Priča o prevarama u auto-servisima nije nova, ali ne treba generalizirati tvrdnju da svi serviseri varaju svoje klijente. Ipak, oprez je neophodan, jer prevara u ovom poslu, iako rijetka, može donijeti velike troškove i opasnosti po sigurnost vozila.
Uobičajene prevare i kako ih prepoznati
Prije odlaska u auto-servis, preporučuje se da vozači prouče knjižicu održavanja svog vozila kako bi znali koji dijelovi trebaju biti zamijenjeni u zavisnosti od pređene kilometraže. Upoznavanje sa osnovama rada vlastitog automobila može biti ključ za izbjegavanje nepotrebnih popravki.
Dvije najčešće metode obmane su:
- Naplata dijela koji nije zamijenjen – Vozači često sumnjaju da dio koji su platili, poput filtera ili ulja, nije zamijenjen ili da je ugrađen dio lošijeg kvaliteta.
- Zamjena dijelova koji nisu potrebni – Neki serviseri preporučuju nepotrebne popravke kako bi povećali radne sate i zaradu od skupljih dijelova.
Vozači često vjeruju da im serviser nije zamijenio određene dijelove, poput filtera za ulje, ili da je u motor sipano ulje nižeg kvaliteta od onoga što je naplaćeno.
Stručnjaci savjetuju oprez
Prema riječima stručnjaka iz kompanije Mobile Ekspert, koja se bavi otkrivanjem prevara u auto-industriji, najčešće prevare uključuju ugradnju jeftinijih dijelova, posebno u auto-limarskim radionicama, kao i izostanak zamjene ključnih filtera, poput filtera za ulje ili zrak.
“Teško je znati da li je u vozilo stavljeno neodgovarajuće ulje bez detaljne analize, ali često se dešava da ulje ne odgovara specifikacijama proizvođača, što može ugroziti rad motora,” navode iz Mobile Eksperta.
Kako izbjeći prevare?
Kada ostavljate automobil na servisu, insistirajte da vas serviser kontaktira prije nego što obavi dodatne popravke. Također, uvijek tražite detaljan račun i listu zamijenjenih dijelova, te vizualno provjerite stanje novih dijelova nakon servisa – novi dijelovi obično sjaje, dok stari mogu biti prljavi ili istrošeni.
Serviseri savjetuju vozače da ne žure sa zaključcima ukoliko im se učini da je račun previsok. “Prije nego što reagujete, razmislite jeste li redovno održavali vozilo i je li moguće da se nagomilalo više kvarova,” objašnjavaju iz Mobile Eksperta.
Pripremite se prije nego što odete u servis
Prije nego što odvezete vozilo u servis, provjerite nivo tekućina i nadopunite ono što je potrebno, poput tekućine za pranje vjetrobranskog stakla, kako ne biste plaćali dodatne, nepotrebne troškove.
Važno je također, prije odlaska u servis, obratiti pažnju na sve simptome i probleme na vozilu, te ih zabilježiti kako bi serviser bio upoznat sa konkretnim potrebama vašeg automobila.
Šta ako sumnjate da ste prevareni?
Ako mislite da vas je serviser prevario, najbolje je da potražite stručnu pomoć sudskog vještaka koji može potvrditi ili opovrgnuti vaše sumnje. Na taj način možete zaštititi svoje pravo na kvalitetnu uslugu, a možda čak izbjeći nepotrebne sukobe sa servisom.
U svakom slučaju, važno je biti informisan i pažljiv, jer samo na taj način možete izbjeći neprijatne situacije i osigurati da vaš automobil bude u sigurnim rukama.