Skandal s trgovinom diplomama u Bosni i Hercegovini ne jenjava, a epilog su optužnice protiv 15 osoba i šest pravnih lica koje Tužilaštvo BiH tereti za udruživanje radi nezakonitog izdavanja akademskih zvanja. Međutim, uprkos teškim optužbama, većina institucija i dalje nesmetano radi, a studenti redovno pohađaju nastavu.
Među optuženima se našao i bivši rektor Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment (PIM). Ipak, ova ustanova nastavlja s radom bez većih problema. Prema riječima direktora PIM-a prof. dr. Dejana Kojića, optužnica se odnosi na kasniji upis tri studenta i tvrdnje da su im seminarske i diplomske radove radile treće osobe. On tvrdi da institucija nema nikakvu odgovornost u tom procesu i da će dokazati svoju nevinost, dok se očekuje ishod pravosudnog postupka. Upravni organi univerziteta naglašavaju da nije zabilježen značajan odliv studenata, osim troje studenata iz Crne Gore, koja je odlučila ne nostrifikovati diplome ustanova uključenih u aferu “Klaster”. Predstavnici PIM-a također izražavaju nezadovoljstvo dugotrajnim procesom reakreditacije, koji traje više od tri godine i tek je sada u završnoj fazi.
Za razliku od PIM-a, Visoka škola za primijenjene i pravne nauke ‘Prometej’ suočila se s težim posljedicama. Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske odbila je njihov zahtjev za akreditaciju, što je dovelo do zatvaranja ustanove. Visoka škola je uložila žalbu, ali je upravni odbor odbio žalbu kao neosnovanu. Pokrenut je i upravni spor pred Okružnim sudom u Banjoj Luci, koji je završen u decembru prošle godine. Nakon toga je podnesen zahtjev za vanredno preispitivanje pred Vrhovnim sudom RS, a postupak je i dalje u toku. Iako je zatvaranje škole pogodilo studente i osoblje, Agencija je insistirala da privremena akreditacija ne može biti trajno rješenje i da se mora voditi računa o kvalitetu obrazovanja.
Pravni sljednik nekadašnjeg Univerziteta CKM iz Mostara, koji je također obuhvaćen optužbama, nastoji se distancirati od prošlih problema. Rektor “Victoria International University” Asim Peco tvrdi da se univerzitet u potpunosti reformiše i da će se raditi isključivo transparentno, s ciljem uspostavljanja novih akademskih standarda i poštivanja zakonskih regulativa.
Sud BiH već je razdvojio postupke za četiri fizička i dva pravna lica koja su postigla sporazum o priznanju krivice. Tužilaštvo sada ima zadatak da dokaže kako su optuženi trgovali akademskim diplomama, tretirajući ih kao robu na tržištu, s ciljem sticanja imovinske koristi. Prema optužnici, stečeni iznos od ovih aktivnosti prelazi 370 hiljada konvertibilnih maraka. Iako je skandal s trgovinom diplomama uzdrmao akademsku zajednicu, očigledno je da pravosudni procesi traju dugo i da su mnoge ustanove nastavile s radom kao da se ništa nije dogodilo. Postavlja se pitanje koliko su mehanizmi kontrole efikasni i hoće li pravosudni epilog donijeti stvarne promjene u sistemu visokog obrazovanja u BiH.