Ušate ponovno grizu plivače na Jadranu: Stručnjaci upozoravaju – ko bi trebao izbjegavati more?
Svake godine, riba ušata (Boops boops) postaje sve aktivnija duž jadranske obale, privlačeći pažnju plivača svojim neobičnim ponašanjem. Ove male ribe, koje obitavaju na dubinama od pet do 20 metara, poznate su po tome što grizu plivače, posebno one s otvorenim ranama.
Iako ušate nisu opasne, njihovo grickanje može biti neprijatno, naročito za one koji već imaju oštećenu kožu. Ivica Kocijan, koji je imao blizak susret s ovom ribom, opisao je za Dnevnik.hr svoje iskustvo: „Ribice su počele lagano grickati petu, što nije bilo previše bolno, sve dok nisu postale agresivnije i uspjele mi otkinuti komad kože s noge.“
Stručnjak za ribu, Pero Ugarković, objašnjava da se tokom ljetnih mjeseci metabolizam ušata ubrzava, što ih tjera da traže dodatne izvore hrane. „Jedan od njihovih izvora hrane je skidanje parazita s većih riba ili sisavaca. Kada ugledaju rane na ljudima, to im postaje primamljiv izvor hrane,“ ističe Ugarković.
Ronilac Velimir Vrzić dodatno naglašava da, iako ušate nemaju jake zube poput orade, mogu uzrokovati nelagodu. „One se zalete, sudare s kožom i lagano je čopnu. Preporučujem ljudima da izbjegavaju plivanje ako imaju otvorene rane, kako bi izbjegli bilo kakvu nelagodu,“ savjetuje Vrzić.
Ušata je široko rasprostranjena duž jadranske obale, posebno u područjima gdje je more izuzetno čisto. Iako njihovo prisustvo može biti iritantno za plivače, ne treba zaboraviti da one nisu opasne po zdravlje ljudi, već samo prirodni dio jadranskog ekosistema.
Ako planirate kupanje na Jadranu ovog ljeta, možda bi bilo mudro provjeriti da li imate neku otvorenu ranu prije nego što se upustite u osvježavajuće morske valove.