Nasilje u porodici ne događa se odjednom. Tako svoju priču započinje Arnela iz Mostara, žena koja je provela 17 godina u braku obilježenom psihičkim i fizičkim zlostavljanjem. Njena ispovijest nije samo svjedočanstvo o preživljavanju, već i o nefunkcionalnom sistemu koji žrtvama nasilja ne pruža adekvatnu zaštitu.
Kao i mnoge žene koje postaju žrtve nasilja, Arnela je u brak ušla s čovjekom koji je bio šarmantan i privlačan. Nakon godinu dana veze stupili su u brak, ali ubrzo je shvatila da riječi “volim te” nose drugačije značenje – zavisnost, kontrolu i manipulaciju. S godinama je nasilje eskaliralo od verbalnog i psihičkog do brutalnog fizičkog zlostavljanja. Sve je to trajalo 17 godina, a pored nasilja saznala je da ju je suprug cijelo vrijeme varao.
- “Najljepši mi je bio dan kad sam napokon vratila svoje prezime. Nikada ga više neću promijeniti”, govori Arnela.
Budućeg supruga upoznala je 2005. godine, a nakon vjenčanja preselio se k njoj u Norvešku. Nakon što je tokom rata u Bosni i Hercegovini izgubila oca i bila ranjena, u Norveškoj je pronašla spas. Međutim, za njenog supruga ta zemlja nikada nije postala dom. Bio je depresivan i nesposoban da se prilagodi, nije stekao prijatelje i postajao je sve agresivniji. Toliko je želio povratak u Mostar da je Arnela na kraju pristala. Uvjeravao ju je da će im tamo biti bolje, ali povratkom u Mostar 2019. godine situacija se samo pogoršala. Postao je alkoholičar i nasilnik, kao da je pomislio: “Sad si na mom terenu, sad ćeš vidjeti.” Prve fizičke napade doživjela je 2020. godine, a razbijena norveška putovnica bila je početak njenog zatvora u vlastitom domu.
Nasilje je kulminiralo 4. juna 2021. godine kada je njen suprug došao kući pijan, vrijeđajući je pred susjedima. Povukla se u sobu njihove osmogodišnje kćerke, ali on je ušao za njom, poderao joj odjeću i slomio nos. Krv je bila posvuda, a djeca su svjedočila brutalnom napadu. Sin od 12 godina joj je dodao telefon i rekao: “Mama, zovi policiju i hitnu pomoć.” Policija ga je privela, a Arnela je završila u bolnici. No, njen pakao nije tu završio.
Nakon napada, sistem je dodatno razočarao. Arnela je prijavljivala nasilje, podnosila zahtjeve za zabranu prilaska, ali institucije nisu reagirale. Godinu i tri mjeseca niko je nije kontaktirao iz Tužilaštva. Prijetnje su se nastavile, a jedne noći, kada joj je bivši suprug ponovo došao na vrata, policajac joj je rekao: “Ima, gospođo, ima pravo da vam dolazi.” Brak je pravno okončan 2023. godine, ali prijetnje nisu prestale. U septembru iste godine, dok je bila na poslu, dobila je poruku u kojoj joj bivši suprug psuje mrtvog oca i prijeti joj smrću. Ponovo je otišla u policiju, ali reakcije nije bilo. Nakon što je njen bivši suprug dobio dvije godine uslovne kazne za nanošenje teških tjelesnih povreda, Arnela je donijela odluku da napusti Bosnu i Hercegovinu.
S dva kofera u ruci i dvoje djece došla je u Norvešku, gdje su dobili svu potrebnu pomoć – pravnu, socijalnu i finansijsku. Djeca i ona su napokon sigurni. Dobila je zabranu prilaska bivšem suprugu, nešto što u Bosni i Hercegovini nikada nije uspjela ostvariti. Ovdje se institucije brinu za žene žrtve nasilja.
- “Ne mogu vjerovati da je taj čovjek dobio dvije godine uslovno i da sada radi kao zaštitar u Gradskoj upravi. A u Bosni, ako žena prijavi nasilje, nikoga nije briga”, zaključuje Arnela.
Njena priča, nažalost, nije izuzetak. Dok institucije ne počnu ozbiljno da štite žrtve nasilja, mnoge žene će i dalje prolaziti isti put – od psihičkog i fizičkog maltretiranja, preko nepravde institucija, do prinudnog bijega iz vlastite zemlje.