Pedagog Esmir Salihović: Kako se roditelji, ali i cijela zajednica, trebaju ponašati prema djetetu

291

Zapamtite nikada djeca nisu kriva uvijek su krivi odrasli, kazao je Salihović.

Učenici su se, nakon nemilog zločina koji je počinio njihov drug iz klupe ubivši osam učenika i domara, danas vratili na nastavu u OŠ “Vladislav Ribnikar” na Vračaru u Beogradu. Šta škola mora poduzeti da bi toj djeci olakšala povratak u školske klupe i kako se roditelji trebaju ponašati prema djeci za portal „Avaza“ objasnio je pedagog Esmir Salihović.

Najstresniji događaj

– Ovo je jedan od najstresnijih događaja ne samo za nas u regionu nego i u cijelom svijetu i ovolika količina zločina od strane djeteta nije zabilježena još uvijek nigdje. Mislim da će svi resursi iz Srbije koji imaju kvalitetne pedadoge i psihologenapraviti takvu zajedničku akciju da djeci povratak u tu školu bude lakši i što manje stresan. Stručna lica, ali i svi ostali, moraju biti za tu djecu dostupna 24 sata – kazao je Salihović.

Pedagog je istakao da se s djecom kako u školi tako i kući treba što više pričati, da prvi zadatak škole, ali i roditelja, bude razvoj samopouzdanja kod mališana.

Mentalno zdravlje

– Ono što je važno jeste da se očuva mentalno zdravlje djece, da im se naredni raspust osmisli tako da bude upotpunjen njihovim potrebama, puno im ljubavi pružati, da se osjećaju slobodno i naravno da se što više zabavljaju i igraju.

Svi mi kao zajednica trebamo da uradimo sve za dječiju dobrobit i izvučemo iz sebe zadnji atom dobra da djeci pomognemo i olakšamo njihovo odrastanje u vrijednog čovjeka. Zapamtite nikada djeca nisu kriva uvijek su krivi odrasli – kazao je Salihović.

Ono što je istakao jeste da se maloljetnoj djeci zabrani pristup kladionicama, streljanama, a pogotovo oružju.

– Ne mogu roditelji očekivati ako imaju pune kuće oružja da će dijete gajiti ljubav prema cvijeću. Treba zaista sve dići na noge da se djeci obezbijedi sretno djetinjstvo. Roditelji da što više razgovaraju s mališanima, upučuju ih na ono što valja i objasne šta ne valja. Djeci se pomaže tako što ćemo im kvalitetno upotpuniti slobodno vrijeme – navodi pedagog.

Više edukacije
Ističe kako ih treba voditi na planine, uključivati u što više radionica koje utječu na razvoju emocionalne inteligencije, što više druženja s roditeljima, prijateljima, sportskih aktivnosti…

– Ono što je isto važno za roditelje jeste da se što više educiraju jer će tako pomoći i svom djetetu – ističe Salihović.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *