Utorak, 13 Maja, 2025

Od privatnog problema do državnog rješenja: Priča o ministru Memiću i hrabroj novinarki Kurira /VIDEO/

Share

U naslovu teksta objavljenog u dnevnom listu „Kurir“ stajalo je: „Memić: Ovo kupujem na crno za svoje dijete, nije problem da dajem 140 eura mjesečno, ali ne mogu svi.“ Ovaj iskreni trenutak ministra turizma i omladine Huseina Memića postao je okidač za promjene koje će olakšati život hiljadama porodica u Srbiji.

Ministar Memić je u tekstu novinarke Jelene Spasić otvoreno priznao da za svoje dijete, oboljelo od dijabetesa, kupuje senzore za mjerenje šećera u krvi koji nisu registrovani u Srbiji. Ova izjava pokrenula je lavinu reakcija i ukazala na problem s kojim se suočavaju mnogi roditelji djece s dijabetesom.

Šta se promijenilo?

Zahvaljujući zajedničkom angažmanu ministra Memića, novinarke Jelene Spasić i podršci javnosti, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) donio je odluku da obezbijedi četiri senzora za mjerenje nivoa šećera u krvi o trošku države. Pored toga, najavljeno je da će se sljedeće godine na listi refundiranih pomagala naći i senzor koji Memić trenutno kupuje “na crno”.

Ova inicijativa nije se zaustavila samo na dostupnosti senzora. Donesen je i Pravilnik o postupanju s učenicima oboljelim od dijabetesa koji važi za sve osnovne i srednje škole. Ovim pravilnikom djeci s dijabetesom garantira se ne samo adekvatna podrška u obrazovnim ustanovama, već i ravnopravan tretman u svakodnevnim školskim aktivnostima.

Snaga lične priče

Ovaj slučaj pokazuje kako jedna lična priča, uz podršku javnosti, može prerasti u inicijativu koja mijenja živote mnogih. Memićeva iskrenost i spremnost da javno govori o problemu s kojim se suočava njegova porodica inspirisali su akciju, dok je Jelena Spasić kroz istraživačko novinarstvo uspjela temu približiti široj javnosti i pokrenuti konkretne promjene.

„Nisam želio da ovo bude samo priča o mom djetetu, već o svoj djeci u Srbiji koja se bore s istim izazovom,“ izjavio je ministar Memić u podcastu UNS-a. „Zajedno možemo utjecati na sistem.“

Koliko javnost može promijeniti?

Ovaj primjer je dokaz da javni funkcioneri i mediji, uz podršku građana, mogu donijeti pozitivne promjene. Javna reakcija na članak u „Kuriru“ dodatno je potaknula institucije da brže reagiraju na realne probleme s kojima se suočavaju građani.

O ovoj važnoj temi više možete saznati u podcastu UNS-a, gdje su sagovornici ministar Husein Memić i novinarka Jelena Spasić. Njihova priča je dokaz da promjene počinju kada se pojedinci odvaže govoriti, a zajednica reagira.

Ključne poruke:

  • Otvorenost i iskrenost javnih funkcionera mogu inspirisati promjene.
  • Novinarstvo ima ključnu ulogu u osvjetljavanju problema i mobilizaciji javnosti.
  • Udruženi napori građana, medija i institucija donose konkretne rezultate.

Priča o ličnoj borbi koja je prerasla u opće dobro primjer je kako zajedništvo može prevazići prepreke, osigurati prava i olakšati svakodnevni život onima kojima je to najpotrebnije. Pogledajte video priču munistra Huseina Memića i novinarke Kurira Jelene Spasić ispod teksta.

Slični članci

Local News