Albanski ponor Atmos skriva pravo geološko čudo – termalno jezero Neuron, najveće poznato podzemno termalno jezero na svijetu. Ovo nevjerojatno otkriće djelo je tima čeških speleologa predvođenih Marekom Audyjem, koji su uz pomoć najsuvremenije radarske tehnologije konačno potvrdili njegove izvanredne dimenzije i jedinstvene karakteristike.
Jezero Neuron smješteno je na dnu 127 metara dubokog ponora Atmosa, u dolini Vromoneri blizu Leskovika, na gotovo samoj granici Albanije i Grčke. Njegova dužina iznosi 138 metara, širina 42 metra, dok je zapremina impresivnih 8335 kubičnih metara. Voda u jezeru ima konstantnu temperaturu od 26°C, što ga svrstava među najtoplija podzemna jezera na planeti.
Istraživači su prvi put naišli na ovaj fenomen prije četiri godine, kada su uočili neobičan stup pare koji se uzdizao iz podzemlja. No tek zahvaljujući naprednoj tehnologiji, korištenoj tijekom ekspedicije u veljači 2025., potvrđeno je da se ispod površine krije pravo geotermalno čudo.
Ekspedicija tima čeških speleologa, financirana od strane Neuron Foundation, koristila je sofisticiranu opremu kako bi mapirala unutrašnjost ponora i potvrdila postojanje jezera. Oprema je uključivala podvodne dronove i termalne skenere, koji su omogućili detaljnu analizu veličine i sastava vode.
Jezero se nalazi u vapnenačkom sloju stijena, a njegovo stvaranje povezano je s hidrotermalnim procesima u dubokim slojevima Zemlje. Zanimljivo je da je voda u jezeru blago mineralizirana i bogata sumpornim spojevima, što može imati i potencijalne ljekovite učinke.
Ovim otkrićem dosadašnji rekorder – podzemno termalno jezero otkriveno 2008. godine ispod turskih kupelji u Budimpešti – pada na drugo mjesto po veličini. Također, u usporedbi s poznatim termalnim jezerima poput Frying Pan Lakea na Novom Zelandu i Plave lagune na Islandu, Neuron se ističe svojim netaknutim prirodnim stanjem i nepristupačnošću.
- “Ovo otkriće predstavlja ogroman korak u razumijevanju podzemnih hidrotermalnih sustava i može imati značajne implikacije za geološka istraživanja i turizam u regiji”, izjavio je speleolog Marek Audy.
Iako jezero Neuron zasad ostaje nepristupačno široj javnosti, albanske vlasti već razmatraju mogućnosti za njegovo uključivanje u buduće turističke projekte. Pitanje očuvanja ekosustava i sigurnosti istraživača ključno je u daljnjim planovima za eksploataciju ovog prirodnog fenomena.
“Neuron je iznimno delikatno okruženje i moramo osigurati da bilo kakve intervencije budu u skladu s principima zaštite prirode”, dodao je jedan od članova ekspedicije.
Istraživači sada planiraju dodatna mjerenja kako bi analizirali kemijski sastav vode i istražili moguće veze ovog jezera s drugim podzemnim vodenim tokovima u regiji.
Otkriće najvećeg podzemnog termalnog jezera u Albaniji dodatno potvrđuje bogatstvo prirodnih fenomena u ovoj zemlji. Geolozi i speleolozi diljem svijeta sada s nestrpljenjem iščekuju daljnja istraživanja koja bi mogla otkriti još nevjerojatnih tajni skrivenih ispod Balkanskog poluotoka. POgledajte fotografije ispod teksta.
View this post on Instagram