Sandžak: Dvije žene uhapšene zbog vožnje u alkoholisanom stanju – ozbiljno ugrožena bezbjednost saobraćaja

0
zena, vozacica, auto

BJELO POLJE – Pripadnici policije u Bijelom Polju uhapsili su dvije žene zbog upravljanja vozilima pod dejstvom alkohola, potvrđeno je iz Uprave policije. Kako je saopšteno, Đ.Đ. (21) kontrolisana je u saobraćaju sa čak 1,53 promila alkohola u organizmu, dok je M.M. (37) vozila sa 1,40 promila alkohola u krvi.

Iz policije naglašavaju da ovakvi slučajevi predstavljaju ozbiljnu prijetnju bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, te podsjećaju da je vožnja pod dejstvom alkohola jedan od najčešćih uzroka teških saobraćajnih nezgoda. Protiv obje vozačice preduzete su zakonom propisane mjere, a nadležni apeluju na građane da odgovornim ponašanjem doprinesu sigurnosti na putevima.

Saudijska Arabija i UAE spremni za obračun s Iranom – Više nije pitanje „da li“, već „kada“

0
saudijsak arabija i tramp

Geopolitičke tenzije na Bliskom istoku ulaze u novu, opasnu fazu, dok Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati sve otvorenije zauzimaju pozicije koje ih približavaju direktnom sukobu s Iran. Prema navodima međunarodnih izvora, ove dvije zaljevske sile intenziviraju saradnju sa Sjedinjene Američke Države i Izrael, dok istovremeno jačaju vlastite bezbjednosne i političke mjere protiv Teherana.

Sve učestaliji napadi na energetsku infrastrukturu u regionu, za koje se odgovornost indirektno pripisuje iranskim saveznicima, dodatno su pojačali osjećaj hitnosti među zaljevskim liderima. Iako Rijad i Abu Dhabi još uvijek nisu formalno ušli u otvoreni rat, niz poteza na terenu ukazuje da se linija između indirektne i direktne konfrontacije ubrzano briše.

Posebnu pažnju izaziva odluka Saudijske Arabije da američkim snagama omogući korištenje strateških vojnih kapaciteta, uključujući zračnu bazu „Kralj Fahd“. Ovaj potez predstavlja značajan zaokret u odnosu na ranije stavove Rijada, koji je izbjegavao direktno uključivanje u operacije protiv Irana.

Saudijski ministar vanjskih poslova Faisal bin Farhan nedavno je poručio da strpljenje njegove zemlje ima granice, upozorivši da bi svako potcjenjivanje sposobnosti zaljevskih država za odgovor moglo imati ozbiljne posljedice. Istovremeno, prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, prema diplomatskim izvorima, sve je bliže odluci o aktivnijem vojnom angažmanu, uključujući mogućnost direktnog učešća u napadima.

S druge strane, Ujedinjeni Arapski Emirati već preduzimaju konkretne mjere protiv iranskog uticaja na svojoj teritoriji. Vlasti u Dubaiju zatvorile su niz institucija povezanih s Iranom, uključujući bolnicu i društvene centre, uz obrazloženje da su korišteni za aktivnosti koje krše zakon i ugrožavaju nacionalnu sigurnost.

Osim toga, Abu Dhabi razmatra i ekonomske mjere koje bi mogle imati ozbiljan udar na iransku ekonomiju, uključujući potencijalno zamrzavanje milijardi dolara imovine. Emirati, koji su godinama bili ključni finansijski kanal za iranske kompanije, sada sve odlučnije prekidaju te veze.

U pozadini svih ovih poteza odvija se intenzivna diplomatska koordinacija sa američkom administracijom, dok se istovremeno sve više govori o formiranju šire regionalne koalicije protiv Irana. Prema dostupnim informacijama, zaljevske države ne podržavaju rješenja koja bi omogućila Teheranu da zadrži postojeće vojne kapacitete kroz eventualni sporazum o prekidu vatre.

Kako se sukob produbljuje, a retorika postaje sve oštrija, Bliski istok se nalazi na ivici nove eskalacije koja bi mogla prerasti u otvoreni regionalni rat – sa nesagledivim posljedicama po globalnu sigurnost i energetsku stabilnost.

OGROMNO RAZARANJE TEL AVIVA: Iranski projektil pogodio više lokacija, grad pod ruševinama /VIDEO/

0
OGROMNO RAZARANJE TEL AVIVA: Iranski projektil pogodio više lokacija, grad pod ruševinama /VIDEO/

Tel Aviv je jutros bio poprište ozbiljnog napada nakon što je, prema navodima izraelskih vlasti, projektil lansiran iz Irana pogodio više lokacija u centralnom dijelu grada, izazvavši značajna razaranja i paniku među stanovništvom. Prema podacima izraelske službe hitne pomoći Magen David Adom, najmanje šest osoba je povrijeđeno, dok su spasilačke ekipe raspoređene na više tačaka kako bi pretražile teren i osigurale područje.

Na terenu su i policijske jedinice, kao i stručnjaci za deaktivaciju eksplozivnih sredstava, s obzirom na sumnju da postoje neeksplodirani dijelovi projektila. Izraelska vojska (IDF) potvrdila je da je odgovorila na incidente na nekoliko lokacija u centralnom Izraelu nakon upozorenja o lansiranju raketa iz Irana.

Snimci sa mjesta napada prikazuju dramatične scene – gust crni dim nadvija se iznad grada, dok su pojedine zgrade pretrpjele ozbiljna oštećenja. Na jednoj lokaciji, višespratnica je gotovo raznesena – dijelovi fasade su potpuno uništeni, a krhotine su razbacane po ulicama. Komandant policijskog okruga Tel Aviv, Haim Sargaroff, izjavio je da je riječ o direktnom pogotku projektilom velike razorne moći.

„Ovo je glavno mjesto udara. Razaranja su ogromna. Srećom, na ovoj lokaciji nema poginulih, ali ima povrijeđenih na drugim mjestima. Sve lokacije su trenutno stabilizovane, ali se i dalje vrše detaljne pretrage“, kazao je Sargaroff.

Prema prvim procjenama izraelskih zvaničnika, Iran je lansirao jednu raketu koja je najvjerovatnije nosila više bojevih glava ili kasetni teret, što objašnjava više mjesta udara širom grada. Navodi se da su pojedinačne eksplozivne naprave imale težinu od oko 100 kilograma. Napad dodatno podiže tenzije na Bliskom istoku, dok se očekuju nove reakcije izraelskih vlasti i potencijalne vojne mjere u arednim satima.

NETANYAHU OKREĆE PRIČU: Nakon udara sada traži sporazum /VIDEO/

0

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu poslao je kontradiktornu, ali politički značajnu poruku u najnovijem televizijskom obraćanju – dok ističe zadovoljstvo vojnim rezultatima, istovremeno otvara vrata mogućem sporazumu. Netanyahu je poručio da Izrael vidi prostor za diplomatsko rješenje, naglašavajući da bi dosadašnja vojna dostignuća mogla poslužiti kao osnova za postizanje sporazuma koji bi, kako tvrdi, zaštitio “vitalne interese Izraela”.

Prema njegovim riječima, u razgovoru s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom razmatrana je mogućnost da se vojni uspjesi pretoče u politički dogovor koji bi dugoročno stabilizirao situaciju.

Međutim, uprkos ovim naznakama moguće deeskalacije, Netanyahu je jasno stavio do znanja da se vojna kampanja ne zaustavlja.

“Izrael nastavlja udare na raketni i nuklearni program, kao i snažne operacije protiv Hezbollaha”, rekao je, naglašavajući da su napadi usmjereni na ključne sigurnosne prijetnje.

Posebno je istakao da su izraelske snage nedavno eliminisale još dvojicu nuklearnih naučnika, te nagovijestio da se slične operacije mogu očekivati i u narednom periodu.

“Prije samo nekoliko dana eliminisali smo još dvojicu nuklearnih naučnika. Očekuju se dodatne akcije”, poručio je Netanyahu.

Na kraju obraćanja, izraelski premijer ponovio je čvrst stav svoje vlade – bez obzira na eventualne pregovore, Izrael će nastaviti djelovati kako bi zaštitio svoje strateške i sigurnosne interese. Pogledajte video ispod teksta.

 

IRAN NE POPUŠTA: Rat se nastavlja dok ne padnu sankcije i stigne odšteta!

0

Teheran – Retorika iz vrha iranskog političkog i vojnog establišmenta dodatno se zaoštrava, a poruke koje dolaze iz Irana jasno ukazuju da se sukob neće završiti bez konkretnih političkih i ekonomskih ustupaka. Savjetnik vrhovnog vođe Irana, Mohsen Rezaei, poručio je u televizijskom obraćanju da će se borbe nastaviti sve dok Iran ne dobije punu odštetu za pretrpljenu štetu, ali i dok se ne ukinu sve ekonomske sankcije koje, kako tvrdi, godinama opterećuju iransku ekonomiju.

Prema njegovim riječima, ključni uslov za okončanje sukoba jeste i dobijanje međunarodnih, pravno obavezujućih garancija koje bi spriječile buduće miješanje Sjedinjenih Američkih Država u unutrašnje poslove Irana.

„Naše oružane snage odlučno provode operacije i aktivnosti. Sistem vođstva je stabilan i pod punom kontrolom novog lidera“, izjavio je Rezaei, naglašavajući kontinuitet vlasti i vojnu spremnost zemlje.

On je također ustvrdio da je sukob praktično bio pred završetkom prije više od sedam dana, te da su Sjedinjene Američke Države bile spremne na prekid vatre, ali da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu, kako tvrdi, insistirao na nastavku vojnih operacija.

Rezaei je dodao i da su, nakon dvije sedmice sukoba, američke vlasti „jasno shvatile da ne postoji put do pobjede u ovom ratu“, što, prema njegovoj ocjeni, dodatno jača pregovaračku poziciju Irana. Sličan ton zauzeo je i predsjednik iranskog parlamenta Mohammad Bagher Ghalibaf, koji je putem društvenih mreža poručio da iranski narod očekuje „potpunu i pokajničku kaznu za agresore“.

Ovakve izjave ukazuju da diplomatsko rješenje sukoba još uvijek nije na vidiku, dok istovremeno rastu tenzije na Bliskom istoku, uz sve veći pritisak međunarodne zajednice da se spriječi dalja eskalacija.

Zločin iz strasti ili planirani napad? Jezivi detalji zločina na Kosovu

0

Majanac kod Podujeva postao je poprište jednog od najpotresnijih zločina u posljednje vrijeme, nakon što je 31-godišnja Ardita Gaši krenula u krvavi pohod koji je završio sa više mrtvih i ranjenih, ostavljajući iza sebe šok, strah i brojna neodgovorena pitanja.

Prema informacijama iz istrage, Gaši je najprije usmrtila Iljaza Brahimija (45), muškarca s kojim je ranije bila u emotivnoj vezi. Njegovo tijelo pronađeno je u automobilu u blizini njene kuće, što dodatno ukazuje na to da je zločin bio unaprijed planiran ili da je do eskalacije sukoba došlo neposredno prije ubistva.

Uslijedio je upad u porodičnu kuću, gdje se odvijala prava drama. Prema dostupnim informacijama, Ardita je u jednom trenutku držala članove porodice kao taoce, među kojima su bila i djeca. Svjedoci navode da su se čuli pucnji, vrisci i potpuni haos, dok su ukućani pokušavali da se spasu.

Tom prilikom teško je ranjena 73-godišnja žena, supruga njenog dajidže, koja je kasnije podlegla povredama u bolnici. Ljekari su se borili za njen život, ali su rane bile kobne.

Na lice mjesta ubrzo su stigle jake policijske snage, uključujući i specijalne jedinice, koje su opkolile objekat. Drama je trajala sve dok Ardita Gaši nije pokušala izvršiti samoubistvo. U teškom stanju prevezena je u bolnicu, ali je ubrzo preminula.

Osnovno tužilaštvo u Prištini potvrdilo je da je na mjestu zločina pronađeno i zaplijenjeno vatreno oružje, više metaka, kao i drugi materijalni dokazi. Tijela žrtava upućena su na obdukciju, a istraga je u toku.

„Motiv ovog teškog krivičnog djela još uvijek nije utvrđen. Intenzivno radimo na rasvjetljavanju svih okolnosti“, saopćeno je iz tužilaštva.

Prema nezvaničnim informacijama, Ardita i Iljaz su nedavno prekinuli vezu, a sumnja se da je upravo taj odnos bio okidač za tragediju. Ipak, zvanične potvrde još uvijek nema. Mještani Majanca su u nevjerici. Kako kažu, niko nije mogao naslutiti da bi ovakva tragedija mogla zadesiti njihovo mirno mjesto.

DROGIRAN ZA VOLANOM U NOVOM PAZARU: Bježao policiji, preticao preko pune linije, pa udario u ogradu

0
saobracajna policija, pijani za volan, alko test

NOVI PAZAR – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru podnijeli su krivičnu prijavu protiv F. D. (1977) iz ovog grada zbog sumnje da je izvršio krivično djelo ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti, nakon što je, kako se navodi, pokušao izbjeći policijsku kontrolu.

Prema informacijama iz policije, osumnjičeni je upravljao vozilom marke „Volkswagen Golf“ pod dejstvom kokaina, te se oglušio o naređenje policijskih službenika da zaustavi vozilo. Umjesto toga, nastavio je kretanje, pri čemu je, kako se sumnja, preticao više vozila preko pune linije i time ozbiljno ugrozio sigurnost svih učesnika u saobraćaju.

Potjera je završena nakon što je vozač izgubio kontrolu nad vozilom i udario u ogradu. Srećom, u incidentu nije bilo povrijeđenih, ali je pričinjena materijalna šteta.

Po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru protiv F. D. podnijeta je krivična prijava, dok su mu istovremeno izrečene i prekršajne mjere u skladu sa Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

Ovaj slučaj još jednom otvara pitanje bezbjednosti u saobraćaju i odgovornosti vozača, posebno kada je riječ o upravljanju vozilom pod dejstvom opojnih supstanci, što predstavlja ozbiljnu prijetnju po živote svih učesnika u saobraćaju.

„Gledao sam im u očima želju za najgorim“: Muratović nakon sukoba u Mejdanu /VIDEO/

0

NOVI PAZAR, 23. mart 2026. – Nakon što su prorežimski lokalni mediji objavili informaciju o fizičkom sukobu u restoranu „Mejdan“, u kojem su učestvovali Admir Muratović i Muhamed Zukorlić, uslijedilo je i javno obraćanje Muratovića putem društvenih mreža. Podsjetimo, prema ranijim navodima, do incidenta je došlo oko 12 sati u centru Novog Pazara, a riječ je o sukobu između bivšeg najbližeg saradnika rahmetli Muamera Zukorlića, Admira Muratovića, i njegovog rođenog brata Muhameda Zukorlića. Zvanične informacije o uzrocima i toku događaja još uvijek nisu potvrđene.

U video obraćanju, Muratović je govorio opširno o širem kontekstu, ali se osvrnuo i na sam incident, koji je opisao kao čin „sramote“ i pokušaj zastrašivanja.

  • – „Duboko vjerujem da će vrijeme pokazati šta se zapravo desilo. Oni koji su danas učestvovali u tome, učinili su to na svoju sramotu. Ni sila, ni strah nisu postigli ono što su željeli“, poručio je Muratović.

On je istakao da smatra kako iza incidenta stoje šire strukture, navodeći da se radi o „organizovanom djelovanju“, te da, kako tvrdi, iza svega ne stoji predsjednik stranke SPP-a, niti sama stranka.

  • – „Stranka nema ništa s ovim. Nema predsjednika stranke u ovome, niti porodice rahmetli muftije“, naveo je Muratović u svom obraćanju.

On je istakao da smatra kako iza incidenta stoje šire strukture, navodeći da se radi o „organizovanom djelovanju“, te dodao da napad nije bio slučajan.

  • – „Ovdje je u pitanju organizovani kriminal i pojedinci koji su dio toga. To i ptice na grani znaju“, kazao je Muratović, aludirajući na, kako tvrdi, pozadinu cijelog događaja.

Govoreći o samom trenutku sukoba, Muratović je naveo da, uprkos provokacijama, nije želio da reaguje nasilno.

  • – „Gledao sam u očima želju za najgorim, ali nisam podigao ruku. Oni to zloupotrebljavaju, jer znaju da sam mogao drugačije reagovati“, rekao je.

Incident je dodatno opisao kao „neprijatan i ružan događaj“, ali je naglasio da, kako tvrdi, „nije postignut željeni efekat“.

  • – „To je trebalo da bude mnogo ozbiljnije, ali nije uspjelo. Moj obraz nije doveden u pitanje“, poručio je Muratović.

U svom obraćanju osvrnuo se i na lični odnos prema drugoj strani, ističući da ga je, kako kaže, posebno pogodilo to što je sukob došao iz kruga ljudi koje je nekada smatrao bliskim.

  • – „Nisam mogao da očekujem da će neko kome sam vjerovao i za koga sam dao mnogo, uraditi ovako nešto. To je moja greška – naivnost“, rekao je.

Na kraju, Muratović je istakao da ne želi dalju eskalaciju sukoba.

  • – „Odustajem od osvete. Idemo dalje, ali neka svako razmisli o svojim postupcima“, poručio je.

Redakcija portala Sandžak Danas uputila je pitanja i Admiru Muratoviću i Muhamedu Zukorliću odmah nakon incidenta, ali do trenutka objavljivanja ovog teksta odgovori nisu stigli. Nadležni organi se još uvijek nisu zvanično oglasili, a javnost očekuje više informacija o okolnostima ovog događaja koji je izazvao veliku pažnju u Novom Pazaru. Pogledajte cijelo obraćanje ispod teksta.

PROREŽIMSKI MEDIJI OBJAVILI: Tuča u Novom Pazaru – sukob Muratovića i Zukorlića u restoranu „Mejdan“

0

NOVI PAZAR, 23. mart 2026. – Prorežimski lokalni mediji objavili su informaciju o incidentu koji se danas oko 12 sati dogodio u centru Novog Pazara, u restoranu „Mejdan“, gdje je, prema tim navodima, došlo do fizičkog sukoba između Admira Muratovića i Muhameda Zukorlića.

Kako prenose isti izvori, riječ je o sukobu između bivšeg najbližeg saradnika rahmetli Muamera Zukorlića, Admira Muratovića, i njegovog rođenog brata, Muhameda Zukorlića. Ova informacija dodatno je izazvala pažnju javnosti, s obzirom na politički i društveni kontekst u kojem se akteri nalaze.

Prema dostupnim, ali i dalje nezvaničnim informacijama, incident se dogodio u ugostiteljskom objektu na Trgu Isa-bega Isakovića, u prisustvu više gostiju. Tačan povod sukoba, kao i tok događaja, još uvijek nisu zvanično potvrđeni.

Redakcija portala Sandžak Danas obratila se i Admiru Muratoviću i Muhamedu Zukorliću sa konkretnim pitanjima u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti. Međutim, do trenutka objavljivanja ovog teksta, odgovori nisu stigli.

Očevici navode da je došlo do verbalnog sukoba koji je ubrzo prerastao u fizički obračun, što je izazvalo uznemirenost među prisutnima, s obzirom na to da se incident dogodio u jednom od najfrekventnijih dijelova grada. Nadležni organi još uvijek nisu izdali zvanično saopštenje, a očekuje se da će više detalja biti poznato nakon okončanja istrage.

“Ovdje je ljepše živi nego u Njemačkoj, ko hoće da drži stoku”: Fadil Fazlić iz Ramoševa

0

Na prostranstvima Pešterska visoravan, gdje vjetar i danas nosi miris prošlih vremena, a tišina sela govori više od riječi, zatekli smo vrijednog domaćina – Fadila Fazlića iz sela Ramoševo. U njegovom dvorištu, među torovima i ogradama koje sam podiže, ogleda se suština života na selu: rad, strpljenje i borba za opstanak. Dok priprema imanje za proljeće, Fadil bez zadrške govori o svakodnevnim obavezama.

„Nema odmora, mora se raditi. Proljeće dođe, treba ograđivati, čistiti, đubrivo iznositi… ako ne radiš – nema ništa“, kaže ovaj domaćin koji trenutno brine o deset krava, dok je ovčarstvo morao napustiti jer, kako kaže, „nema ko da čuva“.

Njegova svakodnevica nije nimalo laka, ali je ispunjena radom koji daje smisao. Kao i mnoge porodice na Pešteri, i Fazlići su suočeni s odlaskom mladih. Djeca rade – jedno u Tutin, drugo u Crnoj Gori, dok treće traži svoju sreću dalje.

„Svi bi da idu, preko granice. Neko ostane, neko ne. Ali ja kažem – ljepše je ovdje, samo treba malo rada“, ističe Fadil.

Ipak, uprkos odlascima, ognjište nije ugašeno. On i supruga ostaju da čuvaju tradiciju i zemlju koju su naslijedili. Fadil ne krije da se od stočarstva može živjeti pristojno, ali samo uz ozbiljan rad.

„Prodajemo mlijeko mljekari, isplaćuju redovno. Nije cijena velika, ali sigurno je. Sir pravimo za sebe. Ko ima zemlje i radne snage, može dobro da živi.“

Dodaje i da su uslovi danas neuporedivo bolji nego nekada – put, voda, struja i internet su dostupni gotovo svakom domaćinstvu.

„Nekad je selo bilo teško za život, danas nije. Samo treba raditi.“

Jedan od ključnih problema koji ističe jeste loša infrastruktura. Posebno naglašava put koji bi povezao ovaj kraj s Crnom Gorom.

„Da se uradi put od Melaja, mnogo bi značilo. Brže bi se stizalo, ljudi bi manje odlazili. Ovako, ostajemo izolovani.“

Upravo taj put, kaže, može biti presudan za budućnost sela i povratak dijaspore. Fadil se sjeća i svojih roditelja koji su živjeli preko 90 godina bez odlazaka ljekaru.

„Sve je bilo prirodno – hrana, rad, život bez stresa. Moj otac je pio po nekoliko litara surutke dnevno, postio ramazan cijeli život i bio zdrav. Danas – ne znaš šta jedeš.“

Njegove riječi odzvanjaju kao upozorenje na promjene koje su zahvatile i selo i ljude. Osim ekonomskih izazova, Fadil primjećuje i društvene promjene.

„Prije je bilo druženja, poštovanja, znao se red. Danas – svako za sebe. Nema više tog života.“

Ipak, uprkos svemu, ne gubi vjeru. Na kraju razgovora, Fazlić ostavlja poruku koja najbolje opisuje duh Pešteri:

„Ovdje može lijepo da se živi. Ko hoće da radi i drži stoku – ima sve. Samo treba volje.“

U njegovim riječima krije se priča o hiljadama domaćina širom Sandžaka – tihih boraca koji, uprkos svemu, ne napuštaju svoje ognjište.