila. Usledilo je vođstvo Turske od 11:9, pa 15:10, a Srbija je smanjila na 15:12. U nastavku je bilo 20:13 za Tursku, a na kraju 25:16 za izjednačenje na 2:2 u setovima.

Povela je Turska sa 1:0, a onda je usledila igra poen za poen, da bi Turkinje povele sa 5:3. Iskoristio je tajm – aut Milan Gršić, a Srbija potom smanjila na 5:4. Na promenu strana se otišlo sa vođstvom Turske 8:4, koja je potom povela sa 10:4. Smanjila je Srbija na 10:6, ali su Turkinje potom povele sa 13:7.

Dobila je Turska peti set sa 15:8, a meč sa 3:2.Srbija i Turska, finalisti EP izborili su plasman na SP 2021.

Prilog pripremili: Fes produkcion i Odbojkaški savez Srbija

izvor: agencija