Četvrtak, 3 Jula, 2025

Počeli sa zabranom prakse: “Rezervacija” plaže peškirima će se kažnjavati

Share

  • Da li ostavljate peškire na plaži da sačuvate mjesto? Naši susjedi su to zabranili, kazne i do 7.000 eura!

Na pojedinim popularnim plažama u Evropi, turisti su počeli pribjegavati neprihvatljivoj i neprimjerenoj metodi kako bi ujutru osigurali dobro mjesto na plaži. Naime, uveče ostave peškir kako bi bili sigurni da će sutradan imati gdje da se sunčaju. Na pojedinim plažama je to zabranjeno, dok druge naplaćuju rezervacije za ovu uslugu.

Rezervacija mjesta u hladu ili “prvog reda do mora” postala je uobičajena pojava na pojedinim plažama u Evropi, što izaziva reakcije turista, mještana, kao i lokalnih vlasti. Žena koja iznajmljuje stanove na Jadranu, bijesno bilježi situaciju u svom mjestu, jer se i sama našla u problemu zbog rezervacije mjesta peškirima. Ona je snimak objavila na društvenim mrežama, a srpska voditeljka Alisa Jovanović podijelila ga je na svom Instagram nalogu.

“Ima li ovo smisla, ja sam na plaži, 8 sati ujutru. Gledajte ovo, gledajte ove rezervacije. Vidite, svi želimo turiste, svi želimo da troše novac, ali da li ovo ima smisla. Da nemam gdje da dođem u 8.30 i spustim peškir jer… Udahnula sam koliko sam bila uznemirena. Vrste gostiju neću imenovati po imenu. Ali reći ću samo da su moji Austrijanci i Nijemci ljuti kao psi. Mole me, pošto ja jedina govorim njemački, da nešto uradim. Katastrofa, katastrofa!”, kaže dok snima peškire postavljene jedan pored drugog. Na njih su stavili kamenje da ih vjetar ne odnese, a vlasnika nema.

Objava je u međuvremenu obrisana sa Instagrama, ali je izazvala dosta komentara od kojih su neki savjetovali da se svi peškiri pokupe i stave na jednu veliku gomilu na kraju plaže.
U Tribunju kazne do 260 eura za ovakve “rezervacije”

Tribunjske vlasti su organizovale uklanjanje peškira i ostalih stvari kojima ljudi pokušavaju da sačuvaju mjesto na plaži.

“Vraćamo peškire, prostirke, ležaljke i rasklopne stolice. Samo mali detalj. Vraćamo, u zamjenu za lične podatke, kako bismo poslali uplatnicu na adresu za neovlašćeno korišćenje pomorskog dobra. Od 11:00 do 13:00 se javiti u odjeljenje komunalnog redarstva”, napisao je prvi čovjek Tribunja na zvaničnom Fejsbuk profilu.

Ovo nije prvi put da se u Tribunju uklanjaju “rezervacije” na plaži. Na svim plažama postoje višejezične table kojima upozoravaju kupače kako takvo ponašanje nije dozvoljeno. Kazne idu do čak 260 eura.
I Crnogorci se bore sa istim problemom

Prošle godine Sekretarijat za inspekcijski i komunalni nadzor Tivata i lokalno komunalno preduzeće organizovali su akcije uklanjanja peškira i drugih predmeta kojima posjetioci pokušavaju sebi da “rezervišu” mjesto. Kazna za kršenje je 100 eura za fizička lica, dok za pravna lica ona ide do 7.000 eura. Službenici Komunalne policije upozorili su da će oni koji na plažama ostavljaju predmete biti kažnjeni, a njihove stvari uklonjene.
Grčka ima drugačije “muke”

Grčka se posljednjih godina suočava sa masovnim turizmom zbog čega je lokalno stanovništvo isfrustrirano. Uvedena su nova pravila, prema kojima najmanje pola površine plaže mora da ostane dostupno javnosti. Mještani preduzimaju akcije u okviru “pokreta peškira za plažu”, dok vlasti koriste satelite, vještačku inteligenciju i aplikacije kako bi provjerili i iskorijenili “nezakonito” korišćenje ležaljki.

Prvi letovi dronova počeli su sa nadlijetanjem u maju ove godine i uočili prekršioce pravila na plaži u Pefkohoriju, jednoj od omiljenih destinacija srpskih turista.

Vlasti na španskom mediteranskom otoku Mallorci odlučile su stati na kraj takozvanim utrkama peškira, kada turisti rano ujutro istrčavaju na plaže i stavljajući peškir ili neki dio odjeće na ležaljku, pokušavaju osigurati najpovoljnija mjesta za opuštanje tokom dana. Ovo je loša praksa koja se primjenjuje i na balkanskim primorskim gradovima, nadamo se da će početi sa kažnjavanjem i kod nas.

Od iduće godine pet plaža u glavnom gradu Palma de Mallorci promijenit će ovu praksu, uključujući i čuvenu šest kilometara dugu Playa de Palma. Bit će potrebna online rezervacija, slično kao kod kupovine avionske karte ili karte za voz ili autobus. Turiste koji ne poštuju novo pravilo i peškir ostave na odabranoj ležaljci ili suncobranu očekuje kazna. Osim toga, spasioci će biti ovlašteni ukloniti peškire.

  • Dnevna naknada za mjesto na plaži iznosi do 18 eura.

Iako spasioci već pokušavaju suzbiti utrke s peškirima, spretni turisti počeli su označavati željena mjesta zabijajući peškire u suncobrane. Njihovo uklanjanje stoga oduzima više vremena za spasioce.

Budući sistem trebao bi sadržavati i mogućnost rezerviranja mjesta na samo nekoliko sati. Za sada je u ponudi samo cjelodnevna tarifa. No, rasponi cijena za iduću godinu još nisu utvrđeni.

Osim toga, pet spomenutih plaža – Ciutat Jardí, Cala Estància, Playa de Palma, Can Pere Antoni i Cala Major – bit će opremljene kamerama na solarni pogon, kako bi operateri mogli bolje pratiti šta se događa na plaži. Pomoći će im i dronovi.

Slični članci

Local News