Stranka pravde i pomirenja (SPP) održala je redovnu sjednicu Predsjedništva u prostorijama Centrale stranke u Novom Pazaru, na kojoj su donesene ključne odluke o daljem djelovanju. Ipak, jedna odluka se posebno izdvaja – isključenje 35 članova, većinom funkcionera iz Sjenice i Tutina. Ovo je još jedan u nizu poteza koji postavlja pitanje da li je SPP ostala ista stranka ili je riječ o organizaciji koja se rapidno mijenja.
Na sjednici su za nove članove Predsjedništva kooptirani Nermina Ahmetović, specijalna savjetnica ministra kulture, i Nermin Balija, novoimenovani pomoćnik ministrice obrazovanja u Vladi Republike Srbije. Takođe, usvojen je nacrt novog Statuta stranke kojim se Predsjedništvu proširuju ovlaštenja i uvode novi organi za povećanje efikasnosti. Pored toga, Predsjedništvo je izrazilo podršku novoformiranim vladajućim većinama u Sjenici i Bujanovcu, gdje SPP čini okosnicu vlasti.
Na sjednici je poseban akcenat stavljen na smjenu predsjednice Bošnjačkog nacionalnog vijeća, dr. Misale Pramenković. Prema navodima stranke, nova koalicija SDP-a i SDA u Vijeću rezultat je “straha političkih protivnika od uspjeha SPP-a i predsjednice Pramenković”, koja je, kako tvrde, tokom svog mandata dostojanstveno vodila najviše predstavničko tijelo Bošnjaka u Srbiji.
Međutim, ono što je izazvalo najviše pažnje jeste odluka o isključenju 18 članova iz Sjenice i 17 iz Tutina. Svi su, prema navodima stranke, na posljednjim lokalnim izborima nastupili na listama drugih političkih partija, čime su grubo prekršili Statut SPP-a. Ovo nije prvi put da SPP isključuje članove – u prošlosti su takođe zabilježena masovna isključenja, što postavlja pitanje da li ovakvi potezi svjedoče o unutrašnjoj konsolidaciji ili pak o dubokim podjelama unutar stranke.
SPP se dugo predstavljala kao politički pokret okupljanja i pomirenja, no učestala isključenja članova otvaraju pitanje da li je stranka ostala vjerna svom izvornom duhu. Da li je isključivanje 35 ljudi u jednom danu znak jačanja stranke ili gubitka njenog identiteta?
Stranka pravde i pomirenja tvrdi da nastavlja raditi na jačanju svojih redova i unifikaciji bošnjačke političke scene u Sandžaku, s ciljem pružanja podrške manjinskim zajednicama širom Srbije. Ipak, masovna isključenja, posebno kada su u pitanju funkcioneri, nameću dilemu: da li je riječ o redefinisanju stranke ili o unutrašnjoj krizi? Vrijeme će pokazati da li će ovi potezi ojačati SPP ili ostaviti dugoročne posljedice po njen kredibilitet i jedinstvo.
Foto SPP