Join our community of SUBSCRIBERS and be part of the conversation.
To subscribe, simply enter your email address on our website or click the subscribe button below. Don't worry, we respect your privacy and won't spam your inbox. Your information is safe with us.
Lukavac – Vijest koja je duboko potresla javnost stigla je iz Lukavca, gdje je u 30. godini života preminula Emina Hodžić, mlada majka koja se mjesecima borila s teškom bolešću. Emini je ranije dijagnosticiran adenokarcinom rektuma u četvrtom stadiju, jedan od najagresivnijih oblika karcinoma, koji se proširio na limfne čvorove i više organa. Uprkos izuzetno teškom zdravstvenom stanju, vodila je hrabru i dostojanstvenu borbu, nadajući se ozdravljenju.
Tokom njenog liječenja više puta su pokretani apeli za pomoć, na koje su se odazvali brojni građani, prijatelji i humanitarci. Talas solidarnosti i podrške bio je snažan dokaz da u teškim trenucima zajednica zna stati uz one kojima je pomoć najpotrebnija. Nažalost, uprkos svim naporima ljekara i ogromnoj volji za životom, Emina je izgubila najtežu životnu bitku.
Ova tragedija dodatno pogađa činjenicom da je iza sebe ostavila maloljetnu kćerku, koja će odrastati bez majčine ljubavi i brige. Porodica, prijatelji i cijela zajednica opraštaju se od mlade žene čija je borba dirnula mnoge. Vrijeme i mjesto dženaze biće naknadno objavljeni.
Novi Pazar / Beograd – Narodni poslanik Stranke pravde i pomirenja Edin Numanović upozorio je na alarmantno stanje bezbjednosti na putevima u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, ističući da su saobraćajnice u ovom dijelu Srbije postale mjesta stradanja na kojima se iz godine u godinu bilježi sve veći broj tragedija.
U obraćanju u Skupštini Srbije, ali i kroz javni istup na društvenim mrežama, Numanović je podsjetio da je od 2020. godine na putevima u Sandžaku izgubljen 41 život, naglašavajući da iza tih brojki stoje razorene porodice i trajne posljedice po društvo.
Posebno je ukazao na nedavnu tragediju u kojoj je život izgubila šesnaestogodišnja djevojčica na električnom trotinetu, na magistralnom putu koji prolazi kroz naseljeni dio Novog Pazara. Kako je istakao, riječ je o posljedici nepostojanja adekvatne infrastrukture, prije svega pješačkih i biciklističkih staza, ali i niske saobraćajne kulture i čestog kršenja propisa.
Numanović je naglasio da kroz Novi Pazar prolaze dva magistralna pravca koji se ukrštaju unutar grada, kroz gusto naseljena područja, pa čak i kroz samu čaršiju, gdje se saobraćaj odvija naizmjenično jednom trakom. Takvo rješenje, kako je rekao, opstaje godinama bez jasnih naznaka da će biti izmijenjeno, uprkos očiglednim rizicima po građane.
Govoreći o rješenjima, poslanik SPP-a zatražio je hitnu izgradnju obilaznica, ubrzanje projekta autoputa prema Dugoj Poljani, razvoj brzih saobraćajnica, kao i izradu projektne dokumentacije za aerodrom kod Sjenice. Podsjetio je i na sastanak ministra Usame Zukorlić i predsjednika Aleksandar Vučić, na kojem su ovi projekti označeni kao prioriteti za razvoj Sandžaka.
U istom obraćanju, Numanović se osvrnuo i na pitanje zaštite prirodnih resursa, posebno Rogozne i Parka prirode Golija, upozoravajući na moguće posljedice geoloških istraživanja i potencijalne eksploatacije ruda. Naveo je da su podneseni amandmani na Strategiju upravljanja mineralnim i geološkim resursima, s ciljem dodatne zaštite ovog područja.
Istakao je da Novi Pazar, uprkos velikom broju stanovnika, i dalje nema ključnu infrastrukturu poput autoputa, željezničke pruge ili razvijene industrije, što dodatno usporava razvoj i povećava bezbjednosne rizike. „Ne tražimo privilegije, već osnovne uslove za život i sigurnost naših građana“,poručio je Numanović, naglašavajući da je krajnje vrijeme za konkretne poteze kako bi se spriječile nove tragedije. Pogledajte ciječo obracanje ispod teksta.
PRIJEPOLJE/BRODAREVO – Pripadnici Policijske uprave u Prijepolju rasvijetlili su slučaj bespravne sječe šume i tom prilikom uhapsili muškarca iz Brodareva, zbog sumnje da je duži vremenski period nezakonito eksploatisao drvnu masu i pribavljao protivpravnu imovinsku korist.
Prema saznanjima iz istrage, osumnjičeni je, bez dozvole i mimo zakonskih procedura, vršio sječu stabala na više lokacija, uključujući i privatne parcele u vlasništvu fizičkih lica. Posječenu drvnu masu potom je, kako se sumnja, prodavao na crnom tržištu i novac zadržavao za sebe. Nezvanično, dio bespravne sječe obavljen je i na parcelama koje pripadaju državnom preduzeću „Srbijašume“, čime je pričinjena dodatna materijalna šteta.
Po nalogu nadležnog tužilaštva, osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti priveden na saslušanje. Tereti se za krivično djelo šumske krađe i protiv njega će biti pokrenut odgovarajući krivični postupak. Iz policije poručuju da se istraga nastavlja, te da se provjerava da li je u ovom slučaju bilo još uključenih lica ili organizovanih aktivnosti vezanih za nelegalnu eksploataciju šumskih resursa.
Nakon masovnog protesta građana protiv rudarskih istraživanja na planini Rogozna, oglasio se i gradonačelnik Novi Pazar, Nihat Biševac, poručivši da je zaštita zdravlja građana i životne sredine apsolutni prioritet gradske uprave.
U obraćanju javnosti, Biševac je naglasio da će se Grad uvijek suprotstaviti svim aktivnostima koje mogu negativno uticati na prirodu i kvalitet života građana, bez obzira na to da li je riječ o rudarskim, istražnim ili drugim projektima.
„Kao gradonačelnik i kao građanin Novog Pazara, jasno poručujem da su zdravlje ljudi i očuvanje prirode na prvom mjestu. Uvijek ću biti protiv svega što može ugroziti životnu sredinu“, naveo je Biševac.
On je podsjetio da istraživanja na Rogozni traju decenijama, ali da je zabrinutost građana danas izraženija zbog blizine radova prirodnim izvorima vode, što, kako je istakao, predstavlja opravdan razlog za uznemirenost javnosti.
Gradonačelnik je naglasio i važnost uključivanja stručnjaka u dalju raspravu, ističući da se ova tema ne smije politizovati.
„Neophodno je da se razgovara na osnovu činjenica i mišljenja eksperata. Politizacija ovog pitanja može samo dodatno zakomplikovati situaciju i izazvati nepotrebne strahove“, poručio je.
Biševac je podsjetio i na zvaničan stav Ministarstva rudarstva i energetike, koje je ranije saopštilo da ne postoji odluka o otvaranju rudnika na Rogozni. Ipak, naglasio je da Grad nema nadležnost za izdavanje dozvola za istražne radove, ali da ima odgovornost da štiti interese građana.
„Ako nadležni organi ili stručnjaci utvrde bilo kakve nepravilnosti ili kršenje standarda zaštite životne sredine, kao gradonačelnik ću prvi tražiti hitnu obustavu svih istražnih radova“, istakao je Biševac.
Na kraju, uputio je zahtjev izvođačima i institucijama da striktno poštuju najviše standarde zaštite prirode, posebno u zonama gdje se nalaze izvori vode i osjetljivi ekosistemi. Njegovo obraćanje dolazi u trenutku pojačanih tenzija u javnosti, nakon protesta građana koji su jasno poručili da neće dozvoliti aktivnosti za koje smatraju da mogu ugroziti Rogoznu i život u ovom dijelu Sandžaka.
Poštovani građani i građanke,
Kao gradonačelnik i kao građanin Novog Pazara izričito tvrdim da su zaštita zdravlja i…
U centru Novi Pazar danas je održan masovan protest protiv daljih geoloških istraživanja i mogućeg otvaranja rudnika zlata na planini Rogozna. Okupljanje su organizovali inicijativa “Ne damo Rogoznu” i Zbor građana, uz jasnu poruku – priroda i zdravlje nemaju alternativu.
Građani su se okupili ispred zgrade Gradske uprave, gdje su zvižducima i pištaljkama izrazili nezadovoljstvo zbog, kako navode, sve većeg pritiska na prirodne resurse ovog kraja. Sa skupa je upućen apel ne samo Novopazarcima, već i građanima cijelog Sandžaka i Srbije, da se uključe u borbu za očuvanje životne sredine.
Nakon početnog okupljanja, formirana je protestna kolona koja se uputila ka zgradi Policijske uprave. Učesnici su nosili transparente i uzvikivali parole poput „Nećete kopati“ i „Ne damo Rogoznu“. Tom prilikom predati su i zahtjevi da se ponište prekršajni nalozi izrečeni građanima koji su prethodnih dana blokirali prolazak vozila kompanije angažovane na istraživanjima.
Predstavnik Zbora građana, Saladin Begović, izjavio je da je u kratkom vremenskom periodu izdato više desetina kazni, uz tvrdnje o neosnovanim kontrolama. Istakao je da građani ne nastupaju protiv države, već da brane osnovna prava – pristup čistoj vodi, zdravom zemljištu i vazduhu.
Kolona je zatim nastavila kretanje ka pješačkoj zoni, gdje su ponovljeni zahtjevi za hitnu obustavu svih istražnih radova na Rogozni. Posebno emotivno obraćanje imao je mještanin ove planine, Esad Bihorac, koji je poručio da ne brani samo imanje, već život i opstanak čitave zajednice. Naglasio je da su mještani godinama sami gradili infrastrukturu, dok danas ponovo strahuju za osnovne uslove života.
Okupljenima se obratila i Ljiljana Bralović, predsjednica Saveza ekoloških organizacija Srbije, koja je upozorila na dugoročne posljedice rudarskih projekata po životnu sredinu i zdravlje stanovništva.
U završnici protesta, građani su se uputili ka prostorijama kompanije “Zlatna reka”, gdje su simbolično ostavili uzorke isplake iz bušotina, ukazujući na moguće posljedice istraživanja. Predstavnica Zbora građana Selma Slezović pokazala je okupljenima flaše sa zamućenom vodom, tvrdeći da takvi prizori ne smiju postati svakodnevica. Protest je okončan javnom tribinom, tokom koje su ekološki aktivisti odgovarali na pitanja građana i pozvali na dalju mobilizaciju. Poruka sa skupa bila je jasna – borba za Rogoznu tek počinje, a građani su odlučni da u njoj istraju.
Otvaranjem gradskog prihvatilišta za pse i mačke, Novi Pazar je načinio važan iskorak ka sistemskom i humanijem rješavanju problema napuštenih životinja. Ovaj projekat ima za cilj istovremeno unapređenje bezbjednosti građana i obezbjeđivanje adekvatne brige za pse i mačke bez vlasnika. Novoformirano prihvatilište već je počelo sa radom, a nadležni ističu da se radi o dugoročnom procesu koji zahtijeva strpljenje, organizaciju i aktivno učešće građana. Poseban akcenat stavljen je na saradnju sa lokalnom zajednicom, kako bi se problem lutalica rješavao planski i efikasno.
Građani su pozvani da prijavljuju lokacije na kojima primijete napuštene pse, kako bi nadležne službe mogle brzo reagovati. Takođe, upućen je apel vlasnicima kućnih ljubimaca da ne napuštaju životinje, već da se obrate prihvatilištu ukoliko više nisu u mogućnosti da brinu o njima. Omogućeno je i lično dovođenje ljubimaca, uz uvid u uslove njihovog boravka.
U prihvatilištu su angažovani obučeni radnici, a obezbijeđena je i savremena veterinarska oprema koja omogućava pregled, liječenje i njegu životinja. Nakon sprovedene veterinarske procedure, psi će biti spremni za udomljavanje, a građani će imati priliku da posjete prihvatilište i pruže dom napuštenim životinjama.
Rukovodilac zoo-higijene, Semir Kačar, naglasio je da se hvatanje pasa lutalica sprovodi na human način, u skladu sa zakonskim propisima i standardima zaštite životinja. On je dodao da je u planu i širenje aktivnosti, koje bi u narednom periodu mogle obuhvatiti i opštine Sjenica i Tutin.
Prema važećim propisima, psi koji prođu kompletnu proceduru, a ne budu udomljeni, biće vraćeni na svoje prethodno stanište, uz jasno vidno obilježavanje.
Na kraju, iz gradske uprave upućen je poziv udruženjima i nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom životinja da posjete prihvatilište i uključe se u njegov rad, kako bi zajedničkim naporima Novi Pazar dobio održiv i human sistem brige o napuštenim životinjama.
Mladi teniski as iz Novog Pazara, Hamad Međedović, nastavlja da oduševljava teniski svijet sjajnim partijama na ATP Barcelona Open, gdje se plasirao u polufinale nakon još jedne impresivne pobjede. U četvrtfinalnom meču Međedović je savladao favorizovanog Portugalca Nuno Borges rezultatom 2:0, po setovima 7:6 i 6:2. Iako je prvi set bio izuzetno neizvjestan i odlučen u taj-brejku, mladi Pazarac je u nastavku potpuno dominirao, potvrdivši da se nalazi u vrhunskoj formi.
Ovaj trijumf dolazi nakon još jednog velikog iznenađenja – pobjede nad jednim od najboljih tenisera svijeta, Alex de Minaur, koji trenutno zauzima sam vrh ATP liste. Time je Međedović pokazao da se ravnopravno nosi sa elitom svjetskog tenisa.
Njegova igra u Barseloni odiše samopouzdanjem, agresivnošću i taktičkom zrelošću, što ga s pravom svrstava među glavne favorite za osvajanje turnira. Servis funkcioniše besprijekorno, ritern je na visokom nivou, a mentalna snaga u ključnim trenucima pokazuje da je pred njim velika karijera.
Navijači iz Novog Pazara, ali i širom regiona, s nestrpljenjem prate svaki njegov korak, svjesni da svjedoče rađanju nove sportske zvijezde. Ako nastavi u ovom ritmu, trofej iz Barselone više ne djeluje kao daleki san – već kao realan i dostižan cilj.
U naselju Luke u Prijepolju intenzivno se nastavljaju radovi na izgradnji Islamskog centra uz postojeću džamiju, projektu koji ima za cilj da postane važan duhovni, obrazovni i društveni centar za lokalnu zajednicu.
Kako je saopšteno iz Medžlisa Islamske zajednice Prijepolje, budući centar zamišljen je kao višenamjenski prostor koji će služiti potrebama džemata, ali i šire zajednice. Planirano je da objekat obuhvati prostorije za mevlude, predavanja i tribine, kao i učionice za školu Kur’ana i vjersku pouku za djecu. Pored toga, projekat uključuje i stambeni dio, čime će se dodatno unaprijediti infrastruktura džamije i olakšati rad vjerskih službenika.
Radovi na ovom značajnom projektu započeti su 18. maja 2024. godine, a prema riječima predstavnika džemata, napreduju planiranom dinamikom. Ipak, ističu da je za završetak izgradnje neophodna podrška vjernika i svih ljudi dobre volje.
Džemat Luke uputio je javni apel svima koji su u mogućnosti da doprinesu izgradnji Islamskog centra svojim prilozima, naglašavajući da svaki vid pomoći ima veliki značaj za realizaciju ovog projekta.
Za sve dodatne informacije i uplate, zainteresovani se mogu obratiti članovima džematskog odbora:
Predsjednik džematskog odbora Fejzo Fazlić
Zamjenik predsjednika i blagajnik Izudin Isko Ćatić
Imam džamije u Lukama Selman ef. Bećirović
Izgradnja Islamskog centra u Lukama predstavlja još jedan korak ka jačanju vjerskog i društvenog života u Prijepolju, a zajedničkim angažmanom vjernika ovaj projekat ima potencijal da postane trajno dobro budućih generacija.
Novi Pazar / Beograd – Tema geoloških istraživanja na planini Rogozna ponovo je otvorena u Narodnoj skupštini, a o njoj je govorio narodni poslanik Muamer Bačevac iz Sandžačka demokratska partija, naglašavajući da zdravlje građana mora biti apsolutni prioritet.
Tokom rasprave o strategiji upravljanja mineralnim resursima, Bačevac je istakao da Srbija nastavlja usklađivanje zakona sa standardima Evropske unije, posebno u oblasti zaštite životne sredine, koja podrazumijeva stroge kontrole i prevenciju zagađenja.
„Ne smije se dozvoliti rad nijednom subjektu koji koristi ekološki štetne tehnologije. Insistiramo na stalnim kontrolama i prevenciji svakog zagađenja“, poručio je Bačevac.
Nema rudnika – samo istraživanja
Bačevac je jasno naglasio da prema zvaničnim informacijama Vlade Srbije ne postoji niti je planirano otvaranje rudnika na Rogozni.
„Na Rogozni su odobrena isključivo geološka istraživanja. Ona ne znače eksploataciju niti garantuju da će do rudnika ikada doći“, istakao je on, dodajući da se radi o aktivnostima koje traju još od 1945. godine.
Podsjetio je i da su istraživanja nastavljana i nakon 2000. godine, te da nisu vezana isključivo za aktuelnu vlast. Posebnu pažnju Bačevac je posvetio građanima koji žive u blizini istražnih zona.
„U blizini se nalazi tačno 314 domaćinstava koja koriste vodu sa prirodnih izvora. Njihov strah od eventualnog zagađenja je potpuno razumljiv i mora se ozbiljno uzeti u obzir“, naglasio je.
On je pozvao Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije da omogući potpunu transparentnost, redovne inspekcije i kontinuiran nadzor, ali i da obezbijedi stručno lice koje će biti dostupno građanima za sva pitanja i nedoumice.
Kompanija “Zlatna rijeka” pod obavezom stalne komunikacije
Govoreći o radu kompanije Zlatna rijeka, Bačevac je istakao da ona mora ispuniti sve ekološke standarde, ali i biti u stalnoj komunikaciji sa lokalnim stanovništvom.
„To do sada, očigledno, nije bilo na zadovoljavajućem nivou“, upozorio je.
U svom obraćanju Bačevac je uputio i jasnu poruku kada je riječ o javnoj raspravi:
„Insistiram da se temom Rogozne bave nezavisni stručnjaci, a ne političari, ni vlast ni opozicija, niti organizacije sa političkim ambicijama. Građanima su potrebni tačni i stručni odgovori.“
Dodao je da već postoje analize i eksperti koji mogu dati relevantne odgovore na sve dileme koje muče građane. Projekti kao dokaz opredijeljenosti za zdravu životnu sredinu
Bačevac je podsjetio i na velike infrastrukturne i ekološke projekte u Novi Pazar, među kojima su regulacija rijeke Trnavice vrijedna 25 miliona eura, gasifikacija grada i izgradnja novog kliničko-bolničkog centra vrijednog oko 100 miliona eura.
„Zašto bi neko radio protiv sebe, svoje porodice i svoje djece? To bi bilo suludo. Kao ljekar i neko ko je svoj radni vijek posvetio zdravlju ljudi, nikada neću podržati ništa što može ugroziti životnu sredinu“, poručio je.
Na kraju, Bačevac je naglasio da će on i njegove kolege biti dostupni građanima 24 sata dnevno za sva pitanja i nedoumice, te da će „budno pratiti sva dešavanja oko Rogozne“. Cijelo obraćanje narodnog poslanika Miamera Bačevca pogledajte ispod teksta.
Na magistralnom putu Bijelo Polje – Prijepolje, u mjestu Potkrajci, jutros je došlo do teške saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovala dva putnička vozila, a prizori sa lica mjesta svjedoče o silini sudara. Prema prvim informacijama, nakon direktnog kontakta vozila su izgubila kontrolu i sletjela u kanal pored puta. Jedno od vozila završilo je prevrnuto, dok je drugo ostalo naslonjeno na njega, što ukazuje na snažan udar i dramatičan tok nesreće.
Na lice mjesta odmah su upućene ekipe hitnih službi. U intervenciji su učestvovali vatrogasci sa specijalnim vozilom i četiri pripadnika, koji su morali koristiti opremu kako bi izvukli povrijeđene iz uništenih automobila. Kako nezvanično saznajemo, jedno lice je u trenutku izvlačenja bilo bez svijesti. Nakon uspješne akcije spasavanja, povrijeđeni je predat ekipi Hitne pomoći koja ga je transportovala u najbližu zdravstvenu ustanovu na dalje zbrinjavanje.
Policija je izvršila uviđaj na mjestu nesreće, a saobraćaj na ovoj dionici bio je usporen tokom trajanja intervencije. Uzroci nezgode za sada nisu zvanično potvrđeni, ali se pretpostavlja da su neprilagođena brzina i uslovi na putu mogli doprinijeti gubitku kontrole nad vozilima. Mještani ovog kraja ističu da je ova dionica puta već poznata po čestim nezgodama, te apeluju na vozače da dodatno oprezno upravljaju vozilima, posebno u jutarnjim satima i pri promjenjivim vremenskim uslovima.