Srijeda, 9 Jula, 2025

Novopazarski kralj šipurka—Od korova do tri tone godišnje proizvodnje šipurka

Share

Novi Pazar – U svijetu poljoprivrede, gdje su tradicionalne kulture često dominantne, jedan čovjek iz sela Drežina, kraj Novog Pazara, napravio je neočekivan zaokret. Danko Jolović je, prije šest godina, odlučio da zasadi šipurak—biljku koju su mnogi smatrali samo korovom. Danas, ovaj inovativni poljoprivrednik uzgaja i prerađuje tri tone šipurka godišnje, potvrđujući da hrabrost i trud mogu dovesti do uspjeha čak i u ruralnim predjelima Srbije.

„Kada sam prije šest godina odlučio da posadim šipurak na 70 ari zemlje, mnogi su me gledali s čuđenjem i pitali zašto mi treba korov. Nisam se obazirao na skeptike, već sam se posvetio radu. Danas se ponosim svojom odlukom i nikada nisam zažalio,“ kaže Danko, sa osmijehom na licu.

Njegov uspjeh nije došao preko noći. Zahvaljujući stručnim savjetima iz Stručne savjetodavne službe i posvećenosti, šipurak na njegovoj zemlji raste kao iz vode. „Svake godine prinos raste, ali neka optimalna količina je oko tri tone godišnje. Šipurak je izuzetno otporan na bolesti i gotovo da ne zahtijeva nikakvu hemijsku zaštitu. Sve što je potrebno jeste redovno uklanjanje trave između redova,“ objašnjava Danko.

Berba šipurka, koja se odvija u jesen, nije toliko naporna kao što se može činiti, posebno zbog sorte koju Danko uzgaja, koja nema mnogo bodlji.

„Najveći izazov je pronaći radnike za berbu, ali to rješavamo svake godine. Srećom, berba šipurka počinje u septembru, kada je većina drugog voća već obrana,“ dodaje on.

Osim vlastitog šipurka, Danko otkupljuje i divlji šipurak, koji se otkupljuje po cijeni od 100 do 150 dinara po kilogramu. Nakon berbe, Danko nastavlja proces proizvodnje, plasirajući na tržište bazu za džem i gotov džem od šipurka. Njegovi proizvodi, napravljeni po tradicionalnoj recepturi, vrlo su traženi.

„Savjetujem svima koji se dvoume da li da započnu s proizvodnjom da preuzmu rizik i krenu u nove poslovne izazove. S mnogo rada i malo sreće, uspjeh je moguć,“ poručuje Danko, dajući primjer kako se i u ruralnim sredinama može razviti uspješan posao.

Slični članci

Local News