Psihijatar o Nerminu Sulejmanoviću, važno upozorenje: “Među ljudima koji ga podržavaju postoji potencijalni ubica”

1421

Zastave su spuštene na pola koplja širom Bosne i Hercegovine nakon stravičnog trostrukog ubistva koje je šokiralo cijeli region. Užasni događaj odigrao se u blizini grada Gradačac, kada je Nermin Sulejmanović, poznat kao bodibilder i povezan s kriminalnom grupom, ubio svoju nevenčanu suprugu Nizamu Hećimović, kao i oca i sina Džengiza Ondera i Džengiza Denisa.

Ubistvo je dodatno potreslo javnost jer je Sulejmanović svirepo prenosio svoj zločin uživo na društvenim mrežama, a nakon zločina je izvršio samoubistvo. Užasan prizor šokirao je oko 15.000 ljudi koji su pratili prenos uživo, a neki su čak podržavali ovaj stravičan čin.

Psihijatar Ivan Urlić je ocijenio da se radi o sociopatskoj strukturnoj ličnosti povezanoj s trgovinom drogom, ističući da je ubica imao teški poremećaj ličnosti. “Radi se o profilu ubice koji nema kulturno-civilizacijsku nadgradnju. On je obrazovno zapuštena osoba koja je sve uložila u tu sliku velike snage i moći”, naglasio je Urlić.

Ubica je želio da svoj zločin ima širi odjek i postane “heroj” na društvenim mrežama, smatra Urlić. “Imao je snažnu patološku želju da se pohvali svojom moći, kao i diktatori koji su gospodari života i smrti.”

Policija je intenzivno tragala za Sulejmanovićem i pronašla ga je nakon nekoliko sati, ali je izvršio samoubistvo prije nego što su ga uhvatili. Urlić je istakao da je ubica imao osvetnički bes i žar koji su se prelili u ovu krvavu dramu, te da je želio da pokaže svoju moć i odlučuje o sudbinama drugih.

Ova stravična tragedija otvara pitanja o nasilju nad ženama i nedovoljnoj zaštiti institucija. Udruženja koja se bore za zaštitu žena i ravnopravnost polova ističu da se nasilje nad ženama često dešava iz ljubomore, zavisti i osvete. Prema podacima Agencije za ravnopravnost polova u Bosni i Hercegovini, svaka treća žena je žrtva nasilja, a svaka druga starija od 15 godina doživjela je neki oblik psihičkog, ekonomskog ili fizičkog zlostavljanja.

Tragedija je izazvala potrese i mirne proteste širom zemlje, a javnost s zabrinutošću postavlja pitanje kako se može spriječiti sličan stravičan događaj u budućnosti i kako se može bolje zaštiti žene od nasilja.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *