U svečanoj sali Kulturnog centra u Novom Pazaru, 21. novembra 2024. godine, održana je promocija Antologije savremene poezije Bošnjaka iz Sandžaka, kapitalnog izdanja koje na jedinstven način osvjetljava bogatstvo i raznovrsnost književnog stvaralaštva ovog regiona. Ova antologija, koja okuplja djela istaknutih savremenih pjesnika, predstavlja dragocjen doprinos očuvanju kulturnog identiteta Bošnjaka i afirmaciji sandžačke književnosti u širem kulturnom kontekstu.
Kulturni dijalog kroz poeziju
Promociju je otvorila Almira Suljević, urednica književnog programa Kulturnog centra, naglasivši značaj ovakvih projekata za očuvanje kolektivnog identiteta i razvoj međugeneracijskog dijaloga.
„Promocija ove antologije nije samo književni događaj, već i simboličan čin povezivanja prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Ona je svjedočanstvo naše bogate kulturne baštine i prilika da se osnaži duh zajedništva,“ kazala je Suljević.
Most između Sarajeva i Sandžaka
Na značaj ovog izdanja osvrnuli su se i autori i predstavnici književnih udruženja, uključujući pjesnikinju Nadiju Rebronju i Zehniju Bulića, koji su istakli da ova antologija nije samo zbirka pjesama, već i svojevrsni dokument o vremenu i prostoru u kojem su pjesnici stvarali.
Bulić, koji je govorio u ime Bošnjačkog udruženja književnika Sandžaka, podvukao je važnost saradnje sa Bošnjačkim društvom pisaca iz Sarajeva:
„Zajedno smo ostvarili projekat na koji smo ponosni, jer on pokazuje da kultura ne poznaje granice. Ovo je most koji povezuje naše dvije sredine i podsjeća nas na snagu zajedništva.“
Autorski doprinos Almira Zalihića
Autor antologije, književnik Almir Zalihić, podijelio je detalje o višegodišnjem radu na ovom projektu, opisujući ga kao rezultat temeljne analize književnih tokova i individualnih doprinosa pjesnika. Zalihić je naglasio da su eseji u knjizi posvećeni svakom pjesniku, pružajući uvid u najvažnije i najzanimljivije aspekte njihove poezije.
„Ova knjiga je plod dugogodišnjeg istraživanja jedne mikro književnosti, koja je ujedno dio šireg toka bošnjačke književnosti. Njome želimo pokazati da književnost ima moć da inspiriše i povezuje,“ rekao je Zalihić.
Kulturna baština kao inspiracija za budućnost
Promocija je okupila ljubitelje književnosti, pjesnike, izdavače i kulturne radnike iz Sandžaka i šire, a događaj je bio obilježen emotivnim čitanjima izabranih pjesama iz antologije, kao i diskusijama o značaju očuvanja bošnjačke književne baštine.
Organizatori su izrazili zahvalnost svim učesnicima i saradnicima koji su doprinijeli realizaciji ovog projekta, najavivši nove inicijative koje će se fokusirati na istraživanje i promovisanje kulturnih vrijednosti Sandžaka.
Poezija kao snaga identiteta
Antologija savremene poezije Bošnjaka iz Sandžaka nije samo knjiga – ona je simbol trajanja, svjedočanstvo vremena i glas identiteta. Kao takva, ona zauzima posebno mjesto u književnosti Bošnjaka, potvrđujući da poezija ima moć da osvijetli prošlost, osnaži sadašnjost i inspiriše buduće generacije.