Subota, 5 Jula, 2025

Policajac osuđen na 11 godina zatvora zbog ubistva Ervina Ćelahmetovića

Share

Viši sud u Užicu donio je prvostepenu presudu kojom je policajac Nenad Avramović osuđen na 11 godina zatvora zbog krivičnog djela teške tjelesne povrede sa smrtnim ishodom, dok su njegovi saučesnici Natalija G. i Mihailo S. oslobođeni optužbi. Ova odluka izazvala je negativne reakcije u Sandžaku, gdje je ubistvo Ćelahmetovića doživljeno kao ozbiljan test pravosudnog sistema Srbije.

Prema optužnici Višeg javnog tužilaštva u Užicu, Avramović je 21. maja 2023. godine, oko ponoći, u kafiću u centru Priboja, u prisustvu većeg broja ljudi, ničim izazvan napao i brutalno pretukao Ćelahmetovića. Prema svjedočenjima prisutnih, Avramović se ponašao nasilnički i bahato, a njegov napad na Ćelahmetovića bio je bez ikakvog realnog povoda. Kako je navedeno u sudskim spisima, Avramović je prišao Ćelahmetoviću dok je sjedio na barskoj stolici, unio mu se u lice, povukao ga ka sebi i udario glavom u lice. Nakon toga ga je dvaput pesnicom udario u vrat, a zatim još jednom u lice, usljed čega je Ćelahmetović pao na pod i izgubio svijest. Avramović je potom pobjegao sa lica mjesta, dok su prisutni u panici pokušavali da pruže pomoć nesretnom mladiću. Ćelahmetović je hitno prebačen u Opću bolnicu u Priboju, ali je, zbog masovnog krvarenja u lobanji i prodora krvi u mozak, preminuo dva sata kasnije.

Nakon incidenta, Avramović je, uz pomoć prijatelja, pobjegao u Bosnu i Hercegovinu, čime je pokušao izbjeći odgovornost. Međutim, brzom reakcijom međunarodne policijske saradnje, lociran je i uhapšen pet dana kasnije. Njegovo izručenje Srbiji prošlo je bez problema, nakon čega mu je određen pritvor. Viši sud u Užicu osudio je Nataliju G. (24) na godinu dana zatvora zbog pomaganja Avramoviću nakon izvršenja krivičnog djela, dok su Mihailo S. (27) i Milo A. (66) oslobođeni optužbi.

Ubistvo Ćelahmetovića izazvalo je ogromne reakcije u Sandžaku, posebno među bošnjačkim političkim i vjerskim institucijama. Bošnjačko nacionalno vijeće, Islamska zajednica u Srbiji i više bošnjačkih partija zatražili su hitnu reakciju državnih organa, ističući da ovaj slučaj otvara pitanje sigurnosti Bošnjaka u jugozapadnoj Srbiji. Mnogi su istakli da je postupak policajca, ali i način na koji je pobjegao iz zemlje, ukazao na ozbiljne propuste u sistemu sigurnosti i pravosuđa. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova, Bratislav Gašić, posjetio je Priboj nekoliko dana nakon ubistva i izjavio da zločin “nije vjerski i etnički motivisan”, što je dodatno izazvalo polemike u javnosti. Građani Sandžaka smatrali su da su ovakve izjave pokušaj umanjivanja ozbiljnosti incidenta i prikrivanja dubljih problema u međunacionalnim odnosima u ovom dijelu Srbije.

Ubistvo Ćelahmetovića bilo je povod za masovne proteste u Novom Pazaru, gdje su okupljeni građani zahtijevali maksimalne kazne za počinioca i njegove pomagače. Okupljeni su nosili transparente sa natpisima „Pravda za Ćelahmetovića“, „Nećemo šutjeti“ i „Stop policijskoj brutalnosti“. Protesti su bili mirni, ali su ukazali na duboko nepovjerenje građana Sandžaka prema pravosudnom sistemu Srbije. Mnogi aktivisti i pravni eksperti istakli su da je kvalifikacija djela kao “teške tjelesne povrede sa smrtnim ishodom” preblaga u odnosu na brutalnost napada i posljedice koje je ostavio. Postavilo se pitanje da li je policajac, kao pripadnik snaga reda, trebao dobiti strožiju kaznu zbog zloupotrebe svoje pozicije.

S obzirom na to da je riječ o prvostepenoj presudi, Više tužilaštvo u Užicu, kao i odbrana okrivljenog, imaju pravo na žalbu Apelacionom sudu u Kragujevcu. Očekuje se da će advokati porodice Ćelahmetovića tražiti preinačenje presude i oštriju kaznu, dok će odbrana insistirati na ublažavanju kazne i eventualnom preinačenju krivičnog djela. Ovaj slučaj ostaje jedan od najozbiljnijih testova pravosudnog sistema Srbije u posljednje vrijeme, dok javnost s nestrpljenjem čeka konačnu presudu u žalbenom postupku.

Slični članci

Local News