Join our community of SUBSCRIBERS and be part of the conversation.
To subscribe, simply enter your email address on our website or click the subscribe button below. Don't worry, we respect your privacy and won't spam your inbox. Your information is safe with us.
Novi Pazar – Pripadnici policije u Novom Pazaru zaplijenili su veliku količinu robe za koju se sumnja da je bila namijenjena daljoj nelegalnoj prodaji. U selu Zlatare otkriveno je čak 34.262 čokoladice poznatih proizvođača, čija se ukupna vrijednost procjenjuje na 3.166.260 dinara.
Prema informacijama iz policije, sporna roba pronađena je u dva putnička vozila kojima su upravljali A.Đ. (22) iz Zubinog Potoka i Ž.K. (25) iz Novog Pazara. Kako se sumnja, osumnjičeni nisu posjedovali potrebna ovlaštenja za obavljanje trgovinske djelatnosti, zbog čega se ovaj slučaj tretira kao nedozvoljena trgovina.
Nadležni organi su protiv njih pokrenuli redovni krivični postupak, a prijava će biti podnijeta Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Pazaru. Ova zapljena još jednom ukazuje na prisutnost sive ekonomije na tržištu, ali i na pojačane aktivnosti policije u suzbijanju nelegalne trgovine i zaštiti legalnih tokova robe.
Politička scena u Izrael uzdrmana je nakon objave primirja s Iran, koje je izazvalo talas oštrih reakcija, kako iz opozicije, tako i među dijelom vladajućih struktura. Kritike su posebno usmjerene na način na koji je dogovor postignut, ali i na dugoročne sigurnosne posljedice koje bi mogao ostaviti. Lider opozicije Yair Lapid poručio je da se radi o presedanu bez presedana u modernoj historiji zemlje.
“U čitavoj našoj historiji nije se dogodila ovakva katastrofa”, naveo je Lapid, naglašavajući da Izrael nije bio uključen u pregovore koji se direktno tiču njegove sigurnosti.
On je direktno optužio premijera Benjamin Netanyahu za politički i strateški neuspjeh, ističući da nijedan od postavljenih ciljeva nije ostvaren, uprkos, kako je rekao, naporima izraelske vojske. Prema njegovim riječima, posljedice ovog dogovora mogle bi se osjećati godinama. Nezadovoljstvo nije ograničeno samo na opoziciju. Reakcije dolaze i iz desnog političkog spektra. Zastupnik Zvika Fogel kritikovao je ulogu američkog predsjednika Donald Trump, optužujući ga za popuštanje u pregovorima.
S druge strane, lider stranke Israel Beytenu, Avigdor Liberman, upozorio je da primirje zapravo daje prostor Teheranu za jačanje.
“Svaki sporazum koji ne zaustavlja nuklearni program, balističke rakete i podršku militantnim grupama znači samo jedno – budući sukob pod težim uslovima”, poručio je Liberman.
Posebnu zabrinutost izaziva situacija na granici s Libanon, gdje djeluje Hezbolah. Stanovnici sjevernih dijelova Izraela strahuju da će primirje zaustaviti vojne operacije prije nego što je prijetnja u potpunosti neutralisana. Izraelske vlasti su ranije jasno isticale da je cilj razoružavanje Hezbolaha, ali sada mnogi smatraju da je taj proces prekinut u ključnom trenutku. Čelnik regionalnog vijeća Gornje Galileje, Moshe Davidovich, upozorio je da bi obustava operacija predstavljala ozbiljan sigurnosni i moralni promašaj, posebno imajući u vidu žrtve koje su već podnesene.
Iz kabineta premijera Netanyahua saopćeno je da Izrael podržava privremenu obustavu napada na Iran u trajanju od dvije sedmice, ali uz jasno ograničenje – dogovor se ne odnosi na Libanon. Ubrzo nakon objave primirja, izraelska vojska izdala je upozorenja za evakuaciju u južnom Libanonu, a lokalni mediji izvijestili su o novim vojnim akcijama.
Zanimljivo, od trenutka proglašenja primirja, Hezbolah nije odgovorio novim napadima, što dodatno komplikuje ionako napetu situaciju.Iako je primirje zamišljeno kao privremeno rješenje, reakcije iz Izraela pokazuju da ono otvara nova pitanja – od političke odgovornosti do dugoročne sigurnosti države.
U atmosferi dubokih podjela, jasno je da će naredni period donijeti dodatne političke potrese, dok se javnost pita da li je postignuti dogovor zaista korak ka stabilnosti – ili uvod u još veće izazove.
Incident uznemirio učenike i nastavno osoblje – policija podnijela krivičnu prijavu protiv maloljetnika
U jednoj od škola u Bijelo Polje zabilježen je ozbiljan incident među učenicima, kada je maloljetni dječak (14) fizički nasrnuo na svog vršnjaka, izazvavši zabrinutost među učenicima, roditeljima i nastavnim osobljem. Prema informacijama iz Uprava policije Crne Gore, događaj se odigrao 20. marta u školskom hodniku. Osumnjičeni maloljetnik je, kako se navodi, najprije verbalno napao vršnjaka, upućujući mu uvrede, a potom prešao na fizički napad.
– Prišao je oštećenom, vrijeđao ga, a zatim ga rukama uhvatio u predjelu vrata i stezao – potvrđeno je iz policije.
Nakon prijave slučaja, nadležni organi su reagovali i protiv maloljetnika je podnijeta krivična prijava zbog sumnje na zlostavljanje. Istraga je u toku, a cilj je da se utvrde sve okolnosti ovog nemilog događaja.
Iz policije ističu da kontinuirano rade na suzbijanju nasilja među djecom i mladima, te da su preventivne aktivnosti u školama jedan od prioriteta. Poseban akcenat stavlja se na saradnju sa obrazovnim ustanovama i roditeljima, kako bi se na vrijeme prepoznali i spriječili ovakvi incidenti.
NOVI PAZAR – Nakon teške i dugotrajne pravne borbe sa njemačkim pravosudnim sistemom, sandžački privrednik Fehim Selek vratio se na slobodu, gdje ga je u rodnom kraju dočekao prizor koji je malo koga ostavio ravnodušnim. Iako je mjesecima bio u pritvoru, poslovanje njegovih firmi nije stalo – naprotiv. Preduzeća u njegovom vlasništvu nastavila su dobijati značajne tendere u Njemačkoj, a u tom periodu državi je uplatio i višemilionske poreze, što dodatno potvrđuje da su njegove kompanije poslovale u skladu sa zakonom.
Sandžaklije pokazale šta znači zajedništvo
Njegov dolazak u Novi Pazar pretvorio se u snažan emotivni događaj. Više hiljada ljudi okupilo se ispred njegove firme „Ukras“, želeći da pruže podršku čovjeku kojeg mnogi smatraju simbolom borbe, upornosti i uspjeha u dijaspori. Među prisutnima su bili brojni ugledni građani, političari, humanitarci, kao i sadašnji i bivši čelnici grada. Prisutni su bili i bivši predsjednik opštine Sjenica Hazbo Mujović, kao i poznati političar i humanitarac Kasim Zoranić. Atmosfera je bila izuzetno emotivna – mnogi suze nisu mogli sakriti, a najteži trenutak bio je kada se okupljenima obratio i sam Selek.
“Na nas nije udarila jedna država – udarila je cijela Evropa”
Vidno potresen i sa suzama u očima, Fehim Selek je održao govor koji je duboko dirnuo sve prisutne:
„Zahvaljujem Allahu što mi je omogućio da se ponovo sretnem s vama. Ovo mi mnogo znači. Hvala mojoj porodici, mojoj djeci, saradnicima i radnicima – bez njih ništa ne bi bilo moguće.“
Govoreći o periodu pritvora i suđenja, istakao je težinu kroz koju je prolazio:
„Na nas nije udarila jedna država – na nas je udarila Evropa. Pritisci su bili ogromni. Imao sam dvadedet i četiri suđenja, a na svakom sam ćutao. Rekao sam – imam Boga i On će pomoći.“
Dodao je da ga je upravo vjera održala u najtežim trenucima:
„Da mi Allah nije pomogao, ne bih izdržao. Izašli smo kao pobjednici.“
Poruka dijaspori: “Mi vodimo svoj tihi džihad”
Poseban dio govora posvetio je Sandžaklijama u dijaspori, naglašavajući njihovu borbu i značaj:
„Moramo biti zajedno. Mi smo mali narod, ali ako budemo složni – pobijedićemo. Čuvajte naše ljude u dijaspori. Oni vode svoj tihi džihad, rade, zarađuju i pomažu svom kraju.“
Istakao je da upravo ti ljudi nose veliki teret, ali i da su stub ekonomije i razvoja Sandžaka. Selek je podsjetio i na to da ni tokom istrage njegovi poslovni projekti nisu stali:
„Nisu uspjeli da nam blokiraju ni jedan račun. Dok je trajala istraga, izgradili smo fabriku i nastavili raditi.“
Njegove riječi dodatno su pojačale utisak da je riječ o čovjeku koji nije pokleknuo ni pred najtežim izazovima. Ovaj događaj još jednom je pokazao snažnu povezanost Sandžaka i njegove dijaspore. Privrednici iz ovog kraja širom Evrope vode tešku borbu za uspjeh, ali, kako je i sam Selek poručio – nikada ne zaboravljaju svoj narod i svoj zavičaj.
Doček Fehima Seleka u Novom Pazaru bio je više od običnog okupljanja – bio je to trenutak zajedništva, ponosa i potvrde da Sandžak stoji uz svoje ljude, posebno onda kada im je najteže.Pogledajte emotivni video dočeka i drugi video govora Fehima Seleka.
POTRESAN VIDEO ISPOD TEKSTA: Teška nesreća u Novom Pazaru – motociklista završio u šok sobi
U novopazarskom naselju Selaković danas oko 14 sati dogodila se teška saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali putničko motorno vozilo marke Audi i motocikl marke Yamaha.
Prema prvim informacijama sa terena, do sudara je došlo na dijelu puta gdje se vrši skretanje u sporednu ulicu, a okolnosti pod kojima je došlo do kontakta između automobila i motocikla biće utvrđene nakon završetka policijskog uviđaja.
Motociklista, inicijala T.E. (1988), zadobio je teže tjelesne povrede i hitno je prevezen u Opštu bolnicu Novi Pazar, gdje je zbrinut u šok sobi. Prema dostupnim informacijama, njegovo stanje je stabilno i trenutno se nalazi van životne opasnosti.
Na mjestu nesreće zatečeni su uznemirujući prizori – dijelovi motocikla bili su rasuti po kolovozu, dok su tragovi krvi ostali na asfaltu, što svjedoči o silini udara. Očevidci navode da se sve dogodilo u sekundi, a prvi prolaznici su odmah pritekli u pomoć povrijeđenom vozaču.
Policija je brzo reagovala, obavila uviđaj i privremeno regulisala saobraćaj, koji je u ovom dijelu grada bio otežan tokom trajanja intervencije. Potresan video snimak nalazi se ispod teksta.
U novopazarskom naselju Selakovac danas oko 14 sati dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj je motociklista zadobio ozbiljne tjelesne povrede, potvrđeno je iz izvora sa terena. Prema izjavama očevidaca, do sudara je došlo na dijelu puta gdje se vrši skretanje u sporednu ulicu, kada je, pod još neutvrđenim okolnostima, motocikl udario u automobil. Silina udara bila je takva da je motocikl završio pored puta, dok su dijelovi vozila bili rasuti po kolovozu.
Na mjestu nesreće zatečeni su dramatični prizori – na asfaltu je ostala vidljiva krv, a okupljeni građani svjedočili su trenutku neposredno nakon sudara, pokušavajući pomoći povrijeđenom vozaču do dolaska hitne pomoći. Motociklista je, prema dostupnim informacijama, u trenutku nesreće nosio zaštitnu kacigu, ali je uprkos tome zadobio teške povrede. Hitno je prevezen u Opštu bolnicu Novi Pazar, gdje mu je ukazana medicinska pomoć.
Kilometarske kolone
Policija je brzo reagovala i obavila uviđaj, a saobraćaj na ovoj dionici bio je privremeno usporen i otežan. Nadležni organi rade na utvrđivanju svih okolnosti koje su dovele do ove nesreće.
Žrtva stara 11 godina saslušana je u prisustvu majke i predstavnika Centra za socijalni rad, gdje je navela da ju je osumnjičeni seksualno napao dok je boravila u njegovoj kući. Majka sa maloljetnom kćerkom došla je jučer u policijsku stanicu u Đakovici kako bi prijavila silovanje.
Portparol policije u Đakovici Vlera Krasnići rekla je da je djevojčica seksualno zlostavljana od strane odrasle osobe koja je član porodice. Kako bi se osiguralo da se prema maloljetnici postupa sa dužnom pažnjom, nju je saslušala Regionalna istražna jedinica u prisustvu službenika Centra za socijalni rad. Kosovska policija uspjela je da locira i uhapsi osumnjičenog. U punoj koordinaciji sa državnim tužiocem, određen mu je pritvor do 48 sati i protiv njega je pokrenut slučaj za silovanje – izjavilo je Krasnići, prenosi Telegraf.
Povodom ovog slučaja, Osnovno tužilaštvo u Đakovici takođe je iznijelo detalje slučaja – rekli su da će protiv osumnjičenog biti podnijet zahtjev za određivanje mjere pritvora. Povodom predmetnog slučaja, obavještavamo vas da je po odluci državnog tužioca jedno lice zadržano u trajanju do 48 sati, zbog krivičnog djela silovanje, i državni tužilac će, u zakonskom roku, podnijeti zahtjev za određivanje mjere pritvora.
Državni tužilac, u koordinaciji sa Kosovskom policijom, preduzima sve neophodne radnje u vezi sa ovim slučajem – navodi se u odgovoru tužilaštva. Naveli su da je, s obzirom na to da se slučaj odnosi na maloljetna lica, on prema zakonskim odredbama zatvoren za javnost.
Povodom ovog slučaja, u medijima je objavljeno da se događaj odigrao u selu Ereč u Đakovici, te se sumnja da je otac seksualno napao svoju kćerku. Kako prenosi list Signali, žrtva stara 11 godina saslušana je u prisustvu majke i predstavnika Centra za socijalni rad, gdje je navela da ju je osumnjičeni seksualno napao dok je boravila u njegovoj kući.
Prvobitno je osumnjičeni uspio da izbjegne organe reda i nije lociran odmah nakon prijave slučaja, pa je neko vrijeme bio na potjernici policije. Međutim, nakon preduzimanja intenzivnih istražnih i operativnih radnji od strane nadležnih jedinica, bilo je moguće locirati i uhapsiti osumnjičenog M. S. (50), prenosi Lajmi.net.
Uoči utakmice 30. kola Superliga Srbije, u kojoj će se sastati FK Novi Pazar i FK Partizan, održana je konferencija za medije na Gradskom stadionu u Novom Pazaru. Trener domaćeg tima Nenad Lalatović poručio je da njegov tim, uprkos problemima s povredama, ima jasan cilj – pružiti jak otpor i pokušati doći do pobjede.
Lalatović nije krio poštovanje prema protivniku, naglašavajući da Partizan, bez obzira na formu, uvijek predstavlja ozbiljan izazov.
„Partizan je jedan od najvećih klubova u Srbiji. Tamo ne igraju slučajni igrači, već najbolji koje ova zemlja ima. Međutim, i Pazar je veliki klub i ima kvalitet“, istakao je trener domaćih.
Dodao je da je analizom posljednjih utakmica uočio da beogradski tim podiže formu i igra sve bolje, uprkos određenim rezultatima koji to možda ne pokazuju. Ono što najviše brine stručni štab Novog Pazara jeste izostanak nekoliko ključnih igrača. Lalatović je potvrdio da ekipa neće moći računati na nekoliko standardnih prvotimaca, što značajno utiče na sastav i taktičku stabilnost.
„Neće igrati Marinković, Stefan i Mirčević – to su tri izuzetno važna igrača za naš tim. Nemamo ni širinu klupe kakvu imaju drugi klubovi, ali ko god istrči na teren mora dati maksimum“, rekao je Lalatović.
Istakao je da su česte povrede u proteklom periodu poremetile tim, primoravajući stručni štab na česte promjene pozicija i improvizacije u odbrani i napadu. Trener Novog Pazara posebno je naglasio da će utakmica biti odigrana bez prisustva publike, što smatra velikim minusom za oba tima.
„Fudbal se igra zbog navijača. Ovo bi bio pravi derbi da su tribine pune – i naših i Partizanovih navijača. Ovako će nedostajati ta energija“, rekao je.
Uprkos svim problemima, Lalatović vjeruje u svoj tim i naglašava da je najvažnije zadržati fokus i disciplinu na terenu.
„Ako igrači ispune ono što tražimo od njih, možemo da iznenadimo Partizan. Nemamo veliki fond igrača, ali imamo karakter i želju“, poručio je.
Podsjetio je i da je Novi Pazar već ostvario značajan napredak ove sezone i da ostaje u trci za plasman u Evropu, što je bio cilj koji je malo ko očekivao. Na kraju, Lalatović je istakao da klub ima potencijal da u narednoj sezoni napravi još veći iskorak. Pogledajte konferneciju ispod teksta.
„Najvažnije je da smo u plej-ofu. Sljedeće sezone želimo dodatno ojačati tim i biti ozbiljan konkurent za Evropu, pa čak i da se približimo Zvezdi i Partizanu“, zaključio je.
Već deset dana traje neizvjesnost i zabrinutost zbog nestanka 13-godišnjeg Benjamina iz Kaknja, a porodica zajedno s policijom upućuje hitan apel svim građanima da pomognu u njegovom pronalasku. Prema dostupnim informacijama, dječak je posljednji put viđen 6. aprila u jutarnjim satima na području glavne autobuske stanice u Zenici. Od tog trenutka gubi mu se svaki trag.
Postoje indicije da se Benjamin možda i dalje kreće u urbanim zonama, posebno u blizini autobuske i željezničke stanice, kao i tržnih centara. Ipak, nije isključena mogućnost da je napustio područje grada.
Posebno zabrinjava činjenica da je dječak, prema navodima bliskih osoba, sklon mijenjanju odjeće kako bi izbjegao prepoznavanje. Zbog toga se građanima savjetuje da pažnju obrate prvenstveno na njegove crte lica, a ne na garderobu. Porodica prolazi kroz izuzetno težak period, a svaki novi dan bez informacija dodatno produbljuje strah i neizvjesnost.
Ukoliko primijetite dječaka koji odgovara opisu, važno je da ostanete smireni i pokušate stupiti u kontakt s njim bez izazivanja panike. Ako je moguće, pokušajte zadržati ga razgovorom i odmah obavijestiti nadležne službe. Kontakt telefoni:
Policija: 122
Porodica: +38764 447 9437 (Nermina Amidić)
Svaka informacija – pa i ona koja se čini nevažnom – može biti ključna u pronalasku dječaka. Građani širom regiona pozivaju se na solidarnost i budnost, jer samo zajedničkim naporima Benjamin može što prije biti vraćen svojoj porodici.
Sjenica, Kladnica – Tišina koja se ovih dana nadvila nad Kladnicom i njenim zaseocima govori više od riječi. Vijest o preseljenju na Ahiret Seada (Hajro) Kadrića potresla je porodicu, komšije i sve koji su ga poznavali. Njegov odlazak ostavio je prazninu koju je teško opisati, ali i dubok trag koji će dugo živjeti u sjećanjima ljudi.
U zajednici gdje se ljudi poznaju po djelima, a ne po riječima, Sead Kadrić bio je prepoznat kao čovjek blage naravi, toplog osmijeha i iskrene ljudskosti. Njegova prisutnost unosila je smirenost, a njegovo poštovanje prema drugima činilo ga je omiljenim među prijateljima i komšijama.Inna lillahi we inna ilejhi radži'un.
Dženaza namaz klanjat će se 9. aprila 2026. godine u Kanjevini, gdje će Sead biti ispraćen na vječni počinak. Porodica, prijatelji i brojni poznanici oprostit će se od njega u dostojanstvu i dovama, kako dolikuje čovjeku kakav je bio.
Iza njega su ostali najmiliji – majka Zenifa, supruga Ramiza, kćerke Alina i Nejla, brat Rijad, sestra Selma, kao i mnogobrojna rodbina i prijatelji koji će njegov odlazak nositi u srcima. U ovim teškim trenucima, riječi utjehe teško nalaze put, ali vjera i nada ostaju oslonac:
Molimo Uzvišenog Allaha da mu podari Svoju neizmjernu milost, osvijetli mu kabur, oprosti grijehe i ukabuli dobra djela, te ga nastani u najljepšim baščama Dženneta. Njegovoj porodici neka podari sabur, snagu i smirenost.
Sead Kadrić nije bio samo ime – bio je dio zajednice, dio svakodnevice, čovjek koji je živio tiho, ali ostavio snažan trag. Njegovo ime ostat će zapisano u dovama, a uspomena na njega živjet će kroz priče koje će se prenositi generacijama.