Subota, 10 Januara, 2026

Sandžak pod udarom nevremena: MUP upozorava građane – “Ne odbijajte evakuaciju, životi su ugroženi”

Share

Dok ledena kiša, vlažan snijeg i obilne padavine danima paralizuju veliki dio Srbije, nadležne službe upozoravaju da se situacija može dodatno pogoršati, naročito u brdsko-planinskim i riječnim područjima Sandžaka i zapadne Srbije. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova upućen je jasan i ozbiljan apel građanima da ne odbijaju evakuaciju, jer svako zadržavanje u ugroženim zonama može imati kobne posljedice.

Zbog izuzetno nepovoljnih vremenskih prilika, vanredna situacija proglašena je u više gradova i opština, među kojima su Prijepolje, Mali Zvornik, Krupanj, Osečina, Loznica, Vladimirci i Valjevo. Posebnu zabrinutost izaziva porast vodostaja rijeka Lim i Drina, ali i višednevni prekidi u snabdijevanju električnom energijom u brojnim planinskim i ruralnim sredinama. U pojedinim dijelovima zapadne i jugozapadne Srbije domaćinstva su satima, pa i danima odsječena od svijeta, dok su lokalni putevi neprohodni zbog snijega i klizišta.

Načelnik Operativnog sektora za vanredne situacije MUP-a Milan Kocić izjavio je da su tokom noći zabilježena izlivanja rijeka, te da su pripadnici Sektora za vanredne situacije bili prinuđeni da sprovedu više evakuacija stanovništva iz ugroženih područja. Kako je naveo, intervencije su uglavnom obuhvatale uklanjanje oborenih stabala, crpljenje vode iz objekata, evakuaciju lica i asistenciju ekipama Hitne pomoći. Najteža situacija, prema njegovim riječima, trenutno je u područjima sa ozbiljnim problemima u elektro-snabdevanju, dok su ostali incidenti pod kontrolom.

Iz Sektora za vanredne situacije naglašavaju da evakuacija nije preporuka, već mjera zaštite života. Kada spasilačke ekipe dođu do građana i nalože napuštanje objekata, to znači da je procijenjena neposredna opasnost po bezbjednost ljudi. Odbijanje evakuacije ne ugrožava samo one koji ostaju u rizičnim zonama, već i pripadnike službi koji pokušavaju da im pruže pomoć u izuzetno teškim uslovima.

Vanredna situacija podrazumijeva potpunu mobilizaciju svih nadležnih službi – policije, vatrogasaca, hitne pomoći, civilne zaštite i Crvenog krsta – kao i centralizovano upravljanje krizom kroz štabove za vanredne situacije. Time se omogućava brže donošenje odluka, zaobilaženje administrativnih prepreka i efikasnije reagovanje na terenu, s ciljem sprečavanja ljudskih žrtava i smanjenja materijalne štete.

Nadležni apeluju na građane Sandžaka i zapadne Srbije da prate zvanična saopštenja, izbjegavaju kretanje u rizičnim zonama, preventivno napuste objekte uz rijeke i pomognu starijim i nemoćnim osobama. Meteorolozi upozoravaju da opasnost još nije prošla i da naredni sati mogu biti presudni.

Slični članci

Local News