Ministarstvo za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost, na čijem je čelu ministar Usame Zukorlić, izazvalo je buru u javnosti nakon dodjele 70 miliona dinara udruženjima građana. Više od 28 miliona dinara usmjereno je organizacijama iz Sandžaka, od kojih su mnoge blisko povezane s ministrom i njegovom strankom, Strankom pravde i pomirenja (SPP)-saznaje Radio Sto plus.
Milioni za bliske saradnike i rođake

Najveći iznos, 6,1 milion dinara, dobilo je Udruženje za humanitarni rad “Meraklije Sandžaka” iz Tutina, čiji je zastupnik Mirza Preljević, aktivista SPP-a. Slična situacija je i s Bošnjačkom kulturnom zajednicom iz Novog Pazara, kojoj su dodijeljena sredstva u iznosu od 3,96 miliona dinara. Na čelu ove organizacije nalazi se Salahudin Fetić, dugogodišnji saradnik Zukorlića i direktor bliske medijske kuće “Sandžak media”.
Među ostalim organizacijama koje su dobile značajne iznose nalaze se Internacionalna humanitarna organizacija (1,4 miliona dinara), Sandžačka biznis asocijacija (1,2 miliona dinara) i Sandžačko udruženje novinara (853.944 dinara). Zastupnici ovih organizacija su osobe bliske ministru, uključujući i njegove rođake, poput Zuhdije Zukorlića.
Od 25 podržanih projekata, na jednom, od dva konkursa koja su namenjena udruženjima građana, kabinet ministra Usame Zukorlića podržao čak sedam projekata ljudima koji su direktno povezani za Stankom pravde i pomirenje.
Za samo sedam projekata opredeljeno je 50% budžeta odnosno sedam projekata koji su dodeljeni ljudima bliskim Usami Zukorliću su 10.121.568,00 dinara ili preko 85 hiljada eura. Ono što je važno, upravo najveći iznosi ovom odlukom opredreljeni su projektima kojima rukove ljudi iz Stranke pravde i pomirenja.
Sandžačka biznis asocijacija, čiji je zastupnik Emir Salković, a koja je registrovana u Ul. Dimitrija Tucovića bb, Internacionalni univerzitet dobila je 1.258.120,00 dinara. (10.753 eura)
Udruženju „Selsebil“, čiji je zastupnik Kemal Mahmutović iz Sjenice, najverovatnije blizak Islamskoj zajednici, dodeljeno je 2.082.000,00 dinara (17.794 eura)
Bošnjačkoj kulturnoj zajednici, čiji je zastupnik Salahudin Fetić, direktor Sandžak medie, i osoba koja se prati Usamu Zuorlića na službenim putovanjima, a I u bliskim rodbinksim vezama su dodeljeno je 1.572.544,00 dinara (13.440 eura)
4. Sandžakom udruženju novinara, koje se nalazi u Ulici Gradskoj 1, zgrada Mešihata IZuS, čiji zastupnik je Rejhan Zećović je dodeljeno 853.944,00 dinara ili (7.300,00 eura)5. Internacionalnoj humanitarnoj organizaciji, čije je sedište u Ul. 1 maja 70b, čiji je zastupnik Zuhdija Zukorlić, brat od amidže Muamera Zukorića, znači amidža Usame Zukorlića, dodeljeno je 1.455.800,00 dinara ili (12.440 eura).
6. Mirovna organizaija za stabilnost i toleranciju „Most“ , čije je sedište Ul Dimitrija Tucovića bb (Internacionalni univerzitet), a koju zastupa, Almedin Hamzić, dodeljeno je 251.160,00 ili (2.146 eura). Ova organizacija osnovana je u toku trajanja konkursa u oktobru, a jedan od kriterijuma bodovanja bilo je iskustvo podnosioca, a s obzirom na datum osnivanja, organizacija nije realizovala nijedan projekat, dok podnosioci sa velikim brojem realizovanih projekata nisu dobili sredstva.
7. Udruženju za humanitarni rad „Meraklije Sandžaka“, čije sedište je u Ribariću, Tutinu, i čiji je zastupnik Mirza Preljević, odobreno je 2.648.000,00 dinara ili (22.630,00 eura), ono što je zanimljivo jeste da je ova organizacija pre dvadeset dana obnovila tekući račun koji je bio ugašen. Dok je na drugom konkursu ova organizacija dobila čak tri ipo miliona dinara ili preko pedeset hiljada eura.
Osnivanje udruženja tokom konkursa
Posebnu pažnju privukla je organizacija “Most”, koja je osnovana samo sedmicu dana nakon što je Ministarstvo raspisalo konkurs. Uprkos očiglednom nedostatku iskustva, organizaciji je odobreno više od 250.000 dinara.
Slično je i s “Meraklijama Sandžaka,” čiji je račun za poslovanje bio ugašen do nekoliko dana prije konkursa, ali je ipak dobila značajna sredstva na dva projekta.
Sumnje u sukob interesa i nepoštivanje procedura
Prema konkursnim pravilima, organizacije su morale potpisati izjave o odsustvu sukoba interesa. Međutim, sredstva su dodijeljena organizacijama koje vode bliski saradnici i rođaci ministra Zukorlića, što dovodi u pitanje legitimitet cijelog procesa.
U javnosti se ovo tumači kao otvoreni primjer korupcije.
„Nikada do sada nismo vidjeli ovako očigledno favorizovanje političkih istomišljenika i rođaka,“ izjavio je jedan od građanskih aktivista iz Novog Pazara.
Oštra reakcija javnosti
Dokumentacija konkursa ukazuje na nepoštivanje ključnih kriterija, poput iskustva podnosilaca. Većina sredstava dodijeljena je organizacijama s ograničenom ili nikakvom historijom rada, dok su poznate nevladine organizacije sa značajnim iskustvom ostale bez podrške.
Ovaj slučaj pokrenuo je lavinu reakcija u Sandžaku, gdje građani pozivaju nadležne institucije da istraže dodjelu sredstava i utvrde odgovornost za moguće zloupotrebe.
Dodjela sredstava udruženjima građana od strane Ministarstva za pomirenje postala je primjer nepotizma i sukoba interesa koji može ozbiljno ugroziti povjerenje u javne institucije. Javnost sada očekuje reakciju pravosudnih organa i drugih nadležnih institucija kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost u trošenju budžetskih sredstava.